Casper Excalibur G870 laptop 100 derece oluyor, ölü piksel ve çizgi oluşuyor

Ardawai

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5 12450H | RTX 4050 6GB | 16GB DDR4 3200MHZ | CT500P3PSDD8 SSD |

Excalibur G870
RAM
24GB 3200MHz
SSD veya HDD modeli
CT500P3PSSD8 500GB NVME M2 SSD
Ekran kartı
NVIDIA RTX 4050 6GB 105W
Anakart
CASPER BILGISAYAR SISTEMLERI NLXB 001
İşlemci
Intel Core i5 12450H
Casper Excalibur G870 laptop bilgisayarımda, 1,5 aylık olmasına rağmen sıcaklık 100 dereceleri görüyor ve ekran kendi kendine ölü pikseller oluşturuyor. Ayrıca, laptopun kasasında kendi kendine oluşan nokta şeklinde bir çizik var. Ek olarak, fotoğrafta belirttiğim üç sorun bir arada mevcut. Bu sorunlar kendiliğinden oluştu. Bilgisayarı çok düzenli kullanıyorum ve hiçbir zarar vermediğimi belirtmek isterim. Görselde belirtildiği üzere yeşil bir ışık yanıyor ve menteşede, bilgisayarıma kesici ve sivri uçlu hiçbir alet yaklaştırmamama rağmen, kendi kendine oluşan sorunlar mevcut. Excalibur beni hayal kırıklığına uğrattı.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.23.00.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.23.00.jpeg
    83 KB · Görüntüleme: 46
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.22.06.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.22.06.jpeg
    117,8 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.21.58.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.21.58.jpeg
    208,1 KB · Görüntüleme: 46
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.17.06.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.17.06.jpeg
    129,1 KB · Görüntüleme: 42
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.15.53.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.15.53.jpeg
    107,1 KB · Görüntüleme: 44
  • WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.15.38.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-17 at 18.15.38.jpeg
    121,7 KB · Görüntüleme: 45
Evet, oradan thermal throttle yediğinizi öğrenebiliyorsunuz. UV 11.nesilden sonra kaldırıldı ama ben prochot yediğimi sadece oradan anlayabiliyorum diye kullanıyordum. Thermal limit yememe de oradan bakıyordum yiyorsam ona göre oynuyordum oyunu. Çok mb kaplamıyor zaten bence durdun laptopta hatta maksimum kaç dereceleri gördüğünüzü de görüyorsunuz oradan. Victus'lara bir ara Casper'dan beter limit vardı.
Hangi ayarları yapmam lazım? yoksa ekranıma ilk çıkan FID MOD MAX değerlerini mi atayım. Şu anda oyun kapalı sadece youtube açık.

Bir ayar yapmanıza gerek yok, yapamazsınız zaten. Sadece limits sekmesini merak etmiştim. 😂
Oyundan sonra bir ara atarsınız YouTube ile belli olmaz o.
st.png

Ring 'EDP OTHER' kısmı ss almadan önce ve sonra 1er saniye kırmızı yandı, başka bir yeri ss almam lazım mıydı? Oyunu kapattıktan 5 saniye sonra falan ss aldım, daha erken almam gerekiyorsa oyun içinde de alabilirim. Prochot 97 Derece diyor.

Eki Görüntüle 2198188
Ring 'EDP OTHER' kısmı ss almadan önce ve sonra 1er saniye kırmızı yandı, başka bir yeri ss almam lazım mıydı? Oyunu kapattıktan 5 saniye sonra falan ss aldım, daha erken almam gerekiyorsa oyun içinde de alabilirim. Prochot 97 Derece diyor.
Sizinde işlemciniz 97 100 derecelere geliyor demek ki, thermal throtte yemişsiniz ve 87 derecede thermal yemez o cihaz. Endişelenecek bir şey yok bunlar hep laptopu korumak için koyulan iyi limitler, darboğaz yaşamadığınız sürece oyunlarda sorun olmaz hocam ama işte laptoplara bu işlemcileri koyuyorlar masaüstü gibi fan yok bunlarda haliyle 100 dereceye kadar gidiyor. Bir de Gpu limitiniz de var ama çok önemli değil muhtemelen power limit yani Edp limiti pek önemli değil oyun içinde. Casper'da aynı böyle limitleri sizin farkınız Casper 105W sizin Gpu 140W açıkçası bu yüzden Casper ucuz değilse HP, Asus gibi markalara göre önermiyorum. MSI thin serisi ise 45W iyice zayıf. Oyun ve render işlerinde w bayağı önemli oluyor. G870'te ring kısmında pl1 yok sizde orada bile pl1 var. Power limiti ghz veya mhz kısar, w değeri kısar hocam (pl1 zaten power limit1 diye biliyorum). Tabii w değeri ekran kartında 10 20W birden kısılmadığı sürece fps olarak çok kaybınız olmuyor. İşlemci için ise oyunlardaki kalabalık yerlerde fark yiyebilirsiniz masaüstülere oranla.

İşlemciye BD prochot yedirmeseniz daha iyi olur aslında o BD çok fazla kısıyor işlemciyi. BD prochot yemesi her oyunda olmaz nadir olur.

Eki Görüntüle 2198188
Pl1 limiti işlemcilerde genelde BD prochot'u önlemeye yeterli geliyor ama oyunlar saolsun Gpu + Cpu aynanda yük binince böyle şeyler oluyor.

Son düzenleme:
Sizinde işlemciniz 97 100 derecelere geliyor demek ki, thermal throtte yemişsiniz ve 87 derecede thermal yemez o cihaz. Endişelenecek bir şey yok bunlar hep laptopu korumak için koyulan iyi limitler, darboğaz yaşamadığınız sürece oyunlarda sorun olmaz hocam ama işte laptoplara bu işlemcileri koyuyorlar masaüstü gibi fan yok bunlarda haliyle 100 dereceye kadar gidiyor. Bir de Gpu limitiniz de var ama çok önemli değil muhtemelen power limit yani Edp limiti pek önemli değil oyun içinde. Casper'da aynı böyle limitleri sizin farkınız Casper 105W sizin Gpu 140W açıkçası bu yüzden Casper ucuz değilse HP, Asus gibi markalara göre önermiyorum. MSI thin serisi ise 45W iyice zayıf. Oyun ve render işlerinde w bayağı önemli oluyor. G870'te ring kısmında pl1 yok sizde orada bile pl1 var. Power limiti ghz veya mhz kısar, w değeri kısar hocam. Tabii w değeri ekran kartında 10 20W birden kısılmadığı sürece fps olarak çok kaybınız olmuyor. İşlemci için ise oyunlardaki kalabalık yerlerde fark yiyebilirsiniz masaüstülere oranla.

İşlemciye BD prochot yedirmeseniz daha iyi olur aslında o BD çok fazla kısıyor işlemciyi. BD prochot yemesi her oyunda olmaz nadir olur.

Pl1 limiti işlemcilerde genelde BD prochot'u önlemeye yeterli geliyor ama oyunlar saolsun Gpu + Cpu aynanda yük binince böyle şeyler oluyor.
Bu bilgisayar yaklaşık 2 aylık oynadığım oyunlar ise; Detroit(60fps ayarında), rdr2(orta yüksek karışık dlss kapalı), dragons dogma2 (orta ayarlada dlss kalite), ghost of tsushima(daha bugün oynamaya başladım yüksek ayarlada dlssyi kalite veya performansa çekemedim o kısım kapalı), LoL orta ayarlar, CS2 ultra ayarlar. Harici laptop soğtucu kullanıyorum ve oyunlara girerken laptopun fanlarını 5000rpme çekiyorum. Dediğiniz şeylere ne sebep olabilir bu oyunların içinde? Ne yapmam lazım ve nasıl düzeltebilirim?

Bu bilgisayar yaklaşık 2 aylık oynadığım oyunlar ise; Detroit(60fps ayarında), rdr2(orta yüksek karışık dlss kapalı), dragons dogma2 (orta ayarlada dlss kalite), ghost of tsushima(daha bugün oynamaya başladım yüksek ayarlada dlssyi kalite veya performansa çekemedim o kısım kapalı), LoL orta ayarlar, CS2 ultra ayarlar. Harici laptop soğtucu kullanıyorum ve oyunlara girerken laptopun fanlarını 5000rpme çekiyorum. Dediğiniz şeylere ne sebep olabilir bu oyunların içinde? Ne yapmam lazım ve nasıl düzeltebilirim?
Maksimum rpmde dönsün fanlar ellemeyin o yardım eder bir de laptopu yükseltin derim. Başka ne işe yarar diye düşünüyorum. Fps limitlemek veya sabitlemek işe yarar ondan sonra tozlandıysa laptop temizliği iyi olur. Bunları yaptıktan sonra kolay kolay BD limiti yemezsiniz bence. Grafikleri yükselttikçe yük işlemciden ekran kartında doğru gider bu arada, grafikleri düşürmek daha da işlemciye yük bindirebilir. Odanın sıcaklığı da etkiliyor laptopu. Bu arada 90 91 derece gördüğünüzde korkup oyundan çıkmanıza gerek yok.

Burada amaç düzeltmekten ziyade pl1 ve pl2 limitlerinin güzelce çalışıp işlemcinin 97 100 dereceye vurmasını önlemek ve bd yememenizi önlemek. Yoksa bunu düzeltemezsiniz sadece geciktirebilir veya limitasyonun bd yemeyecek kadar ısınmayı önlemesine yardım edebilirsiniz ancak.

Maksimum rpmde dönsün fanlar ellemeyin o yardım eder bir de laptopu yükseltin derim. Başka ne işe yarar diye düşünüyorum. Fps limitlemek veya sabitlemek işe yarar ondan sonra tozlandıysa laptop temizliği iyi olur. Bunları yaptıktan sonra kolay kolay BD limiti yemezsiniz bence. Grafikleri yükselttikçe yük işlemciden ekran kartında doğru gider bu arada, grafikleri düşürmek daha da işlemciye yük bindirebilir. Odanın sıcaklığı da etkiliyor laptopu. Bu arada 90 91 derece gördüğünüzde korkup oyundan çıkmanıza gerek yok.

Burada amaç düzeltmekten ziyade pl1 ve pl2 limitlerinin güzelce çalışıp işlemcinin 97 100 dereceye vurmasını önlemek ve bd yememenizi önlemek. Yoksa bunu düzeltemezsiniz sadece geciktirebilir veya limitasyonun bd yemeyecek kadar ısınmayı önlemesine yardım edebilirsiniz ancak.
Laptopu yükseltin derken donanımsal olarak mı yoksa fanlar ile masa arasındaki mesafe mi, şu anda harici fan kullanıyorum oyun oynarken harici fanları kapatıp masayla arasına biraz daha mı açı vereyim? (Yoksa kapatmadan masa ile harici fan arasındaki açıyı mı yükselteyim)

Laptopu yükseltin derken donanımsal olarak mı yoksa fanlar ile masa arasındaki mesafe mi, şu anda harici fan kullanıyorum oyun oynarken harici fanları kapatıp masayla arasına biraz daha mı açı vereyim? (Yoksa kapatmadan masa ile harici fan arasındaki açıyı mı yükselteyim)
Güzel soru, soğutucunuzu bilmediğim için bir şey diyemem o konuda ama soğutucunuz zaten laptopu yerden yükseltiyordur sizin yeterince yani hava aldırıyordur cihaza. Önemli olan yerden yükseltmekti siz zaten yapıyormuşsunuz.

Fanlarınızı neden 5000 rpm ile kullanıyorsunuz 5500 6000'e kadar çıkıyordur o bence.

Güzel soru, soğutucunuzu bilmediğim için bir şey diyemem o konuda ama soğutucunuz zaten laptopu yerden yükseltiyordur sizin yeterince yani hava aldırıyordur cihaza. Önemli olan yerden yükseltmekti siz zaten yapıyormuşsunuz.

Fanlarınızı neden 5000 rpm ile kullanıyorsunuz 5500 6000'e kadar çıkıyordur o bence.
5500e çıkıyor sanırım, omen gaming hubdan ayarlıyorum ama balanced moddan mamul yapıp yükseltiyorum fanları, acaba performasa çeksem daha iyi sonuç verir mi?(perfomansa çekince ne değişiyor sorusunu internette bulamadım), soğutucu orta halli bir şey(bilgisayar fanlarını soğutucunun üstüne değil de bilgisayarı biraz daha geriye çekip fanlarını boşluğa denk getirsem bir şey değişir mi teknik olarak).

Son düzenleme:
5500e çıkıyor sanırım, omen gaming hubdan ayarlıyorum ama balanced moddan mamul yapıp yükseltiyorum fanları, acaba performasa çeksem daha iyi sonuç verir mi?(perfomansa çekince ne değişiyor sorusunu internette bulamadım), soğutucu orta halli bir şey(bilgisayar fanlarını soğutucunun üstüne değil de bilgisayarı biraz daha geriye çekip fanlarını boşluğa denk getirsem bir şey değişir mi teknik olarak).
Performans moduna çekmemenize rağmen laptop limitsiz bir şekilde çalışıyor gibi o throttlestopta bulunan limitler ondan kaynaklı sanırım. Yani sizin laptopunuzun dengeli modu ile performans modu arasında ne kadar fark var bilmiyorum ama çok fark yok gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı