Canon EOS 600D / 650D, hangisi tercih edilmeli?

Bariso

Centipat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Selamlar, fotoğrafçılık ve video için başlangıç seviye bir kamera arıyorum. Önceliğim Canon, bu iki modelden hangisini tercih etmem gerektiğini makinelerin eksi ve artılarıyla biri bana anlatabilir mi?

Seneler seneler önce bu iki model arasında biraz araştırma yaparak 650D modelini almıştım. Sanırım ekranı daha iyi olduğu için. Birde video konusunda bir artısı vardı sanırım ama emin olamadım.

550d ve 600d ilk başlayanlar için ideal bir makinedir. 650d makinasını bilmiyorum.

Tavsiyem Canon EOS 700D modelini tercih etmeniz yönünde olacaktır. Yeni başlayanlar için iyi bir makinedir ama çok daha kaliteli fotoğraf vs. istiyorsan Canon EOS 800D modelini tercih edebilirsiniz.

Selamlar, fotoğrafçılık ve video için başlangıç seviye bir kamera arıyorum. Önceliğim Canon, bu iki modelden hangisini tercih etmem gerektiğini makinelerin eksi ve artılarıyla biri bana anlatabilir mi?

cameradecision.com bu siteden her türlü karşılaştırmayı yapabilirsin. Ve sadece Canon özelinde düşünme bence. Bu fiyat düzeyinde Nikon D5200 de iyi bir model.

Tavsiyem Canon EOS 700D modelini tercih etmeniz yönünde olacaktır. Yeni başlayanlar için iyi bir makinedir ama çok daha kaliteli fotoğraf vs. istiyorsan Canon EOS 800D modelini tercih edebilirsiniz.

700D ile 800D arasında çok daha kaliteli fotoğraf farkını yaratacak şey makine değil lenstir. Tam kare sensörlü Canon 5D Mark III gibi bir makine ile 700D'yi kıyaslarsanız evet lensler aynı da olsa makineden kaynaklı bir "kalite" farkı olabilir, büyük sensörün dinamik aralık, iso performansı, piksel yoğunluğu gibi avantajlarından ötürü. Ama aynı boyutta iki sensör, aralarında hepi topu birkaç sene var. O birkaç senede Canon APS-C sensörlerde bir devrim getirmediyse (ki getirmedi) arada fotoğraf kalitesi anlamında bir fark olamaz. En fazla 700D'nin ISO 1600'de verdiği greni 800D ISO 3200'de vermeye başlar, dinamik aralık başarımı biraz artar, LCD ekrandır, gövde kalitesidir bunlar değişir.

Fotoğrafı makine çeker ama o fotoğrafın kalitesini çok büyük oranda lens belirler. 25 bin TL'lik makineye ucuz ve kötü bir lens takarsınız, vasat bir fotoğraf çıktısı alırsınız. 3000 TL'lik makineye en üst kalite (Canon L serisi, Sony G Master gibi) lenslerden takarsınız, çok kaliteli bir çıktı alırsınız. Bu durum 3000 TL'lik makineyi 25 bin TL'lik makineden daha iyi yapmaz, lens faktörünün önemini gösterir.

Yeni konular

Geri
Yukarı