Casper Excalibur bilgisayar bozuldu

Lorena

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba,
Eşimin Casper Excalibur oyun bilgisayarı bozuldu. Bilgisayara gece güncelleme gelmiş yapmış ve kapatmış. Sabahtan beri bilgisayar aşırı yavaş açılıyor ve açtıktan sonra 15 dk siyah ekran kalıyor öyle masaüstü geliyor. Bunu biraz Google'da gezinip Explorer hatası olarak öğrendim ama Görev Yöneticisi'ni ne yaparsak yapalım açamıyoruz. Tıklayınca çok uzun süre bekletiyor ve izin yok vs. Bir uyarı çıkıyor.
Bilgisayarı sıfırlamak istedik. Sıfırlama butonuna basınca ayarlar ekranı donuyor ve asla sıfırlamıyor. Yeniden başlatma seçenekleri gibi bir şey vardı. Onu denedik. Güncellemeleri kaldır, sistem geri yükleme, bilgisayarı sıfırlama gibi tüm seçenekleri denedik. Hepsinde bir sorundan ötürü kaldırılamadı yazdı.
Bilgisayar daha 35 günlük. Tek yaptığımız Steam'den oyun indirip oynamaktı. Bu sorunlar nasıl çözülür mutlaka servise mi vermeliyiz? Teknik anlamda hiçbir şeyden anlamıyoruz o yüzden bu kadar anlatabildim umarım anlayan birileri yardımcı olur...

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam cidden çok kolay bir şey bilgisayarcıya götürürseniz boşa para alır bence kendiniz yapabilirsiniz ben 5 6 kere format attım böyle hiç sorun yaşamadım.

Eğer MacBook'da yapacaksanız tabii ki onda da yapılır ama onda Technopat'ın videosundaki yolu yapmanız gerekir benim söylediğim sadece windowsda oluyor diye biliyorum.
Windowsu macbooka indirdim hocam usbye alıp windows bilgisayara atıp sonra o adımları izleyeyim diyorum

Windows'u macbooka indirdim hocam USB'ye alıp Windows bilgisayara atıp sonra o adımları izleyeyim diyorum.

Hocam Windows 11 ISO (6 GB olan)dosyayımı indirdiniz macbooka?

Eğer onu indirdiyseniz USB'ye atın normal sürükleyerek, daha sonra Windows'tan 10 MB olan dosyayı indirin. Gerisini böyle anlatırsam karışık görünür siz yapınca sabah adım adım anlatırım. Yine de bir özet geçeyim.
(Hocam Windows 10 10 MB'lik dosyası ISO yüklü olmasına rağmen bir daha indiriyormuş zamanınız boşa gitmesin diye diğer yöntemi göstereceğim.
USB'ye attığınız 6 GB'lik dosyayı geri windowsda herhangi bir klasöre atın USB'de kalmasın.
rufus programını indirin ve açın.

1715897490715.png

Aygıt yazan yerden USB'yi seçin.
Şurdaki mavili seç e tıklayın ve MacBook'den indirip Windows'a attığınız 6 GB'lik dosyayı seçin. Başka bir şey ellemeden başlat deyin bir şeyler sorarsa evet tamam falan deyin ve sadece bekleyin. Bu arada bunu yapınca USB'de olan her şey siliniyor USB'yi bugün aldıysanız zaten içinde bir şey yoktur. Bittikten sonra format usbniz hazır hale geliyor. Kalan birkaç adım var o kadar. Gerisini adım adım anlatırım sabah uyuyacağım artık.

Dosya Ekleri

• 1715896963435.png
    1715896963435.png
    19,1 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:

Eğer onu indirdiyseniz USB'ye atın normal sürükleyerek, daha sonra Windows'tan 10 MB olan dosyayı indirin. Gerisini böyle anlatırsam karışık görünür ssiz yapınca sabah adım adım anlatırım.
Evet hocam böyle yaptım aynen
Devamını yarın halledeyim inşallah yardımınızla

Eğer onu indirdiyseniz USB'ye atın normal sürükleyerek, daha sonra Windows'tan 10 MB olan dosyayı indirin. Gerisini böyle anlatırsam karışık görünür siz yapınca sabah adım adım anlatırım. Yine de bir özet geçeyim.
(Hocam Windows 10 10 MB'lik dosyası ISO yüklü olmasına rağmen bir daha indiriyormuş zamanınız boşa gitmesin diye diğer yöntemi göstereceğim.
USB'ye attığınız 6 GB'lik dosyayı geri windowsda herhangi bir klasöre atın USB'de kalmasın.
rufus programını indirin ve açın.

Eki Görüntüle 2197398

Aygıt yazan yerden USB'yi seçin.
Şurdaki mavili seç e tıklayın ve MacBook'den indirip Windows'a attığınız 6 GB'lik dosyayı seçin. Başka bir şey ellemeden başlat deyin bir şeyler sorarsa evet tamam falan deyin ve sadece bekleyin. Bu arada bunu yapınca USB'de olan her şey siliniyor USB'yi bugün aldıysanız zaten içinde bir şey yoktur. Bittikten sonra format usbniz hazır hale geliyor. Kalan birkaç adım var o kadar. Gerisini adım adım anlatırım sabah uyuyacağım artık.
Şimdi bu dediklerinizi yapıyorum hocam
Bu arada 6gb lik dosya da iso, uzantısı iso yani. Windows un sitesinden indirdim disk görüntüsü gibi bir şey yazıyordu

Rufus bu bilgisayarda kullanılamıyormuş.. Sanırım her şey bitti bilgisayarcı yolu göründü :(

Son düzenleme:
Şimdi bu dediklerinizi yapıyorum hocam.
Bu arada 6 GB'lik dosya da ISO, uzantısı ISO yani. Windows'un sitesinden indirdim disk görüntüsü gibi bir şey yazıyordu.

Rufus bu bilgisayarda kullanılamıyormuş.. Sanırım her şey bitti bilgisayarcı yolu göründü :(

Nasıl kullanılamıyor SS atabilir misiniz?

Rufus MacOS'da çalışmaz zaten macbooka indirdiğiniz dosyayı Windows'a atıp windowsa Rufus kurun.

Hocam Google'dan indirin. Kendi sitesinden EXE olarak.

https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v4.4/rufus-4.4.exe bu siteden indirin.

Eğer Rufus olmuyorsa balenaEtcher kullanın imkansız diye bir şey yoktur.

Watch Desktop 2024.05.17 - 14.02.21.01 | Streamable nasıl yapılacağını video olarak attım buraya.
Hocam abim baksın diye teamviewer indirmeye çalışmıştım o da inmemişti. Ne indirmeye çalışsam bu kırmızılı uyarıyı veriyor

Hocam abim baksın diye TeamViewer indirmeye çalışmıştım o da inmemişti. Ne indirmeye çalışsam bu kırmızılı uyarıyı veriyor.

Hocam bu sorunu yine formatla çözeceğiz ama Windows'a bir şey indirilmiyorsa MacBook'den format USB'si hazırlayın.
Rufus kullanamadığımıza göre alternatifi olan balenaEtcher kullanabilirsiniz.
(Buradan sonraki adımları MacBook'den indirip USB'yi Windows'a takacağız yine aynı şey olacak)
İlk 6 GB'lik ISO dosyasını macbooka indirin.
Sonra bu siteye gidin balenaEtcher - Flash OS images to SD cards & USB drives ve download etcher deyin.

1715945868691.png

Buradan etcher for MacOS'un sağındaki mavi downloada tıklayın ve indirin.
Yine aynı şekilde USB ve ISO dosyasını falan seçeceksiniz ve format usbniz hazır olacak.

Bunları yapın daha sonra BIOS nasıl açacağınızı falan göstereceğim.

Geri
Yukarı