Capture Card ile yayın yapmak

Mert Yavuz123

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, iyi günler. Bu konuda fazla bilgim olmadığı için Black Friday öncesi bilgi edinmek istiyorum cunku yayınımı kendı bilgisayarımdan yapamayacağımı anlamıs bulunmaktayım. FPS oyunlarında cok problem yasıyorum.
Laptop üzerinden yayın yapmak istiyorum harici Capture Card'lar mevcut fakat dahili Capture Card'larla da mesela oyun bilg. ve yayın için laptop olarak ikiye ayıralım.

Bu ürünle bilgisayarıma taksam ve laptop üzerinden yayın yapabiliyor muyum? İlk sormak istediğim soru bu.

2. olarak yapamadığımı farz ediyorum.

Bu tarz ürünlerle laptopa ihtiyac duymadan yayın yapabiliyorum galiba. Yayın yapmak mantıklı mı?

Veya sizlerin tavsiyesi nedir nasıl bir yayın sistemi benim için sağlıklı olacaktır bütün önerilere açığım.

Laptop ve oyun bilgilerimi paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-11-17 at 06.11.39.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-17 at 06.11.39.jpeg
    160,7 KB · Görüntüleme: 169
  • oyunbilg..png
    oyunbilg..png
    58,9 KB · Görüntüleme: 150
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ürünle bilgisayarıma taksam ve laptop üzerinden yayın yapabiliyor muyum? İlk sormak istediğim soru bu.
Hayır, bunu takmanız gereken yer yayın bilgisayarı, oyun değil. Yayın yapacağınız bilgisayara bu arkadaşı takıyorsunuz, sonra oyun oynadığınız sistemin ekran kartından HDMI 2.0 görüntüyü bunun üzerine aktarıyorsunuz, bunun üzerinden monitöre aktarıyorsunuz. Ayrıca yayın yapacağınız sisteme uygulamasını kurup aktardığınız görüntüyü o sistemde de görebiliyorsunuz. OBS'e de bu şekilde vermiş oluyorsunuz.
Bu tarz ürünlerle laptopa ihtiyac duymadan yayın yapabiliyorum galiba. Yayın yapmak mantıklı mı?
Bunda da yayın için laptopa ihtiyaç var, kayıt için yok. Bunda HDMI görüntüyü buna aktarıp yine çıktı olarak bundan monitöre veriyorsunuz, laptopa da usb ile 1080p 60FPS görüntü aktarmış oluyorsunuz.

2. bilgisayarda yayın açmak için OBS NDi'ı araştırmanızı öneririm. Capture Card kullanmadan 2. PC'den yayın açmanızı sağlar. Normal yayın akışına göre daha az sistem kaynağı kullanır.

Hocam açıkçası onu araştırdım ama counterda gerçekten pingi uçurduğunu birkaç yerde okudum.

2. bilgisayarda yayın açmak için OBS Ndi'ı araştırmanızı öneririm. Capture Card kullanmadan 2. PC'den yayın açmanızı sağlar. Normal yayın akışına göre daha az sistem kaynağı kullanır.

Peki hocam anladığım kadarıyla bu konuda tecrübeniz var. Razer'ın bu tarz riwsaw diye bir cihazı var Elgato'nun direk capture olanları var. Hangisini önerirsiniz hangi ürünü.
Hayır, bunu takmanız gereken yer yayın bilgisayarı, oyun değil. Yayın yapacağınız bilgisayara bu arkadaşı takıyorsunuz, sonra oyun oynadığınız sistemin ekran kartından HDMI 2.0 görüntüyü bunun üzerine aktarıyorsunuz, bunun üzerinden monitöre aktarıyorsunuz. Ayrıca yayın yapacağınız sisteme uygulamasını kurup aktardığınız görüntüyü o sistemde de görebiliyorsunuz. OBS'e de bu şekilde vermiş oluyorsunuz.

Bunda da yayın için laptopa ihtiyaç var, kayıt için yok. Bunda HDMI görüntüyü buna aktarıp yine çıktı olarak bundan monitöre veriyorsunuz, laptopa da usb ile 1080p 60FPS görüntü aktarmış oluyorsunuz.
2. bilgisayarda yayın açmak için OBS NDi'ı araştırmanızı öneririm. Capture Card kullanmadan 2. PC'den yayın açmanızı sağlar. Normal yayın akışına göre daha az sistem kaynağı kullanır.
aslında cat 6 kablo kullanarak DROP olmadığı yönünde bilgi verilmiş ama counterda problem olmazmı ya herşey problem oluyor counterda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Yani kart almadan önce bir deneyin derim. Yani ben FS2020'de aynı bilgisayarda yayın açamıyorum çünkü FS2020 60 FPS sabitlesem bile RTX2070S ekran kartımı devamlı %99 kullanıyor. Bu nedenle yayında takılmalar oluyor. OBS NDI ile çözdüm ama durumu 2. bilgisayardan açınca yayına sorun olmadı.

Merhaba arkadaşlar, iyi günler. Bu konuda fazla bilgim olmadığı için Black Friday öncesi bilgi edinmek istiyorum cunku yayınımı kendı bilgisayarımdan yapamayacağımı anlamıs bulunmaktayım. FPS oyunlarında cok problem yasıyorum.
Laptop üzerinden yayın yapmak istiyorum harici Capture Card'lar mevcut fakat dahili Capture Card'larla da mesela oyun bilg. ve yayın için laptop olarak ikiye ayıralım.

2. olarak yapamadığımı farz ediyorum.

Veya sizlerin tavsiyesi nedir nasıl bir yayın sistemi benim için sağlıklı olacaktır bütün önerilere açığım.

Laptop ve oyun bilgilerimi paylaşıyorum.
3060 Ti ekran kartın var anladığım kadarıyla yanlış isem düzelt. Bununla çok rahat yayın yapılır zaten? Streamlabs OBS kullan. Yayın birimini NVENC ayarla FPS kaybı olmadan yayın yaparsın.

Galiba sorunu biraz da olsa çözdüm. Şimdi FPS mesela düşse bile oyunda kasma olmuyor zaten G-Sync oldugu için hissetmiyorum açıkçası. Şöyle bir şey yaptım bir arkadasım gelişmiş kısmındaki işlem önceliğini yükseğe çektirdi ve yarım saatlik teset yayınımda FPS düşmesi oluyor 200'lere dusuyor fakat kasma olmuyor şu an. Sanki biraz daha ufak ayar yapılsa oda ortadan kalkar gibi .
Twitch yayını yapmaya yeni başlamış olan birisiyim ve 2 tane bilgisayar (1 laptop, 1 gaming PC), 2 tane de internete sahibim. Yayınlarımın daha sağlıklı ve verimli olabilmesi adına game capture card satın alma kararı aldım. Araştırmalarım sonucu Elgato ve Avermedia'nın bu konuda ileri gelen markalar olduğunu gördüm. Avermedia biraz daha uygun fiyatlı olduğu için onu tercih ettim. Amacım yayını laptoptan verip oyunu Gaming PC'den oynamak. Açıkcası Youtube vb. platformlardan izlediğim videolardan pek de bir şey anlayamadım. Bu ürünün bağlantısı için 2 adet HDMI kablosuna ihtiyaç varmış sanırım. Fakat bunların hangisini nereye bağlayacağımı gerçekten bilmiyorum. Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Yani kart almadan önce bir deneyin derim. Yani ben FS2020'de aynı bilgisayarda yayın açamıyorum çünkü FS2020 60 FPS sabitlesem bile RTX2070S ekran kartımı devamlı %99 kullanıyor. Bu nedenle yayında takılmalar oluyor. OBS NDI ile çözdüm ama durumu 2. bilgisayardan açınca yayına sorun olmadı.

3060 Ti ekran kartın var anladığım kadarıyla yanlış isem düzelt. Bununla çok rahat yayın yapılır zaten? Streamlabs OBS kullan. Yayın birimini NVENC ayarla FPS kaybı olmadan yayın yaparsın.
Hocam peki bu kartlardan alsam bilgisayarıma taksam . Yayın yaparken kullansam bilgisayarımda olan fps dropları veya kasmaları engellemiş olurmuyum ??

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı