Casper Nirvana NB 15.6 bozuk görüntü veriyor

mesutguler

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Sevdiğim bir abime ait olan Casper CN-VSM4210X Core i5 4210M laptopta görsellerde görüldüğü gibi grafik hataları var.
Söylediğine göre çocukları çok oyun oynuyor, PC kapanıp açılmıyor. Kendisi de bir bilgisayarcıya götürüyor kendi mahallesinde köşe başında bir dükkana.
Oradaki elemanda format atıyor, içini açıp kurcalıyor, sonra da ekran kartı yanmış, bu beni aşar diyerek geri veriyor, servis ücreti de almıyor.
Intel HD 4600 driverı kurulunca PC görseldeki hale geliyor. Aygıt yöneticisinden 4600'ü devre dışı bırakınca görseldeki bozukluk kayboluyor fakat bu sefer de çözünürlük ayarlanmıyor.
Sizce ekran kartı zarar görmüş olabilir mi? Zarar görse ekrana görüntü vermeye devam edebilir mi yoksa yazılımsal bir problem olabilir mi?
Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_1341.JPG
    IMG_1341.JPG
    290,2 KB · Görüntüleme: 149
  • IMG_1340.JPG
    IMG_1340.JPG
    148 KB · Görüntüleme: 77
Öncelikle hocam sorun NVIDIA kartından kaynaklanıyordur. HD Graphics bozulmaz öyle çünkü işlemcinin içinde ki bir şey HD Graphics bozulması için işlemcinin bozulması lazım. Benim de eski bir laptopum aynen bu attığınız görsellerdeki gibiydi NVIDIA kartı bozulduğu için görüntüyü bozuk veriyordu. Bir yerde kendisine UMA işlemi yaptırıp harici GPU'yu söktürüp işlemci grafik birimiyle çalışmasını sağlamıştım. Sizinki de aynı durum olabilir yani maalesef NVIDIA GPU bozulmuş. Tamiri için ya reballing yapılması lazım ya da direk sökülüp işlemcinin grafik birimine geçirilmesi lazım sistemin komple.

Bir de laptopu bir monitör e bağla hala o aynen ı hatalar geliyorsa ekran kartı sorunludur bu çok zor sen yapamazsın teknik servise gönder ya da bilgisayarcıya götür zor düzeltir ama ekran normalse normal bir PC'si gibi ise sorun monitördedir o sorunun tamircide düzeltiribelir.

Masaüstünde ekrana görüntü veren HD Graphics olduğu için sıkıntı işlemcide diye tahmin ediyorum.

İşletim sisteminizin sürümü ve biti nedir?
win 10 64 bt
Bir de laptopu bir monitör e bağla hala o aynen ı hatalar geliyorsa ekran kartı sorunludur bu çok zor sen yapamazsın teknik servise gönder ya da bilgisayarcıya götür zor düzeltir ama ekran normalse normal bir PC'si gibi ise sorun monitördedir o sorunun tamircide düzeltiribelir.
hdmi ile görüntü yü tv ye aktardığımdada aynı sorun devam ediyor sorun ekran kartından olmalı
Öncelikle hocam sorun NVIDIA kartından kaynaklanıyordur. HD Graphics bozulmaz öyle çünkü işlemcinin içinde ki bir şey HD Graphics bozulması için işlemcinin bozulması lazım. Benim de eski bir laptopum aynen bu attığınız görsellerdeki gibiydi NVIDIA kartı bozulduğu için görüntüyü bozuk veriyordu. Bir yerde kendisine UMA işlemi yaptırıp harici GPU'yu söktürüp işlemci grafik birimiyle çalışmasını sağlamıştım. Sizinki de aynı durum olabilir yani maalesef NVIDIA GPU bozulmuş. Tamiri için ya reballing yapılması lazım ya da direk sökülüp işlemcinin grafik birimine geçirilmesi lazım sistemin komple.
teşekkürler ama hd4600 ü devre dışı bıraktığımda ekran daki karmaşıklık düzeliyor fakat çözünürlük ayarı vs yapamıyorum işlemci ile ilgili bir problem olabilr mi

Son düzenleme:
NVIDIA Denetim Masası'ndan 3D görüntü ayarlarına gir. Genel ayarlar bölümünde tercih edilen grafik işlemcisi yazan yerde otomatik veya Intel yazacaktır. Oraya tıklayıp NVIDIA'yı seç.

Olmazsa bunları uygula:

GeFoce Experience programını kaldır ama kaldırırken var olan sürücüyü silme işareti olacak onu kapatıp sil. (Yani sürücüyü silmesin. Onu DDU ile sil.)

Bu rehberi harfiyen uygula. (Güvenli modda uygula.)

Ekran kartı sürücünü güncelle ve yeniden başlat.

Modelini arattığımda bu çıkıyor. Doğru ise alttaki adımı uygula doğru değilse bir sonraki adıma geç.
Altta Sürücüler ve Yazılım kısmından 15.40 sürücüsünü indir, güncelle ve yeniden başlat.

NVIDIA Denetim Masası'ndan 3D görüntü ayarlarına gir. Genel ayarlar bölümünde tercih edilen grafik işlemcisi yazan yerde otomatik veya Intel yazacaktır. Oraya tıklayıp NVIDIA'yı seç.

NVIDIA denetim masası göremezsen GeForce Experience programını yükleyip yap. (Görebilirsen de yükle.)

Son düzenleme:

Olmazsa bunları uygula:

GeFoce Experience programını kaldır ama kaldırırken var olan sürücüyü silme işareti olacak onu kapatıp sil. (Yani sürücüyü silmesin. Onu DDU ile sil.)

Bu rehberi harfiyen uygula. (Güvenli modda uygula.)

Ekran kartı sürücünü güncelle ve yeniden başlat.

Modelini arattığımda bu çıkıyor. Doğru ise alttaki adımı uygula doğru değilse bir sonraki adıma geç.
Altta Sürücüler ve Yazılım kısmından 15.40 sürücüsünü indir, güncelle ve yeniden başlat.

NVIDIA denetim masası göremezsen GeForce Experience programını yükleyip yap. (Görebilirsen de yükle.)
hepsini denedim fakat olumsuz hd4600 grafiğin driver ını yükleyince tekrar ekran bozuluyor tşk yinede

Geri
Yukarı