Casper Nirvana F850 laptopa uygun RAM önerisi

Teşekkür ederim yardımınız için. Verdiğiniz site güvenilir mi? Bir de ben ileride bütçem olur ise SSD almayı düşünüyorum. İşletim sistemini yüklemek için 240 GB olsa yeter. Bilgisayarı açıp baktığım zaman giriş yeri tek yuva yani; NVMe SSD olması lazım. SSD olarak ise herhangi bir marka olur değil mi?
Bu ssdyi buldum içinde soğutucu koruyucusu ve birde termal pad hediye ediliyor imiş. Düşünülebilir mi
Güvenlidir aynı zamanda Kingston resmi satıcısıdır.

Burada yer alıyor.

Güvenlidir aynı zamanda Kingston resmi satıcısıdır.

Burada yer alıyor.

Hocam çok teşekkür ederim. Zamanınızı ayırdığınız için de ayrıyeten teşekkür ederim. Liste yaptım şu an. RAM'leri alırım, ileride de SSD alacağım inşallah. Kendinize iyi bakın 🙂

@Mustyy evet hocam şu an memnunum ama bilgisayarın içinde iki farklı RAM markası var. Biri: Longline marka biri de Crucial marka. Şu an herhangi bir uyumluluk sorunu yaşamadım. Aynı MHz, CL ve DDR değerine sahip. Bir de yanına 500 GB SanDisk NVMe M.2 SSD aldım. (geçen yıl 3 taksit ile 508 TL'ye almıştım). Şimdi bilgisayar yaklaşık 20 saniye de açılıyor, 8 saniyede de kapanıyor. Önceki haline göre bayağı bir performansı oldu diyebilirim. Bilebileceğim soru ise hocam tabii ki sorabilirsiniz.

Teşekkür ediyorum ekranı 1080p'ydi sanırım. Oyun oynuyorsanız hangi oyunda kaç FPS sıcaklıklar nasıl? Bir de size zahmet FurMark yükleyip 1920*1080'i seçip 2dk stress testi sonunda fotoğraf atar mısınız tam ekran? Bütün sorularım bunlar.

Merhaba kusura bakma, hem derslerden hem de çalıştığım için ancak fırsat buldum. Ekran kartım.
( NVIDIA MX130 + Intel UHD Graphics 620) paylaşımlı 2 GB.

FurMark'ı arkadaşlarıma sordum ama bilgisayarın eski, zarar verirsin dediler maalesef yüklemedim ama FPS testi yaptım. Bilgisayarı 2018 yılında almıştım.
Witcher 3 720p Low 30 FPS.
Dying Light (ilk oyunu):
720p 30 FPS bazen 30 FPS altına düştüğü oluyor.
Valorant 1080p Low 70 FPS.
GTA 5 720p. 30 FPS.
CS:GO 720p Low ayalarda ortalama 80 arası (haritaya göre değişiyor)
Oyun fazla oynamıyorum, onun için daha önceden yaptığım FPS testlerini yazıyorum.
Bilgisayarım notebook olarak geçtiği için o kadar güçlü değil maalesef :)
Termal macun olarak da. Artics MX4 kullanıyorum. Önceden ısınma vs olurdu ama şu an ısınma vs yok. Bilgisayarda en fazla oyun olarak maksimum 2 saat vakit geçiririm, onun haricinde bilgisayara fazla bakmıyorum. Şu anda da sadece.
ETS 2, CS:GO, Rocket League, Forza Horizon 4 yüklü bilgisayarımda. Testleri bunda yaptım sadece. Aşağıdaki değerler bu şekilde:
GPU sıcaklık: 66.
GPU kullanımı: 92.
CPU sıcaklık: 75.
CPU kullanımı: 19-30 arası.
RAM: 7961 MB.
D3D11: 60 FPS.
ETS 2
1280x720.

GPU sıcaklık: 67.
GPU kullanımı: 99.
CPU sıcaklık: 73-80 arası
CPU kullanımı: 35
RAM: 8156 MB.
D3D11: 38-45 FPS.
Forza Horizon 4 (720p)

GPU sıcaklık: 68.
GPU kullanımı: 65.
CPU sıcaklık: 76 arası
CPU kullanımı: 6
RAM: 7571 MB.
D3D11: 60 FPS.
( Nadiren drop giriyor çok sık değil). O zamanda 40'a düşüyor.
Bazı ayarlar kalite modunda
Rocket League 720p

CS:GO'da MSI Afterburner tarzı programlar çalışmıyor sanırım. Bu VAC olayından dolayı başka bir programda yüklemek istemedim açıkçası ama ortalama 80 alıyor rahat. Sadece model doku detayı orta diğer ayarla en düşükte.
Bilgisayarda sadece bu oyunlar yüklü. KPSS'ye çalıştığım için geç cevap verdim kusura bakma. Birkaç gündür de aklımdan çıkmış tamamen. Bir de şunu ekleyeyim:
Game Pass üzerinden Forza Horizon 5'i de oynadım ve 720P'de açtı. Tabi, kenarda yırtılma vardı. Onun testini yapamadım ama.O da ortalama 45-60 arası verdi. Bu yazdığım bütün oyunların hepsi M2 SSD'ye yüklü.
Hocam stres testini bugün yaptım ama sadece cpu olarak yaptım ekran kartını yapmadım. Şimdi bilgisayara sıkıntı gelmesin diye. Yoksa bi daha alamam. Şu zaman da alması da bayağı zorlaştı 😬
Stres testi ise Aida64 programı ile şu şekilde :

Dosya Ekleri

• qq1.PNG
    qq1.PNG
    82,9 KB · Görüntüleme: 7

Geri
Yukarı