Casper monitör renk bozulmaları

Resul1780

Kilopat
Makaleler
1
Fotoğrafta gördüğünüz gibi daire içine aldığım yerlerde gözüküyor. Monitör böyle oluyor ara ara. Bu bir sorun mu, yoksa normal mi? Çözümü var mıdır? Monitörüm Casper 1400x900p 5 ms bir monitör.

InkedAdsız_LI.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana normal gibi geldi. Yine test yapabilirsiniz.

Bana normal gibi geldi. Yine test yapabilirsiniz.

Yaptım testi bir sorun yok gözüküyor. Ama video falan izlerken attığım fotodaki gibi olması ne bileyim değişik geldi.

Yaptım testi bir sorun yok gözüküyor. Ama video falan izlerken attığım fotodaki gibi olması ne bileyim değişik geldi.
Tamamdır hocam. Sıkıntı yapmaya gerek yok.

Bu tür monitör sorunlarını ekran görüntüsünden anlayabilmememiz mümkün değil, fotoğraf lazım. Yine de mobilde olduğumdan mıdır bilemiyorum fakat kızın yüzünde bir bozulma göremesem de duvarda işaretlediğiniz yerde color banding olduğu belli oluyor. Bahsettiğiniz sorun buysa ekran görüntüsünden de gözükebildiğine göre sorun monitörden değil de videodan kaynaklı.

Color banding'in önüne geçebilmek için videolar genellikle 10-bit renk ve yüksek bitrate ile encode ediliyor. YouTube'daki videolar da 8-bit renk ve düşük bitrate ile encode edildikleri için bu tür bozulmalar görmeniz normal. Ben de denk geliyorum, özellikle karanlık sahnelerde çok belli oluyor.

Bu tür monitör sorunlarını ekran görüntüsünden anlayabilmememiz mümkün değil, fotoğraf lazım. Yine de mobilde olduğumdan mıdır bilemiyorum fakat kızın yüzünde bir bozulma göremesem de duvarda işaretlediğiniz yerde color banding olduğu belli oluyor. Bahsettiğiniz sorun buysa ekran görüntüsünden de gözükebildiğine göre sorun monitörden değil de videodan kaynaklı.

Color Banding'in önüne geçebilmek için videolar genellikle 10-bit renk ve yüksek bitrate ile encode ediliyor. YouTube'daki videolar da 8-bit renk ve düşük bitrate ile encode edildikleri için bu tür bozulmalar görmeniz normal. Ben de denk geliyorum, özellikle karanlık sahnelerde çok belli oluyor.

Anladım hocam yani tam çözüm nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı