Çözüldü Çalışan RAM'i takıyorum PC açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

demon1

Decapat
Daha fazla  
Evet merhaba. Bugün anakart ve işlemci değişikliği yaptım, sipariş etmiştim geldi ve önce ki anakartıma takılı her şeyi yeni anakartıma takıp işlemciyi de değiştirdim her şey tamam oldu fakat diğer anakartta çalışan RAM şu anki yeni anakarta takınca PC ekrana görüntü gelmiyor çıkarıp 1 tane RAM takılı olunca açılıyor. Şimdi konuyu detaya girerek şöyle anlatayım Total de 3 tane RAM var bende 2x8 GB Patriot RGB 3000 MHz (1 tanesi arzalandı, diğeri çalışıyor.) Ek olarak 1 tane RAM daha almıştım oda Patriot 16 GB yani 1x16 GB almış oldum RGB'li değil marka aynı fakat MHz 3000 yazıyor 2933 de açınca kapanıyor sinyal yok diyor 2844 küsurlarda çalıştırıyorum. Buraya kadar tamam şimdi elimde 3 tane RAM olmuş oldu 2 tanesi kullanabilir halde bu 2'sini yani 1x16 GB ve 1x8 GB toplamda 24 GB olacak şekilde yeni anakarta taktım fakat 1x8 olan takıldığında ekran siyah şekilde kalıyor görüntü gelmiyor kasa çalışıyor hiçbir şekilde ekrana görüntü gelmiyor slotları değiştim slotlarda sorun yok 0 anakart zaten.
Sistemim şöyledir;
(RAM'leri biliyorsunuz zaten.)
Ekran kartı; GTX 1650 4 GB 128 bit.
İşlemci; Ryzen 5600 (yeni bugün takılan)
Anakart; ASUS TUF Gaming 450 Plus Gaming II - yeni aldım. (eski: MSI B450-A m Pro max)
Umarım detayları anlaşılır şekilde anlatmışımdır 🤗
Not: 3 RAM de 3000 MHz diye geçiyor kutuda, 2933 ve 2844 küsurlarda çalışıyor 2 farklı RAM frekansı.

Son düzenleme:
Çözüm
Düşük olan 16 lığı takıp frekansı 2844'e ayarlayıp sonra diğer RAM'i takmayı deneyin bir olmazsa dediğim gibi RAM'leri takıp BIOS'tan voltajı 1.2 ise 1.15 filan yapmayı deneyin çok anlamıyorum ama YouTube'da videoları var profesyonellerden izleyip yapın en ufak hatada kalıcı hasar bırakabilir çünkü.

Baktım çok basit şeyler vardı kendimce bir şeyler yapmaya çalıştım becerdim de 🤓

Çözüldü; söylüyorum, eski anakartta da birkaç defa böyle olmuştu çözüm şöyle ki silgiyle sildim çıkarttım RAM'leri PC elektrigini kestim 40 saniye bekledikten sonra sorun çıkartan RAM'ı tek başına taktım ve PC açtım ve açıldı sonra diğer RAM'ı taktım ve 3000 MHz de çalışmaya başladı şu an sorun düzelmiştir başka sorunlarla karşılaştım oda ayrı mevzu tabii. Yardımcı olan herkese teşekkürler ♥️
Hocam sistemdeki 8 lik rami tek başına takıp incelediniz mi biraz karışık yazdığınız için tam anlamadım yapmadıysanız 8 lik rami tek başına takıp çalıştırmayı deneyin ve iki ramin de frekansları farklı ise düşük olanın frekansında çalıştırmayı deneyin pcyi olmazsa voltajlarını düşürerek tekrar deneyin bence.

Hocam sistemdeki 8'lik RAM'i tek başına takıp incelediniz mi biraz karışık yazdığınız için tam anlamadım yapmadıysanız 8'lik RAM'i tek başına takıp çalıştırmayı deneyin ve iki RAM'in de frekansları farklı ise düşük olanın frekansında çalıştırmayı deneyin PC'yi olmazsa voltajlarını düşürerek tekrar deneyin bence.

Yazmayı unutmuşum evet onu denedim lakin dün benim diğer eski anakart takılıyken çalışıyor hiçbir sorunu yoktu yeni anakarta takınca böyle oldu anlam veremedim... Yani net oladak 1 tane 8 GB 1 tane 16 GB var şu an 2 tane RAM ediyor ikisinde 3000 MHz yazıyor kutuda fakat 8 GB olanı 2933 MHz destekliyor 16 GB yazan RAM 2844 civarı bir şeydi şu an sadece 16 GB takılı PC açılıyor fakat diğer RAM tekli veya birlikte takılınca ekran hiçbir şekilde açılmıyor görüntü gelmiyor kasa çalışıyor herhangi bip sesi vs yok sadece görüntü gelmiyor hiç. Voltaj düşürmeyi nasıl yapabilirim? RAM çalışıyor yani ondan çıkarıp buna takınca bozulması çok saçma olur slotlar da herhangi bir sorun yok RAM'lardan 1 tanesi Viper Patriot RGB diğeri Viper Patriot. Aynı markalar fakat değişik yapımı var ikisinin. Aynı şekil bu 2 RAM diğer anakarta takılıyken hiçbir sorun olmadan 8 GB ı 2933 açıp başlatabiliyordum.

@demon1 Yeni aldığınız anakartın ve ramlerin DDR4 olduğunu varsayarak soruyorum. Eski bilgisayardan aldığınız ram DDR4 mü?
Ddr 4 evet. Yani bahsettiğim sistem de anakart ve işlemci değiştim sadece diğer anakartta takılı olan ramlari yeni aldığım anakarta takıyorum ve 8 GB olandan dolayı görüntü gelmiyor halbuki ram çalışıyor.. DDR4 olduğunu söylemeyi unutmuşum

Oradaki yanlışlığı düzelttim 450 yazarken 350 yazmış eski anakartım da 450 olacaktı düzelttim.

Yazmayı unutmuşum evet onu denedim lakin dün benim diğer eski anakart takılıyken çalışıyor hiçbir sorunu yoktu yeni anakarta takınca böyle oldu anlam veremedim... Yani net oladak 1 tane 8 GB 1 tane 16 GB var şu an 2 tane RAM ediyor ikisinde 3000 MHz yazıyor kutuda fakat 8 GB olanı 2933 MHz destekliyor 16 GB yazan RAM 2844 civarı bir şeydi şu an sadece 16 GB takılı PC açılıyor fakat diğer RAM tekli veya birlikte takılınca ekran hiçbir şekilde açılmıyor görüntü gelmiyor kasa çalışıyor herhangi bip sesi vs yok sadece görüntü gelmiyor hiç. Voltaj düşürmeyi nasıl yapabilirim? RAM çalışıyor yani ondan çıkarıp buna takınca bozulması çok saçma olur slotlar da herhangi bir sorun yok RAM'lardan 1 tanesi Viper Patriot RGB diğeri Viper Patriot. Aynı markalar fakat değişik yapımı var ikisinin. Aynı şekil bu 2 RAM diğer anakarta takılıyken hiçbir sorun olmadan 8 GB ı 2933 açıp başlatabiliyordum.

Düşük olan 16 lığı takıp frekansı 2844 e ayarlayıp sonra diğer rami takmayı deneyin bir olmazsa dediğim gibi ramleri takıp biostan voltajı 1.2 ise 1.15 filan yapmayı deneyin çok anlamıyorum ama youtubeda videoları var profesyonellerden izleyip yapın en ufak hatada kalıcı hasar bırakabilir çünkü

Bir ihtimal çalışmayan 8 GB'lik RAM'in uçları oksitlenmiş olabilir. Uçlarını silgi ile sildikten sonra deneyebilirsiniz. Ben 2 kere yaşadığım ram sorununu böyle çözdüm.

Düşük olan 16 lığı takıp frekansı 2844'e ayarlayıp sonra diğer RAM'i takmayı deneyin bir olmazsa dediğim gibi RAM'leri takıp BIOS'tan voltajı 1.2 ise 1.15 filan yapmayı deneyin çok anlamıyorum ama YouTube'da videoları var profesyonellerden izleyip yapın en ufak hatada kalıcı hasar bırakabilir çünkü.

Baktım çok basit şeyler vardı kendimce bir şeyler yapmaya çalıştım becerdim de 🤓

Çözüldü; söylüyorum, eski anakartta da birkaç defa böyle olmuştu çözüm şöyle ki silgiyle sildim çıkarttım RAM'leri PC elektrigini kestim 40 saniye bekledikten sonra sorun çıkartan RAM'ı tek başına taktım ve PC açtım ve açıldı sonra diğer RAM'ı taktım ve 3000 MHz de çalışmaya başladı şu an sorun düzelmiştir başka sorunlarla karşılaştım oda ayrı mevzu tabii. Yardımcı olan herkese teşekkürler ♥️

Çözüm

Geri
Yukarı