Casper Nirvana Masaüstü NSH Format Sorunu

Alper P

Kilopat
Yer
Balıkesir/Altınoluk
Daha fazla  
Meslek
PHP Geliştirici
Merhaba arkadaşlar.

2 ay önce almış olduğum Casper marka Nirvana NSH Serisi masaüstü bilgisayarım açıkken donmaya başlamıştı zaten ilk geldiğinde içerisinde bulunan windows kurulumu hoşuma gitmemişti bir şeyler eksik gibi gelmişti.

Windows 8.1 güncellemesini'de yüklemiştim donmalardan sonra bilgisayara temiz bir kurulum yapmak istedim.

Bildiğim kadarıyla windows 8 den sonra işletim sistemlerinin seri numaraları BIOS'a işleniyor ve kurulum sırasında işletim sistemi bu seri numara ile kayıt yapılıyor.

Ben elimde bulunan 8.1 iso dosyası ile format attım fakat windows etkinleştirilemedi birkaç program yardımı ile BIOS daki seri numarayı aldım fakat denediğimde seri numara kullandığım sürümü etkinleştiremedi.

Benim düşündüğüm elimdeki seri numara windows 8'e aitti fakat microsoft'un veya farklı bir siteden windows 8 bulamadım. Sürekli windows 8.1 çıktı. Bir warez sitesinde bulduğum Windows 8 PRO x86-x64 Turkce Subat 2013 isimli iso dosyasını indirip USB'e yazdım fakat bu sefer kurulum ekranı gelmeden windows 8.1 açılıyordu. Bununda windows 8.1 yüklü olduğundan sanıp windows 8.1 kurulu USB ile Sistem disk'ini sildim.

Sistem diski olmayınca direk USB den kuruluma geçmesini beklerken USB Takılı iken BIOS'a atıyor ama bu USB Belleği windows 7 yüklü bir bilgisayara taktığımda sorunsuz boot ediyor.

Bu seferde sorun BIOS ayarlarından dır diye düşünüp internette biraz araştırma yaptığımda:

* F2 ile biosa girilir
* Security sekmesinden >Secure boot management'a girilir
* Secure boot=Disabled Default Key Provisioning=Disabled olarak seçilir
* Clear Secure Boot Keys Seçilerek, keys enter ile devredışı bırakılır
* Boot sekmesine gelip Launch CSM=Enabled olarak seçilir F10 yapıp çıkılır

gibi bir yol buldum fakat bunu denediğimde de sonuç değişmedi tekrardan beni BIOS'a attı.

Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Orjinal Windows 8 iso Kalıbı nasıl indirebilirim? (Belki sorun iso dosyasındadır.)

Öncelikle geçmiş olsun. Casper almakla çok büyük yanlış yapmışsın. Casper pişmanlıktır.

Bu konudaki yöntemler Windows 8.1 indir ve kur. Ayrıca kasayı açıp anakartının modelini yaz:

https://www.technopat.net/forum/windows-8-1/29656-windows-8-1-rtm-turkce-indirme-baglantilari.html

Teşekkürler Recep Bey.

2010 Yılında bir Casper marka bilgisayar almıştım onu hala kullanıyorum ve çok memnun'um o yüzden ofise alırkende Casper seçtim fakat şimdi keşke seçmeseydim diyorum bir ağacın meyvelerinin hepsi aynı olmuyormuş.

Anakart modeline gelince garanti dışına çıkmaması için kasayı açamıyorum ve CPU-Z, Everest, AIDA32 gibi programlarla baktığımdada anakart bilgisine ulaşılamıyor Casper yine adı sanı bilinmeyen bir anakart kullanmış.

Bir şekilde yasal olmasada internetten indirdiğim bir Windows 8 Pro kurdum ilk gün bir sıkıntı yoktu diğer gün bu donma kitlenmeler tekrar başladı bazen bilgisayar açıldıktan 20 dk sonra kitleniyor bazen 2,3 saat bir sonra kitleniyor teknik servis e göndericem ama onlarında pek birşey yapıcaklarını sanmıyorum formatlayıp bana geri göndericeklerdir.

Sorun donanımsalmı yoksa yazılımsalmı çözemedim.

Son formattan sonra windows 92 adet Güncelleme yaptı ve bu güncellemelerden sonra kitlenmeye başladı sistem geri yükle yapıp güncelleştirmeleri geri aldığımda kitlenme durmuştu otomatik güncellemeyi de kapattım. Bugün sabah bilgisayarı açtığımda bir kere kitlendi daha sonra kitlenmenden devam etti.

İnternette yaptığım araştırmalardan sonra genel sonuç olarak ekran kartı driver'ının windows 8 ile uyumsuz olmasından bu tarz sorunlar oluşturabiliyormuş ama ekran kartı driver'ıda NVIDIA'nın sitesinden indirdiğim son sürümü ve Windows 8 Uyumlu yazmakta.

Teknik serviste bir çare bulamazsa Anakart'ı değiştirip bu sorunu çözebilirmiyim acaba daha önce böyle birşey başıma hiç gelmediği için nasıl bir çözüm yolu denenir bilemiyorum sizin öneriniz ne olur?

Bilgisayarın genel özellikleri (Heralde birtek işlemcisi ve ekran kartı bilindik bir marka);

cs06.jpg

Biraz önce Şöyle bir hata verdi;

81he.jpg

Hatada bahsedilen klasörün içindekiler: AppCrash_Explorer.exe.zip — Yandex.Disk

Sorun İşletim sistemindemi, Donanımlardamı, Yazılımlardamı, Sürücülerdenmi bir türlü anlamadım gitti.

Son düzenleyen: Moderatör:
AIDA64 ile anakart hakkında bilgi paylaşmamışsınız. Tavsiyem 8 değil 8.1 kurup deneyin. Bir de AIDA64 anakart raporu alalım.

Anakart Bilgisine hiçbir şekilde ulaşamıyorum demiştim aldığım raporu HTM biçimden kayıt edip yandex e yükledim aşağıdaki linkden de indirebilirsiniz.

Rapor (Tüm bileşenlerin): Report.htm — Yandex.Disk

ue8e.jpg

8.1 indirme işlemi tamamlandıktan sonra formatlayıp geri bildirimleri buradan yazarım umarım BIOS'a gömülü olan lisans ile etkinleştirme yapabilir.

Vermiş olduğunuz 8.1 işletim sistemini denedim. 2 gün sorunsuz çalıştı. 2 gün sonra kitlenmeler devam etti. Windows 7 kurmak istedim kurulmadı. :) Teknik servis'e götürdüm sorunu o kadar anlatmama rağmen format atıp göndermişler. Yapılan incelemede sistemsel bir sorun bulunmamış demişler. Birkaç gün kullanıp teknik servise geri göndericeğim sanırım bilgisayarı. 03.12.2013 tarihinde aldım bugün 20.12.2013 doğru düzgün kullanmak nasip olmadı. :)

Bilgisayarın genel özelliklerini de buldum (bir forumda yazmaktaydı, anakartı da biraz daha büyük yapabilirlermiş :) tablet kadar anakart :D);

İşlemci : i7-4770, Fanı stok değil glacialtech

Anakart : Online alışveriş sitelerinde bu bilgisayarda usb 3.0 olduğu söylenmemiş. Yok sanmayınız. Arkada 2 adet usb 3.0 portu mevcut.
http://www.ecs.com.tw/E...CategoryID=1&MenuID=172

Harddisk : WD10EZEX - Western Digital Caviar Blue 1 TB, Ara Birim: SATA III, Ön Bellek: 64 MB, Dönüş Hızı: 7200 RPM, Boyut: 3.5"

RAM : GKH800UD51208-1333A - Tek parça 8GB olarak gelen CL9 ram. Anakart'ta 2 ram slotu var evet yanına kardeş alabilirsiniz.

Ekran kartı : Galaxy Marka GT630

Wifi Kartı : WN481ND tabi bu bilgiyle bir yere ulaşamıyorsunuz. 2052500348 Rev 2.0 yazan baskıyı arayarak TP-LINK TL-WN781ND v2 ulaşıyorsunuz ancak kullanılan ürün WN781 değil WN481. Windows 8 den 7 ye downgrade yapacaksanız üzgünüm driver bulamıyorsunuz.

PSU : 250watt psu ile gelmekte marka model çok belli değil.

Merhaba,
Alper bey özel mesaj atabilmem için 500 mesaj gerekmekteymiş o yüzden burdan yazmam icab etti.

Win8'den ne derece memnunsunuz bilmiyorum ancak kullandığım bazı programlar nedeniyle 7'ye downgrade etmek zorunda kaldım. Herşey bir yana 27" monitör ile skype'yi neden tam ekran kullanmak zorunda kalayım =] Windows 7 ye geçmek isterseniz yardıma açığım.

Bu arada DH'den alıntı yaptığın Antor benim. Wi-fi kart driver cd sinin içeriğine ihtiyacım var bendeki cd kırık geldi ve casper'e bunu bir türlü anlatamadım. CD içeriğini bir şekilde benim için rarlayıp upload etme imkanın var mı ? Driver CD'sini hiçbir yerde bulamıyorum. Casper FTP adreslerine yönlendiriyor orada yok, vatan yardımcı olmuyor öyle kaldı kartım tanıtılmamış şekilde.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı