Çanakkale - Türk Telekom sık sık bağlantı kopması

Taha Galata

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar,
Türk Telekom'un 24 Mbps'lik paketini kullanıyorum. Gün içerisinde birçok kez kopma yaşıyorum. DSL bağlantısı kesiliyor ve modem üzerindeki ışık tekrar yanıp sönmeye başlıyor. Birkaç dakika içerisinde geri geliyor bağlantı ama evde internet neredeyse sürekli kullanımda olduğu için bu kesintiler özellikle derslerde çok büyük maduriyet yaratıyor.

Birkaç aydır uğraşıyorum bu sorunla. Türk Telekom'u arayıp sayısız arıza kaydı açtırdım şimdiye kadar. Hattımızın kontrol edildiğini, sorunun iç tesisattan olduğunu söylediler ve modeme direkt kablo çektirmemizi önerdiler. Ankastre kutusundan modeme direkt kablo çektirdik, elimdeki 2 modemi (ASUS DSL-AC51 ve ZTE H168A) de denedim, yine de kopmalar devam etmekte.

Hız değerlerimde sorun yok ancak SNR değerim gün içerisinde, hafta içerisinde çok değişkenlik göstermekte. Düşük olduğu zamanlar daha sık kopmalar yaşıyorum. ASUS modem üzerindeki DSL ayarlarını değiştirmeyi denedim ancak pek sonuç alamadım. Kararlılık modunu 14dB şeklinde ayarladığımda DSL kopmaları azalıyor ancak DSL bağlantım kesilmiş görünmese bile internete bağlanamıyorum (Evdeki bütün cihazlar için geçerli).

Hız, hat değerlerimi ve ayarlarımı aşağıya bırakıyorum. Benzer bir sorun yaşayan var mıdır? Nasıl bir yol izlemem gerekir? Şu noktada sorunun kendi iç tesisatımdan kaynaklı olmadığına neredeyse eminim.

Şimdiden teşekkürler.

speedtest.jpg

dslstats.jpg
dsl ayar.jpg

22.04.2021: Bugün SNR Margin değeri 16.5 dB. Nasıl bu kadar çok değişebiliyor?

Son düzenleme:
İlk olarak TT kullanarak hata yapmışsın.
Altyapında sorun yoktur muhtemelen, TT firması böyle bir firma olduğu için her şeye çamur atıyor.

Müşteri hizmetlerini arayın çözülene kadar. Sorun gelen hat değerinde.

Not : İstersen 2 saatte bir sağ alt köşede saat ve tarih belirecek şekilde ekran görüntüsü alıp, biriktirip, THH'ye gidebilirsin.

Kutuya kadar yeni kablo çekmişsiniz. Sorun gelen sinyalde gözüküyor. Türk Telekom Müdürlüğü'ne dilekçe verebilirsiniz.

Baştan Turknet abonesi oldum hocam, aynı sorunu yaşıyordum. Altyapı Turktelekoma ait olduğu için arıza kayıtlarım onlara iletiliyordu. Bir çözüm olmayınca ben de Turktelekoma geçtim belki kendi aboneleri olunca ilgilenirler diye düşünerek. Ama malesef.

Özellikle hangi değerden görüyoruz gelen sinyalde problem olduğunu, belki onun üzerinden baskı yapabilirim.

Baştan Turknet abonesi oldum hocam, aynı sorunu yaşıyordum. Altyapı Turktelekoma ait olduğu için arıza kayıtlarım onlara iletiliyordu. Bir çözüm olmayınca ben de Turktelekoma geçtim belki kendi aboneleri olunca ilgilenirler diye düşünerek. Ama malesef.

Özellikle hangi değerden görüyoruz gelen sinyalde problem olduğunu, belki onun üzerinden baskı yapabilirim.
Şu şekilde : Paketin 24 Mbps ; ama senin aldığın değer 13 Mbps, altyapıda sıkıntı yok, denileni yaptın, sonuç aynı ise sorun gelen değerlerdedir.

Kutuya kadar yeni kablo çekmişsiniz. Sorun gelen sinyalde gözüküyor. Türk Telekom Müdürlüğü'ne dilekçe verebilirsiniz.
Moderatörlüğünüz hayırlı olsun. Forumda en saygı duyduğum kişilerdensiniz hocam. :)

Geri
Yukarı