Casper Excalibur G770.1030-8DJ0X 1 Aylık Deneyimim

miralayım

Kilopat
Merhaba değerli Technopat Sosyal ahalisi, hemen hemen 1 ay önce aldığım Casper Excalibur G770.1030-8DJ0X marka ve modelli dizüstü oyuncu bilgisayarımın sizlerle yaşadığım olumlu/olumsuz durumları sizlerle paylaşmak istedim. Casper'ın dezavantajları ya da avantajları nedir bunu bugün sizlerle maddelerle açıklayacağım okuduğunuz için şimdiden teşekkürler :) .

Öncelikle aldığım tarihe, fiyatına ve kargo sürecine değinmek istiyorum ardından sizlerle beraber dizüstü bilgisayarımızın incelemesine geçeceğiz.

Sipariş Tarihi, Fiyat ve Kargo Süreci
24 Eylül 2021 tarihinde siparişi verdim. Hepsiburada'dan Excalibur adlı satıcıdan (yani direk Casper'dan) 7.399₺'ye satın aldım. Ardından 28 Eylül'e kadar ürünün onaylanmasını bekledim ki bu süreç ciddi anlamda çok uzun bunun düzeltilmesi gerekiyor. Müşteri hizmetlerini aradım durumun acil olduğunu ki gerçekten açıldı sağ olsun müşteri hizmetleri bunu hızlıca hallettiler aynı gün kargoya (HepsiJet'e) verildi. 30 Eylül günü ürünü teslim aldım. İstanbul'dan Adana'ya 2 günde geldi. Kargo süreci gerçekten hızlıydı adamların hakkını yemeyelim :) Burada çoklu değerlendirme yaptım. Kargo ve Casper gayet hızlı ancak Hepsiburada maalesef sınıfta kaldı. Ürün maksimum 3 gün içerisinde gelirdi ancak bu süre 6 güne uzadı o yüzden puanım 6/10

Kutu Açılımı (En Sevdiğim Kısım :))

Üniversite okuduğumdan dolayı şehir dışındayım. Kutusu yanımda olmadığından dolayı fotoğraflarını koyamayacağım. Ancak bildiğimiz ucuz notebook kutularından diyebilirim. Şarj adaptörü, güç kablosu bir de bilgisayarımızın kendisi çıktı. İçinden ekstra olarak 16 GB Kioxia USB bellek çıktı. Bu beğendiğim kutu tarzları sade direk olaya giriyor. Çok fazla şaşaaya gerek olmadığı kanaatindeyim. Puanım 10/10

Gelelim Casper Efendinin Özelliklerine

Efendim ürünümüzün içinde Intel i5 10300H işlemcimiz var, RAM'den bahsetmeden önce dikkatimi çeken bir husus RAM ve SSD Crucial marka kullanılmış. Burada ucuza kaçılmamış ki gerçekten bu beni bir Casper kullanıcısı olarak mutlu etti diyebilirim. RAM olarak 8 GB 3200 MHz Crucial DDR4 RAM yine 3200 MHz oldukça hoş olmuş. Ekran Kartı GTX1650 Ti var masaüstünde hemen hemen 1650 Super'e denk diyebiliriz. Zaten PC alırken de 1650 Ti olmasına özellikle dikkat ettim. SSD kısmında ise yine Crucial'ın CT240BX500 model 240 GB SSD'si kullanılmış evet az fakat Ana kartın M.2 desteği ile ileride yükseltme yapabileceğimden benim için çok da problem değil. Ekran olarak IPS 15,6 60Hz kullanılmış IPS olması tamam ama 60 Hz kötü olmuş ancak ben zaten 60 Hz 10 yıllık Samsung monitör kullandığımdan benim gözüme daha güzel geldi. 144 Hz'den geçecek adama kötü hatta çok kötü gelebilir ama benim için çok da problem olmadı. Ana kart ise CPU-Z adlı programdan bakınca Casper olarak gözüküyor markası üreticisi kim bilmiyorum. Klavye RGB basımı yumuşak gayet güzel bir klavye ama RGB gerçekten zayıf gündüzleri hiç belli olmuyor ama geceleri gayet güzel görüküyor. Bilenler varsa aşağıya lütfen yazsın bilgilenelim şimdiden teşekkürler. Donanım konusunda gayet başarılı ancak anakartın ne olduğunu öğrenememek içimde bir soru işareti bıraktı bu bir eksi maalesef. Casper'a puanım 8/10 2 puanı Ana karttan kırıyorum.

Hem Isıtıcı Aldık Hem Bilgisayar (!)

Efendim Casper'ı araştırırken herkes ısındığından şikayet ediyordu. Oyun oynarken ısınmıyor değil ısınıyor ancak abartıldığı kadar ısındığını düşünmüyorum FN+1 tuşuna basıp Turbo moduna aldığımız zaman gayet serin çalışıyor bilgisayar. Dizüstü bir de zaten ısınır, çok da kasmaya gerek olmadığını düşünmekteyim. Isınıyor ama bilginiz olsun çok serin değil tamam serin çalışıyor yazdık ama bir masaüstü bilgisayar soğukluğu da beklemeyin :) . İçini açmadım ama açan kanallardan incelediğime göre soğutma tipi Asus'a çok benziyor. Buradan Casper'a puanım 6/10

Oyuncak mı Aldık Bilgisayar Mı?

Malzeme kalitesi gerçekten berbat bu konuda Casper buradan tasarruf etmiş çok belli ediyor. Ekranı koruyan plastik ve alt ızgaraların olduğu kapağın kalitesi gerçekten kötü. Keşke klavye ile touchpadin olduğu kısımdaki metali her yerde kullansalardı. Bu arada touchpad ile klavye arasındaki metal gerçekten kalite hissi veriyor sağlamda gözüküyor. Bir eksisi daha var parmak izi çok tutuyor metal kısımda daha da fazla hatta ama bunlar ufak detaylar bu kişiye kalmış ben haftada 1 kere sildiğimden dolayı çok da problem olmuyor. Maalesef buradan Casper'a puanım 2/10

Sonuca Gelirsek

Buraya kadar okuyup zahmet ettiyseniz öncelikle çok teşekkür ediyorum. Excalibur' un bir hayli yerden yere vurulduğu bu platformda kendi deneyimimi ve şahsi fikirlerimi paylaşmak sizlerle paylaşmak istedim. Kötü bilgisayar mı diye sorarsanız hayır derim. İyi bir bilgisayar mı derseniz yine hayır derim zira verdiğimiz para ortada 7.399 ₺ bu fiyata zaten ancak içinde 1650 Ti gibi bir kart olan bilgisayara ancak bu kadar olur. Vasatın üstü gerçekten tam Casper'a yakışan bir tanım. Ne fazla gömmeye gerek yok ne de fazla abartmaya. 10.000 TL'niz varsa tutup Casper almayın ama bütçe düşükse donanımı iyi bir bilgisayar almak istiyorsanız Casper alınabilir. Sormak istediğiniz bir şey olursa lütfen yorumlarda çekinmeyin sorun elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.

Sağlıklı günler dilerim.

Dosya Ekleri

• exctechnopat1.jpg
    exctechnopat1.jpg
    260,3 KB · Görüntüleme: 63
  • exctechnopat2.jpg
    exctechnopat2.jpg
    202,2 KB · Görüntüleme: 79
  • exctechnopat3.jpg
    exctechnopat3.jpg
    197,2 KB · Görüntüleme: 65
  • exctechnopat4.jpg
    exctechnopat4.jpg
    244,5 KB · Görüntüleme: 67
  • exctechnopat5.png
    exctechnopat5.png
    42,2 KB · Görüntüleme: 67
  • exctechnopat6.png
    exctechnopat6.png
    164,9 KB · Görüntüleme: 62
Bu konuyu inatla Casper almak isteyenlere atarım artık.:D çok güzel bir inceleme olmuş hocam, iyi günlerde kullanın.

Eyvallah eksik olmayın hocam :) sitede çok fazla Excalibur hakkında çok fazla olumsuz yorum vardı olumlu yanlarından pek bahseden yoktu bende bunu olumlu yanlarını ve olumsuz yanlarını objektif bir şekilde değerlendirmeye çalıştım, yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Adam almış laptopunu kullanıyor yok geçmiş olsun yok öyle yok boyle ne çok seviyorsunuz milletin malini elestirmeyi. Begenmezse memnun kalmasa satar ya da eşine dostuna verir. Toplum olarak ogrenemedik bir hayirli olsun güle güle kullanın demeyi...

Adam almış laptopunu kullanıyor yok geçmiş olsun yok öyle yok boyle ne çok seviyorsunuz milletin malini elestirmeyi. Begenmezse memnun kalmasa satar ya da eşine dostuna verir. Toplum olarak ogrenemedik bir hayirli olsun güle güle kullanın demeyi...
Asıl sizin gibi insanlar eleştirinin kötü bir şey olmadığını öğrenemediği için bu durumdayız. Gidin TurboX ya da Izoly gibi markaları alın o zaman, beğenmezseniz eşinize dostunuza verirsiniz. Tabii paranızı kolay kazanıyorsanız bir şey diyemem.

Son düzenleme:
Asıl sizin gibi insanlar eleştirinin kötü bir şey olmadığını öğrenemediği için bu durumdayız. Gidin Turbox'ya da Izoly gibi markaları alın o zaman, beğenmezseniz eşinize dostunuza verirsiniz. Tabii paranızı kolay kazanıyorsanız bir şey diyemem.

Tamam da geçmiş olsun ne alaka ne alakasi var? Bu laptopu tercih etmiş kişi hastami düşünme sorunlu mu? Benim bildiğim hasta olan insana geçmiş olsun dileklerimizi sunariz. Bu kadar basit...

Yeni konular

Geri
Yukarı