Cahil insanlara ne yapılmalı?

Silah zoruyla eğitim şart. Eğitim sisteminde düzenlemeler yapardım ve çocuk yapma kimliği çıkarttırdım, Bu kimliğe sadece lisans mezunu olan bireyler sahip olabilirdi. Kütüphaneler ve internete erişimi kolaylaştırırdım. Üniversitelerin kalitesini arttırırdım. İşe alım sürecinde nepotizmi engellemek için yasa çıkarttırdım, liyakatı zorunlu hale getirirdim.

Sizce devlet ne yapmalı ülkeyi kalkındırmak için?

Kendisi üretim yapmalı kendisine halkına yatırım yapmalı şu an tüm bakanlarda maybach var hem de 1 tanede değil bu kadar saçma şeyler yapılmaması gerek anayasa değiştirilmemeli Avrupa yasası gibi sabit kalmalı enflasyon indirilmesi gerek paramızın değerli olması için çabalamaları gerek suriyelileri göndermeleri lazım ve boş yere vergi verilmemesi lazım

"Herhangi biri, diğerini cahil diye nitelerken, kendi konumunun farkında mı?" diye düşünmekteyim. Hangisi daha önemlidir? Bilimsel konulardaki cehalet mi? Yoksa ahlaki cehalet mi? Ahlaki hususlarda ortaklık nasıl sağlanabilir? Sonuçta, soyut olması sebebiyle, bir denklik oluşturabilmek pek de kolay değildir. Eğitim ile bilimsel konular bir sekilde hali yoluna konabilir de ahlak pek o kadar kolay iş değil.
Bana göre ikisinin de birbirinden çok farkı yok. Çünkü bilimsel cehaletin içinde o gerçekliği ispatlamak için yıllarca emek harcamış bilim insanı ve yetkin kişilere karşı bir saygısızlık bulunur.

Cahil insandan zarar gelmez yeter ki cahil olduğunu kabul etmesini bilsin. Cahil insanlar eğitilebilir. Önemli olan cehaletin farkına varıp edebilmek.
Üstte de yazmıştım cahil insandan kastım sadece bilgisiz insan değil. Bilgiyi, değişimi ve öğrenmeyi tamamen reddeden insanları kastediyorum.

Bana göre ikisinin de birbirinden çok farkı yok. Çünkü bilimsel cehaletin içinde o gerçekliği ispatlamak için yıllarca emek harcamış bilim insanı ve yetkin kişilere karşı bir saygısızlık bulunur.

İkisi arasındaki bariz farkları görmekten uzaksanız, nasil oluyor da birilerini cahil olarak nitelendirebiliyorsunuz?

Matematik, fizik, astronomi, biyoloji bilmek insanın karakterine ya da iyi veya kötüyü ayırma şekline etki etmez. Ama iyilik veya kötülük hakkında bilgi sahibi olmak ve bu doğrultuda yaşamak, pek çok hususa etki eder.

Ülkeyi onlar yönetiyor, sen ne diyorsun!
Dün bir Facebook girdim bir baktım deprem paylaşımı ve imtihanlı kaderli paylaşım. Onlara bir şey anlatmaktan ise konuşmamak daha isabetli olacak. Aklı başında insanlar ne zaman derli toplu olup toplumda söz geçirebilirse, işte o zaman bu uygarlık yıkılır. Herkesi her sene gerekirse sınava sokup oy verip vermeyeceğine karar verilmeli. 72 yaşında oturduğu sokağın adını bilmeyen kişileri emekli yapmalı tamamen.

"Herhangi biri, diğerini cahil diye nitelerken, kendi konumunun farkında mı?" diye düşünmekteyim. Hangisi daha önemlidir? Bilimsel konulardaki cehalet mi? Yoksa ahlaki cehalet mi? Ahlaki hususlarda ortaklık nasıl sağlanabilir? Sonuçta, soyut olması sebebiyle, bir denklik oluşturabilmek pek de kolay değildir. Eğitim ile bilimsel konular bir sekilde hali yoluna konabilir de ahlak pek o kadar kolay iş değil.

Otorite elde olduğu vakit olabilecekler hakkında (misal, insanın güç ile olan ilişkisinden ötürü doğabilecekler), konu ile ilgili hiçbir tecrübesi olmayanların ahkam kesmesi, bu mevzunun neresindedir?

Şahsen kendimi alim diye niteleyebilecek seviyede değilim, olamam da. Ama konuda cahil olarak arkadaşın kast ettiği kesimin en az %95'imizin kafasında aynı kişiler olarak canlandığından eminim. Dolayısıyla niteleme nispeten başarılı olmuş olabilir :)

İkisi arasındaki bariz farkları görmekten uzaksanız, nasil oluyor da birilerini cahil olarak nitelendirebiliyorsunuz?

Matematik, fizik, astronomi, biyoloji bilmek insanın karakterine etki ya da iyi veya kötü davranışına etki etmez. Ama iyilik veya kotülük hakkında bilgi sahibi olmak ve bu doğrultuda yaşamak, pek çok hususa etki eder.
Ben kendimi kültürlü ve donanımsal olarak yüksek yetkinlikte biri olarak tanımlamıyorum. Ben en üstteki gönderimde cahilliği salt bilgisizlikle ilişkilendirmedim. Burada cehalet olarak referans aldığım şey bilgiye ve öğrenime kapalı olmak bilgisizlik değil. Bana göre bilimsel cahilliğin içinde bilim insanlarının ve yetkin kişilerin emeği göz ardı edildiği için de ahlaki bir cahillik yatar.

Cahil insandan zarar gelmez yeter ki cahil olduğunu kabul etmesini bilsin. Cahil insanlar eğitilebilir. Önemli olan cehaletin farkına varıp edebilmek.
Cahillikten kastım bilgisizlik değil en üstteki gönderimde de yazdım zaten.

Ciddi ciddi bayağıdır düşünüyorum bu konuyu. Cehalet ülkenin genel bir sorunu bunu kabul etmeyen yoktur sanırsam. Burada cahillikten kastım bilgisiz insan değil. Bilgiye, öğrenime ve değişime kapalı insanlardan bahsediyorum cahil olarak. Genel olarak elinizde bir devlet gücü olsa idi bu insanlara ülke lehine ne yapardınız? Hiçbir şekilde eğitilmiyorlar. Ben bazen içten içe acımasız görüşler besliyorum. İşte sabun yapmak, maden ocağında çalıştırmak vs.
Takmamak lazım.Bunun içinde bir çözüm olduğunu sanmıyorum.

Geri
Yukarı