Rehber Call of Duty 3 oyununu bilgisayarda oynamak (PlayStation 3)

Turquoise Blue

Hectopat
Daha fazla  
Call of Duty serisinden Call of Duty 3 piyasaya sürüldüğü dönem bilgisayar için çıkış yapmamıştı. Bu oyunu oynamak için çıkış yaptığı konsollardan birine sahip olmanız ya da bu konsollardan birinin emülatörünü kullanmanız gerekiyor. Ben de bu oyunun PlayStation 3 emülatöründe oynamak için gereken adımları anlattım. Oyun orijinalde 30 FPS ama emülatörde 60 FPS oynama imkanımız mevcut. Eski savaş oyunları atmosferini seviyorsanız bu oyunu da seveceksiniz.

İndirilecekler.
- Çalıştırmak için ilk gereken RPCS3 emülatör, indirmek için linki: https://github.com/RPCS3/rpcs3-bina...d04ae55/rpcs3-v0.0.26-14743-6b30cdac_win64.7z

- İkinci olarak emülatör içerisine PS3 donanım yazılımını kurmamız gerekiyor. İndirmek için linki: http://dus01.ps3.update.playstation...95307e1b51d3bcc33a274db91488d29f/PS3UPDAT.PUP

- Üçüncü olarak indireceğimiz şey oyunun kendisi. Link vermek sorun olacağı için Google'da Call of Duty 3 PS3 ISO olarak arama yapabilirsiniz. Redump olan sürümü indirin. İndireceğiniz her ISO çalışmayabilir.

- Son olarak gereken uyumlu bir oyun kumandası; DS3, DS4, DualSense veya Xbox oyun kumandası gibi.

Kurulum.
- İndirilen RPCS3 arşivini klasöre ayıkla seçeneği ile çıkartın ve masaüstüne taşıyın. Oyunun arşiv dosyasını da masaüstüne çıkartın. Emülatör klasöründen rpcs3.exe dosyasını çalıştırın. File sekmesinden "install Firmware"ı seçerek indirdiğiniz PS3 donanım yazılımı olan PS3updat. PUP'ı seçip kurulum bitene kadar bekleyin. Kurulum bittikten sonra yine file sekmesinden "add Games" i seçin ve oyunun çıkarmış olduğunuz klasörünü seçin. Oyun eklendikten sonra üzerine gelip sağ tık yapın ve açılan seçeneklerden "create Custom Configuration"u seçin. Bu seçenekle oyuna ayarlamalar yapacağız.

- GPU sekmesinden "resolution scale" ayarını yüzde 150 yapın çözünürlüğü 1080p yapmak için.
- "Output scaling" için "fidelty FX" i seçin.
- Audio sekmesinden "volume" ayarını yüzde 200 yapın. Yüzde 100 iken ses bana yetersiz hissettirdi.
- Advanced sekmesinden "vblank Frequency" ayarını 120Hz yapın. Bu 30 FPS olan oyunu 60 FPS yapacak. Tek dez avantajı oyun videoları hızlanıyor ama oynanışa etki etmiyor.
- "Save Custom Configuration" ı seçerek ayarları kaydedin.
Ana ekranda pads sekmesini açıp sahip olduğunuz kumandayı seçin "save" seçeneği ile kaydedin. Oyun açılmak için hazır. Oyunu çift tıkla açabilirsiniz. Oyun hazır olana kadar bekleyin. Yine çift tıkla tam ekran yapabilirsiniz. Bu rehberin videolu anlatımı için:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunda nişan alma ve ateş tuşları alışık olduğumuz düzenden farklı olduğu için ayarlama yapmamız gerekiyor. Emülatör ekranından "pads" sekmesine gelip L1-L2 ve R1-R2 yerlerini değiştirdiğimiz zaman sol alt tuş yani L2 nişan alma, sağ alt tuş yani R2 ateş etme tuşu olacak. Normalde tam tersi şekilde ayarlanmış.

Oyunda nişan alma ve ateş tuşları alışık olduğumuz düzenden farklı olduğu için ayarlama yapmamız gerekiyor. Emülatör ekranından "pads" sekmesine gelip L1-L2 ve R1-R2 yerlerini kendi aralarında değiştirdiğimiz zaman sol alt tuş yani L2 nişan alma, sağ alt tuş yani R2 ateş etme tuşu olacak. Normalde tam tersi şekilde ayarlanmış.

Oyunu klavye ve fare ile oynamak isteyenler için ek anlatım videosu hazırladım. Kumanda kadar rahat olduğunu düşünmüyorum, dileğen deneyebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
oyun açılışında Compiling PPU MODELS güncellemesinde , program kendini kapatıyor. Bunu nasıl aşabilirim ?

hatta firmwire yüklerken bile compling ppu models da bile crash alıp uygulama kapatıyor

Son düzenleme:
Bu oyunu RPCS3 yerine Xenia ya da PSX2 üzerinden oynamak daha mantıklı. Sistemi kötü olanlar PS2 emülatöründen oynayabilir.

Geri
Yukarı