Casper Excalibur G770 laptop M.2 SSD olmasına rağmen yavaş açılıyor

denizaykal

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Casper Excalibur G770 Serisinden olan Intel i5 12400H İşlemci ve NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB Ekran kartı olan dizüstü bilgisayar kullanmaktayım. Bilgisayarımda fabrika çıkışlı bulunan Samsung PM9A1 MZVL2512HCJQ-00B00 M.2 SSD mevcuttu ama depolama alanı yetersiz olduğundan Samsung 500GB 980 Pro NVMe M.2 SSD'den sipariş verdim.

Yeni SSD geldiğinde bilgisayarı formatlayarak işletim sistemini bu SSD'ye kurdum.
Eski SSD varken bilgisayarımı açınca Excalibur ekranındaki döngü noktasında ortalama 5 saniye sürüyordu açılışı çok hızlıydı.

Ama yeni SSD'nin eski SSD'den iyi olmasına rağmen formattan sonra bilgisayarın açılış hızı 12 saniyeye çıktı.

Rufus ile yazdırma işlemi yaparken UEFI seçerek yazıyorum. Nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum ama yeni SSD, eskisinden daha iyi olduğu için fark etmese bile aynı zamanda açılması lazımdı. Şimdi işletim sistemini tekrardan eski SSD'ye kurmayı düşünüyorum ama öncelikle buraya yazıp sizlerden yardım almak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 11 - Ürün Casper firmasından alınırken Orjinal Windows 11 Home Single Language olarak alındı hocam. Bilgisayar hep Windows 11 ama bu açılış süresi neden böyle oldu çözemedim. Her ayarı yaptım başlangıç programlarında çoğunu devre dışı bıraktım ama olmuyor.

1-2 gün alışsın Windows SSD'ye hibernate falan oluyor hızlı başlat olayı ile daha da hızlı açılacaktır diye düşünüyorum.

Hızlı başlat özelliği Windows'un hazırda beklet özelliğinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir özelliktir.

Hazırda beklet özelliğinde, RAM'lerde bulunan kullanıcının yapmış olduğu işlemler, açık kalan pencereler vs. diskinizde oluşturulan hiberfil.sys isimli dosyaya aktarılır.

Sistemi yeniden açtığınızda ise diskteki bu dosyalar geri RAM'lere aktarılır ve oturum hazırlanır.

Hızlı başlat işleminin, hazırda beklet işleminden farkı ise, Windows kapanırken yine hiberfil.sys dosyası oluşturulur.

Ama bu sefer bu dosyaya kullanıcı oturumunda açılmış olan pencereler, çalışan uygulamalar vs. dahil edilmez.

Böylelikle daha küçük boyutlu bir dosya elde edilir ve sistem bu dosya üzerinden hızlıca başlatılır.

Anladım çok teşekkür ederim. 1 hafta falan bekleyeyim düzelmezse yapacak bir şey yok sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada eskisini çıkarıp mı taktın yoksa ikisini birlikte mi kullanıyorsun?
İkisini birlikte kullanıyorum hocam dediğim gibi eskisi 512 GB idi ama fotoğrafçı olduğum için haliyle depolama alanı yetmiyordu. SSD almaya karar verdim Samsung 980 Pro 500 GB SSD'yi aldım.

Geri
Yukarı