Casper Nirvana Clevo M860TU BIOS Güncelleme

avsar

Hectopat
Daha fazla  
Recep bey merhabalar, sizi ve Ali beyi sürekli takip ediyorum. Sizden aldığım cesaretle BİOS güncellemeye karar verdim. 5 yıllık Casper Nirvana laptop sahibiyim. İlk önce usb bootable hazırlamak için hp ve 98 dos programlarını indirdim, videonuzdaki gibi hazırladım ve starta bastığımda; ''The specified device is currently used by other application. Please close them before formatting the device'' uyarısı veriyor ve USB boot olmuyor.
Güncel bios bilgilerini bulmamda yardımcı olur musunuz?

İntel Core 2 Quad CPQ-Q9000
M865TU

Bios Bilgileri:
  • Bios Type: phoenix
  • Bios date: September 16th 2008
  • Bios ID:1.01.08
  • Chipset: Intel 2A40 rev 7
  • Model: No Enclosure M860TU

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sürümün epey eski. En güncel sürüm bu:

BIOS 1.02.17 11/12/2009
1. System BIOS 1.02.17.
2. Windows 7 desteği eklendi

BIOS_217.zip

• Bu rehberle USB hazırla: USB Bellek Bootable Yapma Rehberi
  • İnen BIOS dosyasını klasöre çıkart ve üç dosyayı USB belleğe at.
  • Bilgisayarını USB bellekten başlat ve şu komutla BIOS'u güncelle:

Kod:
    update.bat

@avsar

Süpersiniz Recep bey, çok teşekkürler. Sadece usb boot edemiyorum, aşağıdaki hatayı alıyorum;
''The specified device is currently used by other application. Please close them before formatting the device'' uyarısı veriyor ve USB boot olmuyor.

Recep bey dediğiniz gibi yaptım ve güncelledim. İlave yapmam gereken bir şey var mı bilmiyorum ama desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Başarılar.

Merhaba, dediğiniz gibi bios update yaptım. Upgrade için aldığım ramlar kingston marka 4 gb ddr3 1333mhz CL9 ram (KVR13S9S8/4). Mevcut olan ramlar corsair 2 gb ddr3 1066mhz cl7.

Yapabileceğim herşeyi yaptım açıkçası biosuda flashladım en güncel sürümü ile. 2010 model laptopta (modeline bakmadıydım 8gb 1066 mhz olarak görüyor). Benim laptopumda ise bilgisayar hiç açılmıyor. Açıkçası artık bana göre tek etken resimlerde de göreceğiniz gibi 4 gb ramde 4 adet modül var ve benim anakartım 1 gb modül adreslemesi yapamıyor. (mevcut olanda modül başına 125 mb). Tüm kombinasyonlarıda denedim 1 adet 4 gb ram, 2 ve 4 gb ram aynı anda ve 2 tane 4 gb ram aynı anda, ama sisteme bu 4 gb ramleri ne zaman takarsam hiç bios ekranı bile gelmiyor.

Bunu çözmemin bir yolu var mı acaba ? Ramlar zaten zor bulunuyor, böyle eski bir rame ihtiyaç duyan birisini bulmakta zor. Dün tüm gün bununla uğraştım desem yeridir. Şimdiden yardımcı olan ve olacaklara çok teşekkürler.

Merhaba, sorunun sebebi dediğim gibi modül kaynaklıymış, 1600 mHz ramlar kullanmama rağmen sorun çözüldü.

2. sorum ise biostan overclock ile alakalı.
FSB hızını değiştirebilen var mı biosu flashlıyarak, açıkçası bu adreste[Question] Proper unlocked BIOS for Clevo m860tu Notebook. flashlı bios uygulaması var ama burada da fsb hızınını çıkmadığından bahsedilmiş,
bu laptopu overclock yapmayı başaran oldumu acaba ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı