Casper Nirvana Laptopa Ubuntu Kurulabilir mi?

muhendiskedibey

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Isparta - SDÜ
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği 2. Sınıf
Arkadaşlar ben bu Linux olayına merak saldım, ama sormak istediğim bazı şeyler var:

• Ubuntu bu laptopta sorunsuz çalışır mı?
  • Günlük kullanım için yeterli midir?
  • Win8.1'de oynadığım bazı oyunlar var ve ben ayrı olarak Win8.1'in yanına Ubuntu mu kurayım, yoksa sadece Ubuntu kurmam daha mı sağlıklı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu'yu günlük kullanabilirsiniz ama Windows 8.1 daha iyi ekstra bir işletim sistemi kurmak HDD'de fazladan yer demek. Çok meraklıyım diyorsanız Dual Boot olarak kurabilirsiniz veya sanal makineye kurabilirsiniz, Ubuntu tercih size kalmış.

Ubuntu'yu günlük kullanabilirsiniz ama Windows 8.1 daha iyi ekstra bir işletim sistemi kurmak HDD'de fazladan yer demek. Çok meraklıyım diyorsanız Dual Boot olarak kurabilirsiniz veya sanal makineye kurabilirsiniz, Ubuntu tercih size kalmış.

Şimdi ben Ubuntu'yu şu açılardan merak ediyorum:

Windows'a göre daha hızlı olması ve virüs bulaşma ihtimalinin daha düşük olması. Peki ben Dual Boot yapsam bir sıkıntı olur mu? Mesela oyun oynayacağım zaman Windows, normal kullanımda Ubuntu kullanabilir miyim?

Ubuntu, unity denilen arayüzüne geçti geçeli sevilmeyen bir işletim sistemi. Ben seviyorum aslında renkler, fontlar, universal menubar gibi özellikleri cazip.

Performans demişsiniz ama Windows 8.1'in olduğu yerde performans konusunda Ubuntu'nun daha iyi olduğu söylenemez.

İkincisi, bazı ekran kartlarında nedenini tam hatırlayamadığım bir takım uyumsuzluklar sonucu feci şekilde ısınma sorunları oluşuyor. Çözümü bir takım terminal kodları ile mümkün ama Windows'a alışan bizler için can sıkıcı bir aktivite kodlarla vs. uğraşmak. Hele ki Linux'a yeni adım atanlar için attan inip eşeğe binmek gibidir, üşenirsiniz.

İlla Linux kullanacağım diyorsanız, yine Ubuntu kaynak kodları üzerinden derlenmiş, distrowatch.com'a göre dünyanın en popüler Linux dağıtımı Mint'i öneririm. Eksiği olmasını bırakın fazlası vardır, pek çok uygulama kurulu halde gelir ve arayüz itibariyle Windows'a çok yakındır.

Sorun olmaz ama çabuk sıkılırsın .

Peki anladım ama yine de bir denerim belki :)

- - - Güncellendi - - -

Ubuntu, unity denilen arayüzüne geçti geçeli sevilmeyen bir işletim sistemi. Ben seviyorum aslında renkler, fontlar, universal menubar gibi özellikleri cazip.

Performans demişsiniz ama Windows 8.1'in olduğu yerde performans konusunda Ubuntu'nun daha iyi olduğu söylenemez.

İkincisi, bazı ekran kartlarında nedenini tam hatırlayamadığım bir takım uyumsuzluklar sonucu feci şekilde ısınma sorunları oluşuyor. Çözümü bir takım terminal kodları ile mümkün ama Windows'a alışan bizler için can sıkıcı bir aktivite kodlarla vs. uğraşmak. Hele ki Linux'a yeni adım atanlar için attan inip eşeğe binmek gibidir, üşenirsiniz.

İlla Linux kullanacağım diyorsanız, yine Ubuntu kaynak kodları üzerinden derlenmiş, distrowatch.com'a göre dünyanın en popüler Linux dağıtımı Mint'i öneririm. Eksiği olmasını bırakın fazlası vardır, pek çok uygulama kurulu halde gelir ve arayüz itibariyle Windows'a çok yakındır.

Öneriniz için teşekkür ederim haklısınız aslında kaç yıldır Windows kullanınca tuhaf gelecektir ama bir ara denerim yani ;)

Ubuntu ile Windows'u yan yana kurabilirsiniz sorun olmaz. Ben Dualboot kullanıyorum. Oyun için Windows, diğer ihtiyaçlar için Linux. Bence Linux'u denemelisiniz merakınız varsa bu tür konulara. Farklı bir tecrübe olur sizin için.

Ubuntu ile Windows'u yan yana kurabilirsiniz sorun olmaz. Ben Dualboot kullanıyorum. Oyun için Windows, diğer ihtiyaçlar için Linux. Bence Linux'u denemelisiniz merakınız varsa bu tür konulara. Farklı bir tecrübe olur sizin için.

Peki bende şu an Win8.1 var ve ben nasıl Dualboot yapabilirim bana yardımcı olur musunuz ? Ubuntu 13.10 var galiba en son sürüm.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı