Çözüldü Casper C300 RAM'i anakarta lehimli mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Hocam ne diyorsunuz?

Vallahi aklımda ama bir türlü bakma fırsatım olmadı en kısa zamanda inceleyeceğim, işkembeden sallamak istemiyorum.

@G3BEN hocam ne diyorsunuz?

Şöyle bir video buldum, aynı model ise RAM'ler lehimli değil. Boşuna kafa yorduk sanırım. Yine cihazı açıp RAM'e bakın, aynıısndan almaya çalışın. Muhtemelen bulamazsınız, çünkü eski bir cihaz. Uyumlu yeni 2 adet RAM almanızı tavsiye ederim. Sizin cihazdaki RAM Micron çipli Crucial marka RAM. Yine aynı şekilde frekans, gecikme değeri aynı ve Micron çipli 2 adet RAM takarsanız sorun olacağını sanmıyorum. Garantisi yok tabii.
Yabncı kaynaklara da baktım Celeron işlemcili fansız modellerde 2 RAM slotu var 8 GB'a kadar destekliyor ve lehimsiz RAM'ler.
İşlemcinin 8 GB'a kadar desteklemesinden dolayı RAM'i değişiyor dediyseniz cihazda 2 slot var biri boş.

Evet işte bundan dolayı. Slotunuz boş. Lehim yok yani. İki tane RAM'i (şu anki kullandığın RAM ile aynı olmalı veya özellikleri aynı farklı markaya ait olmalı) takabilirsin demek bu. @just chillin
Lehim olsaydı RAM belleği ne takılırdı ne çıkarılabilirdi.

Yani sadece tek kanal olan cihazlarda mı lehim olma ihtimali var diyorsunuz?

Evet. @just chillin mesela Intel atom işlemcili bir laptopta tek kanal vardı ve yükseltilemiyordu, ama çıkarılabiliyordu. Hatta Technopat'ın YouTube kanalındaydı bu laptop.

Bu tüm cihazlarda mı geçerli tam anlayamadım?

Hayır. Çok eski laptoplarda var genelde tek kanal RAM. Şimdi bulamazsın o tip laptop. Benim 2006'da piyasaya sürülmüş anakartı olan eski masaüstü bilgisayarımda bile çift kanal RAM desteği var.
Hatalarım varsa deneyimli arkadaşlar beni bilgilendirebilir.

Hocam ne diyorsunuz?

Vallahi aklımda ama bir türlü bakma fırsatım olmadı en kısa zamanda inceleyeceğim, işkembeden sallamak istemiyorum.

@G3BEN hocam ne diyorsunuz?

Şöyle bir video buldum, aynı model ise RAM'ler lehimli değil. Boşuna kafa yorduk sanırım. Yine cihazı açıp RAM'e bakın, aynıısndan almaya çalışın. Muhtemelen bulamazsınız, çünkü eski bir cihaz. Uyumlu yeni 2 adet RAM almanızı tavsiye ederim. Sizin cihazdaki RAM Micron çipli Crucial marka RAM. Yine aynı şekilde frekans, gecikme değeri aynı ve Micron çipli 2 adet RAM takarsanız sorun olacağını sanmıyorum. Garantisi yok tabii.
Yabncı kaynaklara da baktım Celeron işlemcili fansız modellerde 2 RAM slotu var 8 GB'a kadar destekliyor ve lehimsiz RAM'ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı