İnceleme Casper Excalibur G770 incelemesi

Merhaba 4 aydır kullandığım Casper Excalibur G770 bilgisayarımın incelemesini yapmak istedim. Öncelikle normal bir kullanıcıyım profesyonel bir oyuncu değilim. Almadan önce düşündüğüm modeller HP Victus ve Acer Nitro serisiydi. Monster'da düşünüyordum ancak forumda kimse önermediğinden ve laptop lazım olduğu için Casper Excalibur almak zorunda kaldım. Özelliklerine gelirsek;
i5 12450H.
16 GB DDR4 3200 MHz RAM.
500 GB SSD.
NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti.

Özelliklere sahip Excalibur'u aldım. Monster'daki gibi ömür boyu temizlik olmasını beğendim. Ürün FreeDOS olarak geldi Windows'u kurdum ve internetten OEM key satın alıp etkinleştirdim. Dış görünüşünden başlayalım. Cihazin malzeme kalitesi kötü değil klavyeyi tutarken bileğinizi koyduğunuz yerler alüminyum diğer yerleri plastik olarak tasarlanmış fakat kesinlikle kalitesiz bir plastik değil gayet kaliteli hissettiriyor. Klavye ayrı bölme değil. Klavye sesi olarak kütüphanede vs. kullanılır bir klavye sesini duymuyorsunuz bile. Ağırlık olarak da gayet hafif taşırken zorluk çekmeyeğiniz bir ağırlığa sahip. Klavye aydınlatması RGB Excalibur Control Center uygulamasından ayarlayabiliyorsunuz. Klavye 3 bölmeye sahip. Eğer ışıklandırmaya önem veriyorsanız kesinlikle ışıklandırma yetersiz gündüz ışığın açık olup olmadığı bile anlaşılmıyor ve Control Center'dan nefes moduna aldığınızda takılmalar yaşanıyor. Touchpad olarak çok da iyi değil fakat mouse olmadığı durumlarda gayet iş görür. Ekran kalitesi ise 1920x1080 Full HD 144 Hz bir ekrana sahip ekran paneli olarak IPS panel kullanılmış ve nereden bakarsanız bakın renkler çok güzel gözüküyor.
Giriş portları 2 tane USB 3.0 1 tane Type-C 1 tane HDMI 1 tane SD kart 1 tane Ethernet 1 tane kulaklık mikrofon için jack girişi bulunuyor.
Oyun performansı Valorant 250-200 FPS arası (arada 150'lere düşüyor) GTA 5 Very high ayarlar 60-80 FPS arası PUBG Ultra ayarlar 60 FPS, Cyberpunk orta ayarlar 30 FPS civarı son olarak Forza Horizon 4 yüksek ayarlar 90 FPS civarı.
Depolama 500 GB M.2 SSD kullanılmış bilgisayar ortalama 15 saniyede açılıyor okuma yazma hızları yeterli yakında yeni bir M.2 SSD alıp takacağım.
Batarya performansı ise günlük işler için ideal, diğer oyuncu laptopları ile aynı, şarjı 100 iken şarj pile gitmiyor ve kendini korumuş oluyor. Şarjdan çektiğinizde kendini ofis moduna alıyor ve haliyle oyunlarda performans düşüyor. Bana göre en kötü yanı bataryanın kasaya gömülü olması. BIOS'a gelirsek BIOS çok eski sanki 2000'lerden kalma BIOS gibi. Sonuç olarak alınır bir laptop olmuş Casper kendisini düzeltmiş.

Yanlışlarım varsa kusura bakmayın ilk defa ürün inceliyorum. Sorunuz olur ise konu altından yazabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok o değl. İşlemci Turbo Boost'undan bahsediyorum. Turbo açmak size bir şey kaybettirmez. Fan değiştirmenin maliyeti ısınan CPU ve GPU'dan katbekat düşük.

Yok hocam Turbo Boost açmadım. Bir de sizce laptopa undervolt yapmalı mıyım?

1696624348284.png

Hocam Minecraft'ta girdim lim no load diyor Valorant'ta böyle bir şey yoktu normal değil mi?

Son düzenleme:
Yok hocam Turbo Boost açmadım. Bir de sizce laptopa undervolt yapmalı mıyım?

Eki Görüntüle 1969110

Hocam Minecraft'ta girdim lim no load diyor Valorant'ta böyle bir şey yoktu normal değil mi?

Sanırım Turbo Boost'u tam olarak bilmiyorsunuz. Boost kapalı iken performans kaybı yaşarsın(CPU ağırlıklı oyunlarda) ve dereceler bayağı bir düşer. Açıkken performans alırsın ama derece düşmez. CPU 1 CPU 2 CPU 3 değil de MSI Afterburner'dan sadece CPU sıcaklığînı işaretleyin. Minecraft oynamadığım için lim no load nedir bilemiyorum maalesef.

Sanırım Turbo Boost'u tam olarak bilmiyorsunuz. Boost kapalı iken performans kaybı yaşarsın(CPU ağırlıklı oyunlarda) ve dereceler bayağı bir düşer. Açıkken performans alırsın ama derece düşmez. CPU 1 CPU 2 CPU 3 değil de MSI Afterburner'dan sadece CPU sıcaklığînı işaretleyin. Minecraft oynamadığım için lim no load nedir bilemiyorum maalesef.

Hocam pardon bakmamışım Valorant'ta lim no load yazıyormuş neden olduğunu bilmiyorum şimdi konu açacağım inşallah yardımcı olurlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı