Casper H36, i7-720qm ile uyumlu mudur?

onrbyrk

Hectopat
Benim eski Casper H36 marka bir laptopum var. İşlemcisini güncellemek istiyorum şu an ki işlemcim i3 380m 1. nesil eski bir işlemci. i7-720qm işlemciyle değiştirmek istiyorum, soketleri aynı tdp değeri yüksek lakin adaptörün yeterli olacağını düşünüyorum. Herhangi bir sorun olur mu? Eğer değiştirebilirsem performansınsı ne kadar artar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an bilgisayarım da bir ısınma problemi yok. İşlemciyi değiştirirsem de harici bir laptop soğutucu satın almayı düşünüyorum. Çipsetin destekleyip desteklemediğine, BIOS'da bir engel çıkıp çıkmayacağını öğrerenbilir miyim?

Aşırı bir ısınma olursa harici yardım yeterli olmayabilir. Mevcut kullandığın termal macun basit bir ürün ise ona da bütçe ayırman gerekebilir.

1.nesil işlemciye upgrade yerine laptobu elden çıkarıp 2. ya da 3.nesil bir laptop alınabiliyorsa pek çok açıdan daha iyi olur, onboard ekran kartlı bir laptop olsa bile.

Soruna gelirsek; CPU-Z ile çipseti öğrenip yazabilirsin. BIOS'da engel var mı sorusuna cevabı ise laptop modeli üzerinden araştırma yaparak öğrenebilirsin.

Aşırı bir ısınma olursa harici yardım yeterli olmayabilir. Mevcut kullandığın termal macun basit bir ürün ise ona da bütçe ayırman gerekebilir.

1.nesil işlemciye upgrade yerine laptobu elden çıkarıp 2. ya da 3.nesil bir laptop alınabiliyorsa pek çok açıdan daha iyi olur, onboard ekran kartlı bir laptop olsa bile.

Soruna gelirsek; CPU-Z ile çipseti öğrenip yazabilirsin. BIOS'da engel var mı sorusuna cevabı ise laptop modeli üzerinden araştırma yaparak öğrenebilirsin.
Günlük kullanımda SSD takviyesi ile i7 640M ile mesela i7 2640M hatta i7 4702MQ ile bile devasa farklar yok, laptobu elden çıkarıp üzerine para koyup yeni laptop almaya değecek bir yükseltme olmaz bence. i7 640M bulunabiliyorsa alınmalı, 1. nesil i3-i5'lerle arasında çok ama çok fark var. i3 370M'den i7 640M'e terfi ettim bilgisayarın çehresi değişti birden, yağ gibi akıyor resmen. i7 4702MQ olan diğer makine ile arasında hissedilir bir fark göremiyorum şu anda. Mesele oyun oynamaksa zaten bu saydığımız sistemlerin hiçbiriyle oyun oynanmaz.

Geri
Yukarı