Çalışırlılığından emin olmadığım HDD PC'ye takılır mı?

ElmorsS

Hectopat
Elimde bir harddisk var yanıp yanmadığından emin dğilim. Bilgisayara taksam yanmışsa sorun çıkar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl bir sorun olduğunu bilmediğini varsayarak biraz riskleri var aslında. Fakat ben olsam takarım 😂

Taksan bir şey olmaz. En fazla çalışmaz olur biter. PSU gibi bilgisayarı yakacak bir şey değil HDD.
HDD devrelerinde herhangi bir kısadevre olsa PSU'ya zarar verme ihtimali var.

Kisa devre diğer bileşenlerde de olabilir. O tip şeyler dışında bir zararı yok.
He işte "Taksan bir şey olmaz" demişsiniz ya ben onun için söyledim. Olma ihtimali var fakat çok düşük demek daha doğru olacaktır.

HDD devrelerinde herhangi bir kısadevre olsa PSU'ya zarar verme ihtimali var.
Tek yönlü çalışan elektirik sisteminde bize biraz PSU yakabilen HDDleri açıklar mısın engin tecrübelerinle?
Teşekkürler.
Ayrıca bilir bilmez her şeye yanlış bilgilendirme yazan cahil modlar buraya pek uğramamış sanırım. Veya herhalde yeterli bilgileri yok çok basit bir elektirik sistemi hakkında dahi.

Tek yönlü çalışan elektirik sisteminde bize biraz PSU yakabilen HDDleri açıklar mısın engin tecrübelerinle?
Teşekkürler.
Ayrıca bilir bilmez her şeye yanlış bilgilendirme yazan cahil modlar buraya pek uğramamış sanırım. Veya herhalde yeterli bilgileri yok çok basit bir elektirik sistemi hakkında dahi.
Bozuk bir HDD taktığımda daha önce sistemin çalışmadığını kendim bizzat deneyimledim hocam. HDD takmadığıdma sistem çalışıyorud ve HDD içinde kısadevre olduğunu öğrendim.

Bozuk bir HDD taktığımda daha önce sistemin çalışmadığını kendim bizzat deneyimledim hocam. HDD takmadığıdma sistem çalışıyorud ve HDD içinde kısadevre olduğunu öğrendim.
Haklısın, çalışmadığı durum olabilir. Lakin sebebi sistem muhtemelen HDD önyükleme yapmaya çalıştığı halde devamını getirememesinden kaynaklıdır hocam. Çünkü HDD tam olarak bozuksa elektirik sistemi heryeri kisadevre vs. olursa bios HDDyi görmez ve depolama aracı takın minvalinde (şu an tam kodu hatırlayamıyorum, siyah ekranda çıkan tek satır uyarı) hata verir. Ama bilgisayarınıza ve PSUya zarar veremez. Sadece açılmaz evet.

Ha bir durum daha var, zarar verebilir, lakin tek yolu killer USB tarzında elektirigi alıp yükseltip tekrar PSUya gönderecek bir mekanizma kurarsınız içine sırf fantezi için ancak öyle olur.
İlk mesajimdaki alt kısmı siz dikkate almayın bu arada.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı