Casper Nirvana C500 RAM önerisi

Bütçe
500 TL
Bu konuyu benden sonra görecekler için bilgilendirme. İzlediğim adımlar doğruydu ve istediğim yükseltmeyi yapabildim.

RAM yükseltecekler için izlediğim adımları paylaşıyorum:
1- Mevcut raminizin model numarasını internette aratın ve ram bilgilerinize ulaşın. (Eğer raminizin üzerindeki bilgilerin yazılı olduğu sticker sökülü durumdaysa CPU-Z programından ram bilgilerinize bakabilirsiniz.)

2- Mevcut raminize ekleme yapacaksanız (ben 2+2 gb ram kullanıyordum 2 slotum vardı ramların birini söküp 8 gblik bir ram takıp 2+8=10gb yapmak istiyordum.) ekleme yapacağınız ramin CL (cas latency (CPU-Z programından bulabilirsiniz)), frekans bilgilerini ve çalışma voltajını (bunları da cpu-z den örenebilirsiniz) öğrenmeniz gerek.

3- Anakartımın ne kadar desteklediğini buldum. Aida64 programı üzerinden anakartımın toplamda 16 gb ram desteği olduğunu gördüm. Demekki her slota 8gb ram destekleyecek benim mahluk. O yüzden en fazla 8 gb ram alabilirdim.

4- Öğrendiğim bilgiler ışığında (DDR 3 mü 4 mü - DDR 3L (L varsa çalışma voltajı daha düşük olur) mi 4L mi- Çalışma frekansı - CL numarası) kendime 8 gblık kingston'un KVR16LS11/8 ramini aldım.

Açıkcası bu noktadan sonrası şans meselesiydi çünkü technopat2ın ram yükseltme rehberinde de anlatıldığı üzere 2 adet aynı model ram bile pcb kartındaki küçük farklılıklar yüzünden çalışmayabiliyordu. Benim için çalışmasa da sıkıntı yoktu 8gb zaten işimi hızlandıracaktı (4'den iyidir sonuçta) ama 10 da olsa çok hoş olurdu yani :)

Nihayet ramim geldi ve ilk biosa girip mevcut ramlarimi ve biosta bir sıkıntı olup olmadığına bakıp bilgisayarı kapattım, bilgisayarımın şarj kablosunu çıkarttım, pilini söktüm, elektriğin anakarttan atılması için açma tuşuna 10 sn basılı tuttum. Kasa kapağını çıkarttım ve ramlerden birini çıkarıp yeni rami taktım kapağı kapatıp ters çevirdim pili takmadan sadece şarj kablosunu taktım ve biosa girmek için açma tuşuna bastım ve BAAAAAMMMM!!! Kaynar sular başımdan aşağı dökülmeye başladı. ALET AÇILMADI. Altıma işemeden önce nedenini anlamaya çalıştım. yeni rami çıkardım eskisini geri taktım öyle denedim açmayı, komple ramleri çıkardım öyle denedim açmayı, sadece yeni rami takıp öyle denedim açmayı ve hiç olmadı cihaza elektrik bile gitmiyordu.

Daha sonra BIOS sıfırlamak için anakartı komple söktüm (iğrenç pil ulaşılması en zor yerdeydi) pili çıkarıp geri taktım. Sonra eski ramlerimle cihazı açtım ve açıldı biosa girip ram durumuna baktım ve sıkıntı yoktu. sonra yeniden cihazı kapatıp 2 gblik ramlerden birini söküp yerine 8gblik rami taktım ve yeniden açtım çok şükür ÇALIŞTI. Biosa girdim ve 10204 mb ram yazısına bakıp 2017den beri yükseltmek istediğim yeni ramime baktım.

Hikayem bu kadar, biraz daha uzatsam güzel bir roman olabilirdi aslında. Umarım siz de kaza bela yaşamadan yükseltmeler yapabilirsiniz. Görüşürüz.

10 GB Ramli bilgisayarımdan gönderildi.
yeni RAM2.png

Yeni konular

Geri
Yukarı