Canon EOS 70D vs Nikon D7100

Bence fotoğracılıkla bir alakan yoksa o kadar para vermene gerek yok onlar orta segment makinelerdir..3 yıldır fotoğrafcılıkla uğraşıyorum hatta para kazanma kaynağım artık ekmek teknem fakat bu alışkanlık ve zevk meseledir nikon ve canon savaşı.Ama Canon tercihim işlemci ve sensör kalitesi nedeniyle..Sen şimdi video çekmek isticeksin ama sonra fark ediceksin ki video otofocusu beklediğin gibi değil telefondaki gibi bu sefer videoprime lense yöneliceksin ama para bunlar hep dediğim gibi önce bu işlerin mantığını öğrenmelisin güzel fotoğraf çeksin diye bişey yok her makine aynı çeker işlemek senin içindir...650D ve 700Dye yönelmelisin bence o kadar para vermene gerek yok daha yolun çok başındasın..

Bence fotoğracılıkla bir alakan yoksa o kadar para vermene gerek yok onlar orta segment makinelerdir..3 yıldır fotoğrafcılıkla uğraşıyorum hatta para kazanma kaynağım artık ekmek teknem fakat bu alışkanlık ve zevk meseledir nikon ve canon savaşı.Ama Canon tercihim işlemci ve sensör kalitesi nedeniyle..Sen şimdi video çekmek isticeksin ama sonra fark ediceksin ki video otofocusu beklediğin gibi değil telefondaki gibi bu sefer videoprime lense yöneliceksin ama para bunlar hep dediğim gibi önce bu işlerin mantığını öğrenmelisin güzel fotoğraf çeksin diye bişey yok her makine aynı çeker işlemek senin içindir...650D ve 700Dye yönelmelisin bence o kadar para vermene gerek yok daha yolun çok başındasın..
Öncellikle Önerin ve açıklaman içi teşşekkür ederim video ile çok fazla iim yok ama gerçekten iyi fotoğraflar çeken bir makina istiyorum ve bu işin başındada olduğunu biliyorum ama şimdi dediğiniz iki kamera arasından birini alırsam ilerde başka makina alma fırsatım olmayabilir bunun için almışken iyi ve güzel bir makina almak istiyorum.

Çok iyi fotoğraflar çekmek makineye lense bağlı değil kişinin kendisine bağlıdır. Öncelikle bunu belirtmek isterim.

Söyleceğim bazı şeyleri zaten daha önceden yazmışlar. Canon video kalitesi olarak Nikon'dan daha öndedir. Nikon'da fotoğraf kalitesi bakımından Canon'dan bir kaç tık daha öndedir.

Nikonların bazı bodylerinde shutter mekanizmasında ki yağların sensöre sıçrar ve sensörü kirletir. Bu sorun Nikon D7000 de vardı ama Nikon D7100 de hallettiler ama hala bu şikayeti olan kullanıcılar var.

Video konusunda gelince;

DSLR makinelerde çok fazla video kayıdı yapamazsınız. Yaklaşık 20-25 dakikadan sonra sensör ısınacağından dolayı makine shutterı otomatik olarak kapanır. Sensörün ısınması sensörün zarar görmesine neden olabilir. Çünkü sensörün içinde çok ama çok ince bağlantılar vardır. Bu ısınmadan dolayı en ufak sallantıda bu bağlantılar kopabilir bundan dolayıda sensör zarar görür. Uzun video kaydı yapan profesyonel cihazlarda vardır.

Ben Canon 40D ve Nikon D100 kullanıyorum ama Nikon'un renk kalitesi daha çok hoşuma gidiyor. Bu yüzden fotoğraf ağırlıklı olacaksa Nikon D7100, video ağırlıklı olacaksa Canon 70D.

Bütçen varsa bu makineleri almanı tavsiye ederim. Söylemiş olduğun makineler orta seviye profesyonel makinelerdir. Ben şunu anlayamıyorum bir kişinin bütçesi varsa neden daha düşük giriş seviyesi makineler tavsiye ediliyor. Bu orta seviye makineler ile de çok rahat herşeyi öğrenebilir.

Ben ilk başladığımda filmli bir full frame makine ile başladım. Canon AE-1 Program. Bana çok şey kattı. Yeri geldi makine bozuldu yeri geldi çok kötü fotoğraflar çektim ama hata yapa yapa doğrusunu öğrendim.

Forumlarda çok görüyorum. Bir kişinin full frame alacak bütçesi oluyor ama ona illaki crop sensör bir makine öneriyorlar. Koşmak için yürümeyi öğrenmek gerekmez. Direk yürümedende koşulabilir. Orta seviye ve üst seviye makinelerin detayı çok olabilir. Ama araştıra araştıra herşey öğrenilebilir. Hiç birşey bilinmiyor diye makineyi bozacak haliniz yok.

İkinci el makine konusuna gelince;

Makineden çok iyi anlamıyorsanız ikinci el olayına girmeyin yada yanınızda çok iyi anlayan biri yoksa. En basitinden sensörde ölü pikseller olabilir. Fabrikadan çıktığı anda bile 5 tane 10 tane illaki oluyor. Bu kadar sorun olması sorun teşkil etmez ama kızamık gibi her yerde olması sorundur. Sadece uzun pozlamada anlaşıldığı için fotoğraf üstünde normal çekimde ölü pikselleri göremezsiniz. Bu gibi durumlar olabilir ve sonradan pişman olabilirsiniz.

Herkese iyi forumlar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı