Casper Nirvana performansı nasıl yükseltilir?

DrOetker

Kilopat
Yer
Bursa
Yeni aldığım laptopu iadeye gönderdiğimden 2 hafta elimdeki 8-9 yıllık Casper Nirvana laptop ile idare etmem gerekiyor. Format atıp güncelledim. Ancak hala oldukça yavaş çalışıyor ve termal macun yeni değişmesine rağmen fan oldukça sesli. Bilgisayardan tek isteğim tarayıcı vs. kullanırken seri olması. Oyun, program vs. yükleyip kullanmayacağım. Günlük işleri halletmesi yeterli.

Özellikler: i5 2450M 2 Core 4 thread, 2x4 GB Dual RAM, Toshiba 500GB MK5076GSX HDD.

CPU-Z ile stress CPU yaptığımda %100 yükte işlemci 83-84 derecelerde çalışıyor. Stresi kesince 3-4 saniye gibi kısa sürede 50 derecelere geri iniyor. Windows'u dengeli güç ayarlarında edilgen soğutmada kullanıyorum. Daha yüksek ve stabil performans için neler önerirsiniz acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet SSD yok hocam, Windows 10 Pro kurulu. Windows'u düşürmeli miyim yetmiyor mu acaba? YouTube'da tam ekran yapmak 4-5 saniye, tam ekrandan çıkmak 4-5 saniye sürüyor. Bilgisayarı kırasım geliyor. :D

SSD olsa daha güzel olurdu. Windows 8.1 SSD olmayan bilgisayarlar için daha uygun. Hazır boş vaktiniz varken 8.1 ile formatlayın derim.

Burada ve birkaç yerde 8.1 güncelleme ve destek almadığından güvenlik ve performans sıkıntıları olacağı endişeleriyle Windows 10 öneriliyor hocam. İndirdim ve disk olmadan kurulum yapılabiliyormuş. Ama başka alternatif çözümleri olan var mı acaba?

Linux kurabilirsin hocam. SSD olmadığı için farkettiriyor hız olayı dizüstü bilgisayarlarda.

Geri
Yukarı