Casper Excalibur G770 Laptopun fanı gereğinden fazla çalışıyor

Yer
Ordu
Daha fazla  
Casper Excalibur G770 11.nesil laptopum var. Son birkaç gündür laptopu açtığım andan itibaren fanları 2500-3000RPM dolaylarında çalışıyor (Control Center'da yazana göre). Arka planda Steam dışında kayda değer hiçbir uygulama açık olmamasına rağmen durum böyle. Belki yavaşlar diye masaüstünde sadece durup bekliyorum ama arada hızlanıp tekrar eski haline geliyor. Yük altında fanların çok çalışıp ses çıkarmasını anlıyorum ama neredeyse hiçbir şey açık değilken kendi kendine bu kadar fazla çalışmasına anlam veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Laptop fan.png
    Laptop fan.png
    668,4 KB · Görüntüleme: 312
Bir antivirüs programı yükleyin bir tarama yapın derim önerim Kaspersky

Ve bence Excalibur için normal bir şey bende de Excalibur G770 var boş da 50 55 derece oluyor hiçbir şey yokken ama genelde 2000 RPM de dönüyor

Telemetri servisi bilgisayara yük bindirir. Lanetli mavi ekran abimiz buna gülüyor.
Soğutma gereği de öyle yapıyordur. Benim i5 9400F işlemci 16GB ram masaüstü Asus anakart ki ve Windows 11 pro kurulu bilgisayarımda çok ses çıkarıyor büyük ihtimalle soğutma gereği ya da virüs.

Virüs olabilir hocam.
Bir de telemetri servisi diye düşünüyorum.
Bir antivirüs programı yükleyin bir tarama yapın derim önerim Kaspersky.

Ve bence Excalibur için normal bir şey bende de Excalibur G770 var boş da 50 55 derece oluyor hiçbir şey yokken ama genelde 2000 RPM de dönüyor.
Telemetri servisini devre dışı bıraktım. Kaspersky ile de tam tarama yaptım ama hiçbir şey çıkmadı. Peki fan hızlarını dış bir uygulamayla ayarlayabilir miyim bilgisayara zarar verir mi bu tarz bir uygulama ?

Casper Excalibur G770 11.nesil laptopum var. Son birkaç gündür laptopu açtığım andan itibaren fanları 2500-3000RPM dolaylarında çalışıyor (Control Center'da yazana göre). Arka planda Steam dışında kayda değer hiçbir uygulama açık olmamasına rağmen durum böyle. Belki yavaşlar diye masaüstünde sadece durup bekliyorum ama arada hızlanıp tekrar eski haline geliyor. Yük altında fanların çok çalışıp ses çıkarmasını anlıyorum ama neredeyse hiçbir şey açık değilken kendi kendine bu kadar fazla çalışmasına anlam veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Cihazınız BIOS sürümü nedir ? ve Fanların 2000-3000 rpm çalışması normal denilecek seviyededir

Tiworker, Windows Update hizmeti için önemli bir işlemdir diyor Google amca bize. Neden mi bunu yazdım. Çünkü Görev Yöneticisi'ni açtığımda CPU'nun %22 kadarını bu exenin kullandığını farkttim. Bende de G770 var 10. nesil ve bu problemi ara sıra yaşıyorum. Tiworker i Görev Yöneticisi'nden kpattığım anda fanların hızı düştü ve normale döndü. G770 modeli biraz sıkıntılı bir model zaten böyle şeyler arada başıma veya başımıza geliyor. Önerim açıksa tiworkeri kapatman. CPU kullanımı az gözükse bile işe yarayabilir. Gelişmelerden haberdar etmeni bekliyorum.

Geri
Yukarı