Casper Excalibur G870 RTX 4050 alınır mı?

Bütçe
27000
ASUS'ta aynı özellikteki laptop 40000TL'den başlıyor.

Hocam şunu belirtmek istiyorum hiçbir sıkıntı yaşamadım ASUS markası ile ama Monster aldık yiğenime dakika 1 gol bir demeden ekranda mavi renk patlaması vardı adamlar laf ederek değiştirdi yani laptop bu bakım yapmak için götürdüğümüzde ise bakım yaptık deyip yapmaden geri getirmeleri

Kisa vadede uzmez ancak kac kisinin cihazi 2. yili doldurduktan sonra illa bir yeri bozuluyor. Evet bu bilesene sahip cihazlar isiniyor ancak hem isinip hem de limitlerle bogusan yani tam performans veremeyen cihazlardan biri de bu Excalibur serisi. Yerinde olsam 15 gunu dolmadan iade etmeye calisir ustune 1K koyup Acer Nitro 5 i5-12500H 16 GB 512 GB SSD RTX4050 15.6" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bu cihazi alirdim.

Haklısınız… Peki Casper servis açısından nasıl? Olurda bu tür sorunları yaşarsam geri dönüş sağlıyorlar mı?

@Teknik Servis Bütçeniz nedir laptop için?

20000-27000 TL

Hocam şunu belirtmek istiyorum hiçbir sıkıntı yaşamadım ASUS markası ile ama Monster aldık yiğenime dakika 1 gol bir demeden ekranda mavi renk patlaması vardı adamlar laf ederek değiştirdi yani laptop bu bakım yapmak için götürdüğümüzde ise bakım yaptık deyip yapmaden geri getirmeleri

Bunun hakkında bir video var YouTube'da bilmiyorum belki arka planda farklı şeyler vardır fakat gene macun vs değiştirmiş fan temizliğini yapmışlardı.

Pek bilgim yok. Rutin bakımlarda sorun çıkarmazlar ancak anakart sorunlarında falan beklettiklerini, ilgilenmediklerini söylemişler.

Peki hocam düzenli bakımlarını yaptırsam ısınma sorunu ortadan kalkar ve cihazı daha uzun süre kullanabilir miyim?

Peki hocam düzenli bakımlarını yaptırsam ısınma sorunu ortadan kalkar ve cihazı daha uzun süre kullanabilir miyim?

Isınma sorunu ortadan kalkmaz, kronik sorunlu cihaz. Daha az ısınması için ayarlar yapabilirsiniz ama işlemciniz anca 8. nesil performansı verir. Performans ayarlarında bile hem limitler var hem de throttle yiyor.

@Teknik Servis İade konusuna girmiyorum çünkü arkadaşlar zaten söylemişler. Geldiği zaman almayın iade talebi edin. Bütçenizi buna zorlayın.

Neyse dostlar cihazın değişimini sağlayacağım. Herkese ilgileri için teşekkürler.

Son düzenleme:
Ovenler kimler? Muhtemelen parasinin bosa gittigini kabullenemeyen iki UC kisi. 1 k ustune Nitro 5 var, iptal edebiliyorsan onu al. Tek sorunu isinmasi degil, anakarti da kotu. Her an herhangi bir parcasi bozulabilir.

Bu öven tayfa aslında bu forumda da var.

Kisa vadede uzmez ancak kac kisinin cihazi 2. yili doldurduktan sonra illa bir yeri bozuluyor. Evet bu bilesene sahip cihazlar isiniyor ancak hem isinip hem de limitlerle bogusan yani tam performans veremeyen cihazlardan biri de bu Excalibur serisi. Yerinde olsam 15 gunu dolmadan iade etmeye calisir ustune 1K koyup Acer Nitro 5 i5-12500H 16 GB 512 GB SSD RTX4050 15.6" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bu cihazi alirdim.

Hayır G870 limitlerle boğuşan bir cihaz pek değildir, yediği limit thermal bunun sebebi de ekran kartı kadar W çeken işlemcisi. GPU için konuşursak GPU 90W + 15W, sıcak olduğunda base Power kullanır veya o civarı. Turbo Power'a pek çıkamaz oda CPU ile GPU'nun aynı soğutma bloğuna konulmasından. Performans açısından GPU ağırlıklı oyunlarda pek sorun yaşamaz alan ama işlemci ağırlıklı oyunlarda patlayabilir. Anakart vb. parçalar sorun çıkarmaya müsait o doğru bir bilgi.
İşlemcisi oyunlarda PL1 yiyebiliyor bir de öyle bir limiti var. Onun sebebi de kalabalık ve gerçekten işlemci gücü isteyen oyunlarda işlemcinin 100 dereceye vurması klasik Intel, 100 dereceye kadar kafa atasıya kadar çalışıyor. Tabii her laptop bu thermal değerini aynı zamanda yemiyor, örneğin Excalibur 40W veya 50W ve üstünde yiyorsa Nitro gibi cihazlar tabii ki sıvı metal ile geldiğinden daha yüksek thermal yemeden 60 70W gibi eşiklerde çalışabilir zaten karşılaştırılacak cihaz değiller aslında. Nitro serisi ile Excalibur serisi biri toros biri BMW gibi bir şey.

Casper'larda firma limiti yoktur EC limit diyoruz sanırım. Tüm limitler aşırı ısınmasından gelir. Yani Evet, cayır cayır yanıyor cihaz. Ama limitlerle boğuşan cihazlar bana kalırsa EC limitli olanlar. Victus serisinde var mesela EC firma limiti bunlarda bana kalırsa limitlerle boğuşan cihazlardan. Bir de modele göre değişen bir firma limiti sanırım o. Throttle Stop kısmında sizde TPL kısmında direkt lock var.

Isınma sorunu ortadan kalkmaz, kronik sorunlu cihaz. Daha az ısınması için ayarlar yapabilirsiniz ama işlemciniz anca 8. nesil performansı verir. Performans ayarlarında bile hem limitler var hem de throttle yiyor.

Yediği limit PL1 veya PL2 veya da thermal bu arada. Üçü de thermal kaynaklı limit, soğutma sistemi işlemci ile ekran kartının aynı anda Full Power çalışırken son güç çekmesine müsait değil. Ama bu demek değil ki i5 12450H'tan gidip 8. nesil performansı alacak. O abartı bir söylem zaten işlemcilerin mimarisi çok önemli çektiği W kadar yani. Eyvallah soğutması kötü de parçalar o kadar kuvvetli değil ki zaten? 8. nesil performans almak çok komik olurdu. Oyunlarda dediğin olur belki çünkü oralarda thermal yemesi çok kötü W düşürüyor ama render ve benchmarklarda 60W ve üstünü çeker bu CPU thermale rağmen.

G870'i övenler muhtemelen 4060 ve 4050 gibi kartların 90W ile çok iyi çalışmasına bağlıyorlar. Isınasıya kadar 90W+15W Boost'u çeker oda genelde MUX ile oluyor. Isınınca da o 15wı çekmez 80W ile 90W arası gider gelir cihazda. En azından 90W base Power yetiyor genelde bu kartlara diye bakarak önerenleri gördüm. Tabii 100W üstüne çıkması daha iyidir ama 90W ile 100W arasında çok FPS oynamaz bana kalırsa CPU performansı hakkında şaibeli bir modeldir. Bende genelde bu yüzden önermem sadece, kronik sorunlarından değil yani. CPU thermal yemeye aşırı müsait ve bunun dengesi yok cihazda. Bir bakıyorsun R23'te 100W çekip kafa atıyor oyunlarda bakıyorsun 40W ile çalışırken 90 derecelerde bunlar kötü şeyler tabii ki. Bilmemem hoca da bu yüzden diyor 40W 45 ile işlemci tıkanıyor diye bu çoğu laptopta daha iyi. Yani cihaz 50W veya 60W sabit şekilde çektiğinde 100 dereceye vuruyor işlemci ağırlıklı oyunlarda bende genelde bu yüzden önermiyorum ama GPU hakkında savunanlara bir şey diyemem. Ha birde global marka almak varken yerli markalar tabii ki bende bir plan arkada. Özetlen önerilecek bir modele benzemiyor, fakat korkutmaya gerek var mı ? Fiyatı kazıksa ve alternatifi çoksa evet. Ama çok fiyat oynuyorsa hayır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı