İnceleme Casper Excalibur G770 2 haftalık inceleme

Merhaba. Bugün 2 hafta önce aldığımız Excalibur G770'den bahsedeceğim. İyi okumalar.

Laptopu 18.000TL'ye Hepsiburada üzerinden aldık. Şimdi baktım da Hepaiburada'da 20.000'e satan da var 23.000 de. Biraz daha beklesek sıkıntı olurmuş.

Sistem özelliklerim şu şekilde:

8 GB RAM (8x1).
Wi-Fi 6.
500GB SSD (1 adet).
i5 11400H (içinde Intel UHD Graphics var).
144Hz.
RTX 3050 Ti 4 GB.

Sistem bu. Özelliklerini değerlendireyim:

1) RAM: 8 yetmeyebilir diye düşünüyorum yaz tatilinden sonra duruma göre 8 daha eklerim. Şu ana kadar üzmedi.

2) Wi-Fi 6:

Geldiğimiz yerde internet 16Mbps VDSL olduğundan pek hissetmedim. Speedtest'te download aşırı dalgali çıkıyor bir 10 bir 15 oluyor. (İnternetle alakalı diye düşünüyorum).

3) Depolama:

Şu an 350GB falan boş. Uzun süre yetecektir büyük boyutlu oyunlar kurmazsanız. (70GB ve üzerinden bahsediyorum.).

4) İşlemci:

Totally accurate Battle Simulator gibi oyunlarda fazla karakter spawn edersem FPS düşüyor ama normaldir herhalde. 200'e 200 savaşlarda kasmaya başlayabiliyor. Onun dışında oyunda performansları güzel en sonda söyleyeceğim performansı.

5) Ekran:

144Hz'e geçince çağ atladım. artık 60Hz telefonuma bakarken bile garip geliyor gözüme. Onun dışında ekranı kaliteli gibi duruyor sadece elimi yaklaştırırsam tüylerimi dikleştiriyor (bir nevi çekiyor). Ekrana hangi açıdan bakarsam bakayım kararma yok. Eski Grundig laptopumda vardı ve illa ekranın önüne geçip bakmam lazımdı. Bunda o sorun yok. Ekranını beğendim.

6) Ekran kart(lar)ı:

İşlemcinin içinde UHD Graphics var. Ufak işlerde galiba bunu kullanıyor çünkü 3050 Ti'ın kullanımı %0'a düşüyor bununki yükseliyor.

RTX 3050 Ti'a gelelim. Oyunlarda güzel performans veriyor.

7) Ses:

Sesler gayet kaliteli. Sesler nereden geliyor kulaklık yokken bile anlaşılıyor. Fakat fan sesi kulaklık takmazsanız rahatsız edici olabiliyor.

8) Isınma:

Sıcaklık değerlerine bakmadım. Laptopun sol tarafı buz gibi, ortaya doğru hafif sıcaklık var ve sağ taraf lav (!). Sağ tarafta sıcaklık fazla (sayıların olduğu yerde. Sol ve sağda hava veren yerler yok arkada ızgara şeklinde aynı şekilde altta da var ama alttan sıcaklık verdiğini hissetmedim.

9) Tasarım:

Tasarımı efsane ötesi ona laf yok. Mükemmel bir tasarımı var. Tasarınsal bir sorunla karşılaşmadım.

10) Batarya:

Full iken 1 saat falan gidiyor arkada oyun açıkken ve FPS'i 30'a kitliyor. Bazı oyunlarda ise slayta dönüyor. (Roblox gibi basit oyunlarda).

Oyunlardaki performansı:

Valorant (default grafikler yani orta grafikler) 100-144FPS.
LoL (default grafikler) 100-144FPS.
Minecraft Bedrock Edition 1.20 (en iyi grafikler) aşırı akıcı (FPS'e bakmadım).
Minecraft Dungeons (en iyi grafikler) 80-110FPS.
ETS 2 (default grafikler) 60FPS ve üzeri.
Slime Rancher 2 (default grafikler) 60FPS civarı.
Engine evolution (default ve yüksek grafik arası) 60FPS sabit.
Roblox (düşük grafik) 60FPS sabit (her türlü 60FPS veriyor her ayarda).
Crusader Kings 2 (default grafikler) 60FPS sabit (galiba)
Cities Skylines Windows 10 Edition (default grafik) 30FPS civarı.
People Playground (default grafikler) 30-60FPS arası.
Age of History 2 (default grafikler) sabit 60FPS.

Fan sesi ve sıcaklık harici şu an güzel. Şimdilik memnunum bir sonraki ay laptop soğutucu alacağım. Sorunuz varsa sorabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ağustos aylarında bir daha inceleme yazarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bugün 2 hafta önce aldığımız Excalibur G770'den bahsedeceğim. İyi okumalar.

Laptopu 18.000TL'ye Hepsiburada üzerinden aldık. Şimdi baktım da hepaiburada'da 20.000'e satan da var 23.000 de. Biraz daha beklesek sıkıntı olurmuş.

Sistem özelliklerim şu şekilde:

8 GB RAM (8x1).
Wi-Fi 6.
500GB SSD (1 adet).
i5 11400H (içinde Intel UHD Graphics var).
144Hz.
RTX 3050 Ti 4 GB.

Sistem bu. Özelliklerini değerlendireyim:

1) RAM: 8 yetmeyebilir diye düşünüyorum yaz tatilinden sonra duruma göre 8 daha eklerim. Şu ana kadar üzmedi.

2) Wi-Fi 6:

Geldiğimiz yerde internet 16Mbps VDSL olduğundan pek hissetmedim. Speedtest'te download aşırı dalgali çıkıyor bir 10 bir 15 oluyor. (internetle alakalı diye düşünüyorum).

3) depolama:

Şu an 350GB falan boş. Uzun süre yetecektir büyük boyutlu oyunlar kurmazsanız. (70GB ve üzerinden bahsediyorum.).

4) işlemci:

Totally accurate Battle Simulator gibi oyunlarda fazla karakter spawn edersem FPS düşüyor ama normaldir herhalde. 200'e 200 savaşlarda kasmaya başlayabiliyor. Onun dışında oyunda performansları güzel en sonda söyleyeceğim performansı.

5) ekran:

144Hz'e geçince çağ atladım. Artık 60Hz telefonuma bakarken bile garip geliyor gözüme. Onun dışında ekranı kaliteli gibi duruyor sadece elimi yaklaştırırsam tüylerimi dikleştiriyor (bir nevi çekiyor). Ekrana hangi açıdan bakarsam bakayım kararma yok. Eski Grundig laptopumda vardı ve illa ekranın önüne geçip bakmam lazımdı. Bunda o sorun yok. Ekranını beğendim.

6) ekran kart(lar)ı:

İşlemcinin içinde UHD Graphics var. Ufak işlerde galiba bunu kullanıyor çünkü 3050 Ti'ın kullanımı %0'a düşüyor bununki yükseliyor.

RTX 3050 Ti'a gelelim. Oyunlarda güzel performans veriyor.

7) ses:

Sesler gayet kaliteli. Sesler nereden geliyor kulaklık yokken bile anlaşılıyor. Fakat fan sesi kulaklık takmazsanız rahatsız edici olabiliyor.

8) ısınma:

Sıcaklık değerlerine bakmadım. Laptopun sol tarafı buz gibi, ortaya doğru hafif sıcaklık var ve sağ taraf lav (!). Sağ tarafta sıcaklık fazla (sayıların olduğu yerde. Sol ve sağda hava veren yerler yok arkada ızgara şeklinde aynı şekilde altta da var ama alttan sıcaklık verdiğini hissetmedim.

9) tasarım:

Tasarımı efsane ötesi ona laf yok. Mükemmel bir tasarımı var. Tasarınsal bir sorunla karşılaşmadım.

10) batarya:

Full iken 1 saat falan gidiyor arkada oyun açıkken ve FPS'i 30'a kitliyor. Bazı oyunlarda ise slayta dönüyor. (Roblox gibi basit oyunlarda).

Oyunlardaki performansı:

Valorant (default grafikler yani orta grafikler) 100-144FPS.
LoL (default grafikler) 100-144FPS.
Minecraft Bedrock Edition 1.20 (en iyi grafikler) aşırı akıcı (FPS'e bakmadım).
Minecraft Dungeons (en iyi grafikler) 80-110FPS.
ETS 2 (default grafikler) 60FPS ve üzeri.
Slime Rancher 2 (default grafikler) 60FPS civarı.
Engine evolution (default ve yüksek grafik arası) 60FPS sabit.
Roblox (düşük grafik) 60FPS sabit (her türlü 60FPS veriyor her ayarda).
Crusader Kings 2 (default grafikler) 60FPS sabit (galiba)
Cities Skylines Windows 10 Edition (default grafik) 30FPS civarı.
People Playground (default grafikler) 30-60FPS arası.
Age of History 2 (default grafikler) sabit 60FPS.

Fan sesi ve sıcaklık harici şu an güzel. Şimdilik memnunum bir sonraki ay laptop soğutucu alacağım. Sorunuz varsa sorabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ağustos aylarında bir daha inceleme yazarım.

Hocam Ethernet performansı nasıl hiç denediniz mi?

Deneyemedim hocam kusura bakmayın.

Alacaklara diyorum, bulaşmayın 🤠

Hocam alınmaz ama :d bende kullandım sonra iade etmek istedim onu bile almadılar boşuna param gitti.

Geri
Yukarı