Casper F600 laptopta ani sıcaklık artışları

asrincesur1

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
Herkese merhabalar,

Sorunum tam olarak şöyle, Casper F600 serisi laptopumu iki senedir kullanıyorum. İlk aldığımdan bu yana bir program çalıştırırken fan devri çok artıyordu. Bu yüzden termal macun yenilemek istedim ve Zalman ZM-STG2 kullandım. Pek beğenmediğim için Arctic MX-4 aldım. İşlemci ve ekran kartı yüzey alanı.

5 kuruş kadar olduğundan elimle ince bir zar şeklinde yaydım fakat sonuç değişmedi. Fan sesi yine uygulama koşturuken veya kod yazarken sıcaklıkla beraber artıyor.
Neredeyse ayda bir kendimden şüphe edip termal macun yeniliyorum. Sıcaklık boşta iken 45-55 derece arasında Visual Studio, Eclipse, Steam vb. açarken 86'ya kadar çıkıyor. Sizce bu normal mi?
Bu arada oyunlarda 97-96'da sabit kalıp oynuyorum. Altında ise cooling pad bulunuyor. Hava çıkışı konusuna dikkat ediyorum.
Visual Studio açtığımda oluşan sıcaklık değişim (neredeyse her ağır program açtığımda olan değişim)

1596411387843.png

Sistem bilgisi:
İşlemci: Intel(r) Core(tm) i7-7500U CPU @ 2.70GHz, 2904 MHz, 2 çekirdek, 4 mantıksal işlemci.
RAM: 16 GB 2133MHz CL 15(both) DDR4 Dual Channel (Crucial ve SK Hynix )
Ekran kartı: NVIDIA GeForce 940MX.
Depolama: 500GB Samsung Evo 860 (Rapid mode: On)

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstü bilgisayarlar için normal-aşırı değerler. Yani çok yukarıda değil. Termal macun yenilemen güzel ama hava akışı icin fanı ve bulunduğu yeri yüksek tutmaktan başka seçeneğin yok gibi. PC modeline bakıp tekrar yazacağım.
PC yapısı olarak ince bir yapıda. Sıcaklık değerleri ise normal gibi. Zaten dayanamayacağı bir şekilde sıcaklığa maruz kalacağında sistem kapanacaktır. İslemci değerine baktığımda 100 dereceye kadar çıkabildiğini görüyorum Intel’in sitesinde.
Bu arada oyun oynadığınızda 96 97 derecelerde demişsiniz. Bu biraz önemli gibi. Oyun optimizasyonu iyi yapılmalı. İslemciyi bu noktaya getirmemeye biraz özen gösterebilirsiniz.

Son düzenleme:
Dizüstü bilgisayarlar için normal-aşırı değerler. Yani çok yukarıda değil. Termal macun yenilemen güzel ama hava akışı icin fanı ve bulunduğu yeri yüksek tutmaktan başka seçeneğin yok gibi. PC modeline bakıp tekrar yazacağım.
PC yapısı olarak ince bir yapıda. Sıcaklık değerleri ise normal gibi. Zaten dayanamayacağı bir şekilde sıcaklığa maruz kalacağında sistem kapanacaktır. İslemci değerine baktığımda 100 dereceye kadar çıkabildiğini görüyorum Intel’in sitesinde.
Bu arada oyun oynadığınızda 96 97 derecelerde demişsiniz. Bu biraz önemli gibi. Oyun optimizasyonu iyi yapılmalı. İslemciyi bu noktaya getirmemeye biraz özen gösterebilirsiniz.

Oyun çok oynamıyorum ama maalesef bu seviyede oynayabiliyorum. Tek ısı borusu var işlemcinin ve ekran kartının üstünden geçiyor.

Geri
Yukarı