Çamaşır Makinesi Motorunu Harici Kullanma

Zaki Gümüş

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar köy evindeki 20 yıllık Profilo çamaşır makinesi bozuldu (sloganları hakkını veriyor bu arada). Hurdacıya verirken motorunu söküp aldım bildiğiniz gibi universal bir motor. 1. kömürden gelen kabloyu bobinden gelen bir kablo ile, 2. kömürden gelen kabloyu bobinden gelen diğer kablo ile eşleştirip 12v aküye bağlayınca düzgün bir şekilde çalıştığını gördüm. Direkt 220v ev elektriği ile denemedim çünkü bana deli gibi RPM hızı değil tork gücü lazım çünkü bu motordan ahşap torna ya da biley taşı yapmak istiyorum dolayısıyla düşük hızlarda dönmeli ve üzerine yük binince yavaşlamamalı. Şimdi sorunum burada bu motora ne gibi işlem yaparsam düşük bir RPM'e sabitler ve güçlü bir tork elde ederim?

Elektrikten çok fazla anlamam ama Fizik bilgimle şunu söyleyebilirim bir dişli sistemi ile motor yüksek RPM'de dönse bile tork elde edebilirsiniz. Bir nevi şanzıman gibi.

Dimerler sonuçta hız değerini ayarlayacak güçlü torku nasıl elde edeceğiz? Aşağıdaki videoda kullanılan motorun kablo düzeni benimkiyle alakasız ama videonun 8. dakikasından itibaren bey amca tam da benim istediğim şeyi yapmış o kontrol kutusunun adı var mı acaba? El yapımı mı hazır satılıyor mu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dimerler sonuçta hız değerini ayarlayacak güçlü torku nasıl elde edeceğiz? Aşağıdaki videoda kullanılan motorun kablo düzeni benimkiyle alakasız ama videonun 8. dakikasından itibaren bey amca tam da benim istediğim şeyi yapmış o kontrol kutusunun adı var mı acaba? El yapımı mı hazır satılıyor mu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kontrol kutusunun adı ESC yani elektronik Speed Controller. Motoru istediğin hızda sürmeni sağlar. Motorunun gücüne göre bir ESC alman faydalı olur.

Kontrol kutusunun adı ESC yani elektronik Speed Controller. Motoru istediğin hızda sürmeni sağlar. Motorunun gücüne göre bir ESC alman faydalı olur.

Şöyle bi şey buldum bunlardan çok var ama bunlar tork veriyor mu acaba? Ayriyeten benim motor çok eski olduğu için kaç watt belirsiz üstünde okunacak bir etiket bile yok aldığım cihaz motor gücünden küçükse ne olur?

Bu aletler motoru istediğiniz hızda sürmenizi sağlar. Motorunuz güçlü ise torklu olur düşük devirlerde.Cihaz motoru süremeyecek güçte değilse yeterli akım veremeyeceği için ya motor çalışmaz ya da çok güçsüz kalır ve düşük devirde çalışır. Motoru zorlaman halinde yüksek güç çekmeye çalışacağı için alet yanabilir.
Böyle elektrik işlerini uzman biriyle yapman daha iyi olur. Ben teorik bildiğim şeyleri söylüyorum. Daha önce böyle bir projem olmadı deneyimlemedim yani. Uzman birine sorarsanız motoru görünce bile kaç Watt olduğunu tahmin edebilir. Sizde ona göre sürücü devresi alırsınız ve bir kaza çıkmamış olur.

Son düzenleme:
Merhaba. 12 volt DC ve uygun amperle bile çalışabilen tüm üniversal motorların yanında, asenkron motorlar ancak 100 volt AC ve uygun olan amperle (iş yapmadan, el ile kolayca frenlenen boş torkla) çalışabilir.

50-60 volt DC akımı ve uygun değerde amperle, motor bağlantısına 10 000 mF, 200 volt elektrolitik kondansatörü paralel olarak bağladığınızda devir ayarı değişmeyen (sabit kalan) ancak tork gücü çok olan bir motoru bu şekliyle kolayca çalıştırmış oluyorsunuz. 12 voltta bir dönme olsa bile ondan alınacak olan gerçek tork değeri çok düşük olur, yani bir iş yapamaz, keza 100 volt AC uygulanıp da verilen çamaşır makinesinin asenkron motor türü için de ayni durum geçerli.

Uygun devir ayarıyla en ideal tork değerlerini geniş aralıkta elde etmek için elektronik devre yapısı sırdan olmayan motor kontrol kartlarına (triyak-diyaklı) ihtiyacınız olur. Çok iyi kaliteki motor hız kontrol kartlarıyla (elektrik süpürgerlerindeki uygulamalarında kullanılan çok kalitelilerde olduğu fakir markası gibi) çok düşük devbirlerde bile çamaşır makinesi üniversal motoruyla kaliteli tork değerlerini alırısınız, merak etmeyin. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı