Canon EOS 1000D error 01 hatası

Herkese merhaba, elimde Canon EOS 1000D var ve nedense makine durmadan error 01 hatası veriyor. Bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır?
Hangi lensi kullanıyorsunuz? 01 genelde lens arızasıdır. Her ne kadar lens kontaklarını temizleyin uyarısı verse de pek işe yaramıyor. Ama yine de denemekten zarar gelmez. Temizlemek işinize yararsa şanslısınız. Silgi ile temizce silin. Silgi tozu kalmamasına özen gösterin. Aynı şekilde kontakların makine üzerindeki kısmını da silin.
1707990668674.png

Ama genel olarak yaşanan sorunlar mesela lensi çıkarıp tekrar taktığınız anda lensten art arda ''çıt çıt'' ses (diyafram açılıp kapanma sesi) geliyorsa diyafram ünitesi arızalıdır. Ses yoksa lens içi AF ünitesi yada lens/kontak bağlantı kablosunda ezilme kopma gibi durum mevcuttur. Makineyi veya lensi 2. el mi aldınız?

Son düzenleme:
Hangi lensi kullanıyorsunuz? 01 genelde lens arızasıdır. Her ne kadar lens kontaklarını temizleyin uyarısı verse de pek işe yaramıyor. Ama yine de denemekten zarar gelmez. Temizlemek işinize yararsa şanslısınız. Silgi ile temizce silin. Silgi tozu kalmamasına özen gösterin. Aynı şekilde kontakların makine üzerindeki kısmını da silin.
Eki Görüntüle 2116782

Ama genel olarak yaşanan sorunlar mesela lensi çıkarıp tekrar taktığınız anda lensten art arda "çıt çıt" ses (diyafram açılıp kapanma sesi) geliyorsa diyafram ünitesi arızalıdır. Ses yoksa lens içi af ünitesi ya da lens/kontak bağlantı kablosunda ezilme kopma gibi durum mevcuttur. Makineyi veya lensi 2. el mi aldınız?

Evet 2.el aldım hatta sarı ile işaretlenen yere bant yapıştırdım fakat F değeri 0 da kaldı.

Evet 2.el aldım hatta sarı ile işaretlenen yere bant yapıştırdım fakat F değeri 0 da kaldı.
Sarı kontaklar gövdeye temas etmediği için diyafram devre dışı kalır. O yüzden diyafram ''0'' gözükür. O şekilde manuel odaklama ile diyafram hangi açıklıkta kalmışsa o şekilde fotoğraf çekebilirsiniz ama bütçeniz uygun olduğu bir zaman lensi tamire vermenizi tavsiye ederim. Çünkü sabit bir diyaframla fotoğraf çekmek her konuya uygun değildir. Çekeceğiniz fotoğraf türüne göre diyafram ayarı çok önemlidir. Artı olarak her fotoğraf çekimi için manuel odaklama yapmak da size zaman kaybettirecektir.

Sarı kontaklar gövdeye temas etmediği için diyafram devre dışı kalır. O yüzden diyafram "0" gözükür. O şekilde manuel odaklama ile diyafram hangi açıklıkta kalmışsa o şekilde fotoğraf çekebilirsiniz ama bütçeniz uygun olduğu bir zaman lensi tamire vermenizi tavsiye ederim. Çünkü sabit bir diyaframla fotoğraf çekmek her konuya uygun değildir. Çekeceğiniz fotoğraf türüne göre diyafram ayarı çok önemlidir. Artı olarak her fotoğraf çekimi için manuel odaklama yapmak da size zaman kaybettirecektir.

Kesinlikle katılıyorum fakat Şanlıurfa'da yaşıyorum ve bildiğim kadarıyla bu işi yapan yer yok maalesef.

Geri
Yukarı