Rehber Çalışmayan toplama bilgisayara yapılması gerekenler

Makaleler
5
Bu rehberde çalışmayan toplama bilgisayara yapılması gerekenleri sırasıyla anlatacağım. Bu yöntemleri sırasıyla yapın. 3 bölüme ayırdım yapılması gerekenleri. 1. bölümde ufak hatalar var 2. bölümde basit parçalardaki arıza tespiti var 3. bölümde parçalarda arıza tespitini yapmak için buzzer kullanımı var.

• Güç kaynağının şalterinin kapalı olması.
  • Anakart 24 pin güç bağlantısının yerine tam oturmaması.
Bu sorunu kendim yaşadım. Bu kablo yerine zor giriyor. Kablo yerine oturduğunda aşağıdaki gibi olacak.

anakart24pingüçkablosu.jpg

fotoğrafın üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz.
  • Power Switch arızası.
Eğer böyle bir arıza varsa ön paneldeki Power Switch pinlerine kısa devre yaparak açmayı deneyin. Bunun için iletken olan bir şey kullanabilirsiniz. Bu işlem sırasında dikkatli olmanızda fayda var.
  • Farklı bir priz kullanmayı deneyin.

• PSU arızasını tespit etmek.
PSU arızasını tespit etmek için bu videodaki adımları uygulayın. Bu işlem sırasında çok dikkatli olun. Eliniz PSU şalterinde olsun. Eğer duman çıkarsa şalterden kapatın güç kaynağını.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• Sistemi uzay montaj olarak çalıştırma.
Bu işlem sırasında anakarta USB, görüntü kablosu ve ethernet kablosu gibi kablolar bağlı olmasın. Anakartınızı kasanın dışına çıkarın. Sadece işlemci, bellekler ve ekran kartı takılı olsun. Kablo olarak sadece işlemci, anakart ve ekran kartının güç kablosu bağlı olsun. Power Switch pinlerine kısa devre yaparak sistemi çalıştırın. Bu işlemle aşağıdaki hataları tespit edebilirsiniz.

• Kasanın içindeki kısa devre.
  • Ön paneldeki USB, jak girişi, güç ve HDD aktivite ışığı, Power Switch ve reset Switch arızasını tespit edebilirsiniz.
  • Fanlarda arıza olması.

• 3. nesil desteklemeyen anakarta 3. nesil işlemci takmak.
Eğer anakartınızın kutusunda Ryzen 3000 desktop ready yazmıyorsa ve siz 3. nesil işlemci taktıysanız sistem açılmayabilir. Bunun çözümü de BIOS güncellemek.

3000ready.jpg

• Bellek problemleri.
Belleklerinizde uyumsuzluk sorunu varsa sistem hiç açılmayabilir. Aynı bellekten alsanız bile çipleri farklı olabilir. Uyumsuzluk sorunu yaşamamanız için Dual kit bellekler öneriyoruz. Sadece tek bir bellek takın sisteme ikinci belleği takmayın. Yine açılmazsa belleklerin pinlerini silgiyle silin.

Sizler de bildiğiniz yöntemleri bu konuya yazarsanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• buzzer.jpg
    buzzer.jpg
    6,5 KB · Görüntüleme: 192
  • header speaker.jpg
    header speaker.jpg
    36,8 KB · Görüntüleme: 243
Son düzenleyen: Moderatör:
@Arda ACIKSOZ Şunun gibi bir şey alın. B250M Pro-VD'nin bip sesi anlamları şu şekilde.

AMI BIOS:
1 beep - System boot successfull
*1beep - Refresh failure - (NO VIDEO) memory refresh failure (bad memory)
2 beeps - Parity error - bad memory
3 beeps - Base 64K memory failure - bad memory
4 beeps - Timer not operational - bad motherboard
5 beeps - Processor error - bad processor
6 beeps - 8042 gate A20 failure - bad cpu or mainboard
7 beeps - Processor exception interput error - bad processor
8 beeps - Display memory read/write failure - bad video card or memory
9 beeps - ROM checksum error - bad BIOS
10 beeps - CMOS shutdown register read/write error - bad motherboard
11 beeps - Cache memory bad - bad CPU or motherboard
12 beeps - BIOS rom file incorrect size - The BIOS ROM file found does not match the size of the flash device
13 beeps - BIOS rom image mismatch - The BIOS ROM file layout configuration does not match image present in the flash device
5 short + 1 long beeps - Memory error - No memory detected in the memory slots.
6 short + 1 long beeps - Memory error - EDO memory detected in system
7 short + 1 long beeps - SMBUS error
Türkçeye çevirmeye çok üşendim.

@Arda ACIKSOZ Şunun gibi bir şey alın. B250M PRO-VD'nin bip sesi anlamları şu şekilde.

Türkçeye çevirmeye çok üşendim.

Merhaba ben geçen gün buzzer siparişi verdim bugün geldi taktım sisteme fakat bip sesi gelmiyor. Anakartım da yeni ne yapmam gerekiyor. Yukarıdaki adımların da hepsini uyguladım.
Merhaba ben geçen gün buzzer siparişi verdim bugün geldi taktım sisteme fakat bip sesi gelmiyor. Anakartım da yeni ne yapmam gerekiyor. Yukarıdaki adımların da hepsini uyguladım.
Şimdi biraz araştırdım MSI anakartlarda bip sesi gelmiyormuş normal boot edince sistem. Fakat hala görüntü yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı