Çalıştır'a Ekle v1.0

sipsak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1521828150
Sizlerle birkaç gündür üzerinde çalıştığım yazılımı paylaşacağım. Milliyetçi biri olduğum için yaptığım çalışmalarda şimdiye kadar hiç yabancı kelime kullanmadım. AddToRun isminde bir yazılım vardı. İstediğiniz bir dosyanın kısayolunu Çalıştır menüsüne eklemenize yarıyordu. Gerçi şimdilerde o programı internette pek bulamıyorum. Ama program sadece bundan ibarette. Özellikleri falan yoktu, ve sadece dosya kısayolu eklenebiliyordu, klasör eklenmiyordu. Benim gibi sürekli Win+R yapıp Çalıştır menüsünü çok sık kullanan biri için işe yarar bir araçtı. Ben bunu geliştirmeye karar verdim ve sıfırdan bir program yaptım. İsmi Çalıştır'a Ekle.
İstediğiniz herhangi bir dosyayı ve klasörü seçip bu seçiminize bir değer atıyorsunuz. Örneğin sürekli League of Legends oynayan biri olduğunuzu varsayalım. Oyunun kısayol tuşunu seçip "LOL" isminde bir değer girip Ekle butonuna tıkladığınızda Çalıştır menüsüne kısayol eklemiş oluyorsunuz. O andan itibaren Çalıştır menüsüne "LOL" yazıp oyununuzu açabilirsiniz. Eklemiş olduğunuz bütün kısayolların listesini görebilirsiniz, sistemde varsayılan olarak ekli olan kısayolları da görebilirsiniz, eklediğiniz kısayolları yedekleyip daha sonra (örneğin bilgisayarınıza format attığınızda) bu yedekten ayarlarınızı geri yükleyebilirsiniz. Kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere üç ayrı renk seçeneği de ekledim. Programın genel görüntüsü şu şekilde:

Screenshot 002.png

Programda görmüş olduğunuz bütün yazıların yazı tipi Product Sans ailesinden. Yani bilgisayarınızda bu yazı tipi yüklü değilse program düzgün görünmeyebilir. Programı portable olarak yayınlamayı düşündüm fakat yazı tiplerinden dolayı setup hazırlamaya karar verdim. Setup dosyasından programı yüklediğinizde programla birlikte aynı zamanda yazı tipleri de bilgisayarınıza yükleniyor. Bu nedenle programı sürekli kullanmayı düşünüyorsanız setup dosyasını yanınızda taşımanızı öneririm.

Bilmeniz gereken bir diğer husus ise klasörlerle ilgili. Çalıştır menüsüne normalde klasör kısayolları eklenmiyor. Windows buna izin vermiyor. Ben buna şu şekilde çözüm buldum. Bir klasör eklemek istediğiniz zaman programın kurulu olduğu yerde o klasörü açmaya yarayan bir CMD kısayolu oluşturuluyor ve bu kısayol Çalıştır menüsüne ekleniyor. Yani bu program aracılığı ile Çalıştır menüsüne bir klasör kısayolu ekledikten sonra programın yüklü olduğu yeri değiştirirseniz (programın klasörünü başka bir yere taşırsanız) bu klasör kısayolları çalışmayacağı için tekrar eklemeniz gerekecektir.

Programla ilgili geri dönüşlere açığım. Aklınızdaki her şeyi dilerseniz bana iletebilirsiniz. Mail adresim: [email protected]

Yöneticilerden de bir ricam var. Technopat Sosyal'de üstte bulunan İndir menüsü altında Paylaştığım yazılımlar isminde bir seçenek var. Bu kısımda nasıl yazılım paylaşabilirim, veya bu programı İndir bölümüne ekleyebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar hemen indirme linkini paylaşıyorum. İnternette sadece iki forumu aktif olarak kullanıyorum. Birisi TNCTR, diğeri de burası. Fakat TNCTR'de böyle bir makale açmıcam. Bunu sadece Technopat'da yayınlıyorum. Başka bir yerde görürseniz onu ben yayınlamamışımdır. Bilginiz olsun.

İndirme linki:
Çalıştır'a Ekle v1.0.exe
Not: Ekle butonuna tıklamanıza rağmen ekleme yapmıyorsa programı yönetici olarak çalıştırın.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı