Çalışan bellekleri çift kanal takınca çalışmıyor

Liutenant

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Los Angeles, CA
Daha fazla  
Meslek
IT Engineering student.
Elimde 3 adet DDR3 4 GB 1333MHz RAM var, hepsini tek tek takınca görüntü alabiliyorum ama hiçbirisi çift kanal çalışmıyor.
Bazen sistem bootlanmıyor bazen de 1 uzun 2 kısa bip veriyor.

Hayır önceden çalışıyordu. Ne olduysa son 2-3 günde olmaya başladı. Ayrıca uyumlu hepsi birbiriyle CL değerleri vs.

Uyumsuzluk yok hocam, lütfen aynı yorumu tekrar etmeyin.
Konu başında önceden sorun olmadığını yazmamışsınız. Ayrıca ilk başta mesaj atıldığı gözükmedi yazdım direk. Sayfa yenilenince gördüm.

Çok garip gelebilir ama (özellikle de kasayı temizledikten sonra olduysa), işlemciyi söküp tekrar takın, stok olmayan bir soğutucu kullanıyorsanız da vidalarını bir tık gevşetmeyi deneyin.

Bu Intel işlemcilerde pinler anakarta bağlı olduğu ve eğimli durdukları için, fazla baskı yapıldığında pinler iyice eğilip (yamularak değil, işlemciyi kaldırınca normale dönerler) kayarak işlemci tarafındaki pinin karşılığına temas etmiyor. Bellekleri kontrol eden pinlerden temas etmeyen olursa benzer şeyler yaşanbiliyor.

Ben benzer bir problem yaşamış ve işlemciyi sadece söküp takarak çözmüştüm.

Bir de buzzer sinyali almışsınız, şu an müsait değilim, bakamıyorum ama onların anlamına da bakabilirseniz iyi olur.

Çok garip gelebilir ama (özellikle de kasayı temizledikten sonra olduysa), işlemciyi söküp tekrar takın, stok olmayan bir soğutucu kullanıyorsanız da vidalarını bir tık gevşetmeyi deneyin.

Bu Intel işlemcilerde pinler anakarta bağlı olduğu ve eğimli durdukları için, fazla baskı yapıldığında pinler iyice eğilip (yamularak değil, işlemciyi kaldırınca normale dönerler) kayarak işlemci tarafındaki pinin karşılığına temas etmiyor. Bellekleri kontrol eden pinlerden temas etmeyen olursa benzer şeyler yaşanbiliyor.

Ben benzer bir problem yaşamış ve işlemciyi sadece söküp takarak çözmüştüm.

Bir de buzzer sinyali almışsınız, şu an müsait değilim, bakamıyorum ama onların anlamına da bakabilirseniz iyi olur.
Valla her zaman yaptığım temizlikten sonra bu RAM sorunu çıktı başıma, sistem bazen güç kesiyor kapanıyor, bazen komple donuyor. Plastik ayaklı soğutucu kullanıyorum gevşetmenin pek yolu yok gibi.
Buzzer sinyali RAM bozuk/çalışmıyor anlamına geliyor.

Valla her zaman yaptığım temizlikten sonra bu RAM sorunu çıktı başıma.
Tam da tahmin ettiğim gibi, temizlik sonrası. 🙂

Dediklerimi deneyin, stok soğutucu değilse önce vidaları gevşetin sadece, baktınız olmadı ya da stok soğutucu işlemciyi söküp geri takın. Bu arada işlemciyi sökmüşken pinlerde bir yamukluk var mı şöyle bir bakarsanız iyi olur.

Geri
Yukarı