Casper Excalibur G770 1 yıllık deneyimim

miralayım

Kilopat
Öncelikle merhaba Technopat Sosyal ahalisi, daha önce ilk 1 aylık deneyimimi paylaştığım (1 aylık inceleme) Casper Excalibur'u 1 yıldır günde 12 saate kadar kullandığım laptopumun 11 ay sonra gördüğüm eksileri, artıları gibi tekrardan incelemek istedim. Şimdiden iyi okumalar diliyorum.
11 ay sonra ne değişti?
İlk inceleme yaptığımda halada takılı olan 240 GB Crucial BX500 CT240 model SSD'yi kullanıyordum ve Windows onda yüklüydü. Biraz araştırınca bazı SSD'lerin kronik sorunları olduğunu belirtmişlerdi. Benimki de muhtemel olarak kronik olanlardan olmalı ki 11 ay sonra sağlığı şu şekilde;

1661875445980.png

Crucial benim için bir hayal kırıklığı oldu. Bu diski şimdilerde ağırlıklı olarak kullanmıyorum ama Valorant gibi rekabetçi oyunları da bu diskte tutuyorum.
M.2 NVMe slotu boş olduğu için ocak ayı gibi XPG SX6000 aldım ve gayet memnunum ve M.2'yi takınca hızın ne olduğunu anladım. Onun değerleri ise şöyle;

1661875613810.png

2 TB fazla yazmasına rağmen sağlık durumu hala %99'da ve XPG kalitesini burada gösteriyor.
Yine inceleme yaptığım sırada bilgisayarda 8 GB Crucial 3200 MHz RAM vardı. Aynısından bir tane daha aldım 16 GB RAM olmuş oldu. Ve gayet uyumlu çalıştı herhangi bir hatayla karşılaşmadım.
Değişenler bunlar peki ısınmasıyla meşhur olan Excalibur Adana sıcağında kaç derece?
Şimdi, üniversiteden dolayı Ankara'da yaşasamda ailem Adana'da ve yaz tatillerinde Adana'ya geliyorum. İncelemeyi yaptığım dönemde ısınması çok fazla yoktu tamam kabul 80-90 dereceleri gördüğünü inkar edemeyeceğim. Ancak mayıs aylarına doğru laptop aşırı tozlanmış olmalıki boşta 60 derece oyunlarda 96 derecede işlemci kendini kısıtlamaya başlıyordu. Ankara'da yetkili servisine bırakamadım ama Adana'ya geldiğimde mahalle bilgisayarcısına götürdüm ve makine ile tozlarını aldırdım. 96 derece olan bilgisayar 83-85 derece civarlarına düştü ve bunlar tolere edilebilecek derecelerdi. 'ısınıyor mu?' diye soracak olursanız evet ısınıyor ama bakımını yaptığınız sürece tolere edilebilecek değerlerde
kullanılabiliyor.

Yaşadığım problemler;
Casper aldıktan 1 hafta sonra forumlarda laptopu eleştiren insanlar sürekli yazılımsal problemler veyahut parça arızaları gibi sorunlar yaşayabileceğini söylüyorlardı. Evet 1 yıldır günde 12 saate kadar kullanım (minimum 6 saat) kullanımım içerisinde mavi ekran yeme ne bileyim kendi kendini resetleme aklınıza gelebilecek yazılımsal problemler sayım, 2 evet bildiğimiz 2 yani bence başarılı. Problem yaşamadım.
Ekran ne durumda?
15,6 ınc IPS 60Hz ekrana sahip Excalibur gayet güzel ölü piksel vs. sorunuda yaşamadım gayet güzel akıyor. Ancak laptopu aldığımda rekabetçi oyun oynamayacağımı düşündüğüm için 144 Hz ekranın gereksiz olduğunu düşünüyordum ancak keşke o dönem 144 Hz alsaydım demiyor değilim :).

Sonuç
1 yıllık Excalibur deneyimimi aktardığım bu yazıda elimden geldiğince tarafsız bir şekilde, çünkü birçok sitede hayatında laptop kullanmamış adam bile tutmuş Excalibur yada Monster çöp diye damgalama yapıyor, Excalibur almak isteyen arkadaşların işine yarayabileceğini düşündüğüm için bu yazıyı yazma gereksinimi duydum. Sonuca gelecek olursak ben bilgisayarı aldığım sürede fiyatı 7.399 TL olan bilgisayar galiba bu acayip? Dönemde 12-13 binlere dayanmış. Paranız yoksa iyi donanım istiyorsanız Excalibur öneririm. He şöyle dersiniz, benim 50 bin lira param var kardeşim Excalibur almak istiyorum dersenizde sizi 40 köyden kovarlar kardeşim :). Velhasıl kelam ben bilgisayarımdan memnunum performans kaybı bugüne kadar yaşamadım.
Sorularınız varsa aşağıdan sorabilirsiniz cevaplamaktan zevk duyarım.

Paylaşımın için teşekkürler. Ben de 2.5 seneden fazla G770 kullanıyorum ve bakımlarını kendim yaparak bu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadım.

Bizim kullandığımız seriler iyiydi fakat son zamanlarda 3050 bulunan G770'lerde güç veya batarya sorunu mevcut. Ya düşük güce mahkum olacaksın ya da prize takılı oyun oynarken batarya %50'ye gelince bilgisayarın kasacak diyor Casper. Bunun nedeni ise bize gönderdikleri 120W adaptörü utanmadan daha fazla güç ihtiyacı olan bilgisayarlara da koyuyorlar. Sanırım anakart dizaynı da 120W adaptöre göre üretildiği için adaptörü de yükseltemiyorlar.

Kısacası ben yeni alacak olanlara tavsiye etmiyorum. 9 veya 10.nesil uygun fiyatlı, güvenilir, temiz kullanılmış, ikinci el bulunursa alınabilir fakat sıfır güncel ürünleri başarısız.

Paylaşımın için teşekkürler. Ben de 2.5 seneden fazla G770 kullanıyorum ve bakımlarını kendim yaparak bu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadım.

Bizim kullandığımız seriler iyiydi fakat son zamanlarda 3050 bulunan G770'lerde güç veya batarya sorunu mevcut. Ya düşük güce mahkum olacaksın ya da prize takılı oyun oynarken batarya %50'ye gelince bilgisayarın kasacak diyor Casper. Bunun nedeni ise bize gönderdikleri 120W adaptörü utanmadan daha fazla güç ihtiyacı olan bilgisayarlara da koyuyorlar. Sanırım anakart dizaynı da 120W adaptöre göre üretildiği için adaptörü de yükseltemiyorlar.

Kısacası ben yeni alacak olanlara tavsiye etmiyorum. 9 veya 10.nesil uygun fiyatlı, güvenilir, temiz kullanılmış, ikinci el bulunursa alınabilir fakat sıfır güncel ürünleri başarısız.
dediğiniz sıkıntı harbiden varmı cihaz adaptöre bağlı iken şarj seviyesi bence düşmüyordur

@UmutTT78 , maalesef bilgisayar güç ihtiyacını karşılamak için, adaptör ve anakart yetersiz kaldığı için şarja bağlıyken bataryadan yiyiyor. Bu ACER, MSI, Asus gibi markaların da bir dönem tercih ettiği bir güç yönetimi planıdır fakat Casper bu konuyu çok yanlış anlamış. Çok fazla şikayet olunca BIOS güncellemesi dengeleme yaparak batarya daha geç bitiyor fakat bu sefer de işlemci ve ekran kartının gücünden kısılmış oluyor. Nereden tutarsan elinde kalıyor yani.

Geri
Yukarı