CANON 1200D nasıl?

Philologically

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar

Başlangıç seviye olarak Canon Ixus 185 alacaktım fakat bilen kişiler tarafından "sakın alma onu, SLR bir makine al" denince ben de ikinci el 1200D, perde sayısı 3004, batarya orjinal ama şarj cihazı Sanger marka olacak şekilde boyun askılığı ile fakat kutusuz olarak 1150 liraya aldım. Bütün modlar ve flaş sorunsuzca çalışmakta. Lensin ufak bir kırığı var ama görünmeyen bir yerde kalıyor ve de sorunsuzca çekim yapıp kalitesiz görüntü vermiyor diye sıkıntı etmedim. Makine kozmetik açıdan hiç beklemediğim derecede temiz. Ayna da problemsiz bir şekilde görevini yerine getirmekte, bir tek hafif tozlu ama halledilir. Yorumlarınızı bekliyorum, iyi sosyaller.

Lens kırık demişsiniz, optiklerinde sorun olup olmadığı, rastgele 1-2 fotoğraf çektim net çıktı demekle anlaşılmaz. Mesela her türlü diyafram değerinde ve tercihen çok karmaşık olmayan arkaplanlarda denemek lazım. Lensin dışı bile kırılmış olsa düşme/çarpma olduğu anlamına gelir ve optiklerdeki olası çizikler bu şekilde ve çok dikkatli inceleme ile fark edilebilir. Ayrıca hangi lens var üzerinde, onu da söylerseniz daha doğru yorum yapılabilir. 18-55mm mi, 18-140mm mi, sabit 50mm mi, diyafram değeri kaç bunlar da önemli, çünkü aldığınız lensin değeri o makineden fazla olabilir.

1200D, 1300D gibi seriler Canon'un en alt giriş seviye DSLR makineleri, arkadaşın dediği gibi 650D, 700D, 750D gibi gövdelerin bir seviye altında yer alıyor. Şimdilerde muadili olarak 4000D var. Gövde kaliteleri düşüktür ama biraz kaliteli lensler ve doğru işleme süreciyle güzel fotoğraflar elde etmek mümkün. Fakat sizin yerinizde olsam bu zamanda DSLR yerine aynasızlara yönelirdim. En azından ucuza vintage lenslerden alıp adaptörle kullanma imkanınız olurdu. Hafifliği, küçüklüğü de cabası.

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Öğrenci olduğum için kısıtlı param var ve bunu alabildim. Makine shutter 3010da şu an. Lens kırık dediğim lensi tutan üç ayaktan biri ve lens 18-55. En düşük diyafram 4.5. Yaklaşık 65 tane fotoğraf çektim ve hiçbir sorun ile karşılaşmadım görüntü bakımından. Ayrıca sizin kadar bilmiyorum ama kime sorduysam 4000D modelini asla ama asla almayın dediler. Bu makinenin gövde kalitesi ve ekranı ondan daha kaliteliymiş. Makineyi Canon Euroasia'ya da götürdüm ve aynen şunu dediler 'denklaşöre bas gitsin, hiçbir şey düşünme sadece kullan bu makineyi sonra değiştirirsin vakti gelince ki zaten o zamanı gelince anlayacaksın'. Aynı modelin daha sorunsuzu da vardı 1500 liraydı. Hatta 100D buldum 1500 liraya ama 63 bin shutter idi.

Hayırlısı olsun. 100D de güzel bir gövdedir, en küçük DSLR olarak geçiyordu bir ara. 3000 shutter oldukça düşük bir değer zaten, sensörü sorunsuzsa, lensin optikleri sorunsuzsa 1200D de memnun eder. Zamanla portre fotoğraf çekmek istediğinizde arka planı bulanık yapmak yani alan derinliğini sığlaştırmak isteyeceksiniz. Bunun için ikinci el bir 50mm 1.8 işinizi görür, onunla çektiğiniz fotoğraflar aldığınız keyfi arttıracak. Yalnız Lightroom öğrenme işini ihmal etmeyin. Youtube’da direkt Türkçe anlatımlı eğitimler var, üç dört video ile işleme konusunda ufak tefek işinizi görecek şeyler öğrenirsiniz zaten.

Ayrıca sadece Instagram’a atacaksanız, kompakt bir kamera hatta cep telefonu da iş görürdü. Flickr, 500px gibi fotoğraf sitelerine de fotoğraflarınızı koyun, başkalarının fotoğraflarını inceleyin, sevdiğiniz fotoğrafların çekim değerlerine bakın, fotoğraf bilgisi ve kompozisyon becerinizi geliştirirsiniz bu siteleri takip ederek.

Yorumunuz için teşekkür ederim, yeni bir şeyler kattınız bana. Dediklerinizi vakit buldukça yapacağım. Ayrıca bir şey eklemek istiyorum, dün lens kırık yazmıştım ama ben henüz acemi olduğum için tam anlamadan yazmışım. Lensin bayonet ayaklarından biri kırıkmış ve tamiri mümkünmüş. Bir de dün 11dk video ve 25 tane fotoğraf çektim, şarj iki diş azaldı. Dört senelik bir makine için ideal bir durum mudur?
Tekrardan rahatsız ediyorum fakat bir konuyu paylaşmak istedim. Bugün Makineyi güvendiğim bir teknik servise bakım ve temizlik için götürdüm ve lenste bir sorun olmadığı, sadece bayonetin değişmesi gerektiği ve ayrıca bataryanın da sağlam olduğu anlaşıldı. Ayrıca orjinal şarj aletini de temin ettim. Tekrar teşekkürler, iyi sosyaller.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı