Casper W765S için işletim sistemi önerisi

161553

Hectopat
Makaleler
1
Selamlar. Öğretmen bir akrabanın tarihi eser niteliğindeki laptopu için işletim sistemi arayışındayım. Şu an Windows 7 yüklü ama her gün virüs temizlemekten bıktım. Önereceğiniz işletim sisteminde aradığım özellikler:
Zoom gibi programları çalıştırsın, Word, Excel çalıştırsın. Virüs girmesi mümkün olduğu kadar zor olsun.

Cihazın modeli Casper W765S.

- Intel Core 2 Duo P7350 işlemci.
- 2x2 GB 667 MHz RAM.
- 240 GB SanDisk SSD (SATA 2 olarak bağlı)

Şimdiden teşekkürler.

Selamlar. Öğretmen bir akrabanın tarihi eser niteliğindeki laptopu için işletim sistemi arayışındayım. Şu an Windows 7 yüklü ama her gün virüs temizlemekten bıktım. Önereceğiniz işletim sisteminde aradığım özellikler:
Zoom gibi programları çalıştırsın, Word, Excel çalıştırsın. Virüs girmesi mümkün olduğu kadar zor olsun.

Cihazın modeli Casper W765S.

- Intel Core 2 Duo P7350 işlemci.
- 2x2 GB 667 MHz RAM.
- 240 GB SanDisk SSD (SATA 2 olarak bağlı)

Şimdiden teşekkürler.

Windows 8.1'e bakabilirsiniz hem Microsoft hala desteğini çekmedi.

O sistem için GNU/Linux dağıtımlardan birini kullanmanızı öneririm. Hem Windows'a göre çok daha fazla performanslı çalışır. Virüs yok. Zoom da sorunsuz kurulup kullanılabiliyor zaten kendisi destekliyor program. Microsoft Office programları çalışmaz ama güzel bir alternatifi var LibreOffice adında, MS Office ile aynı fonksiyon ve özelliklerde kullanılabiliyor.

Yeni başlayacak olduğunuz için Linux Mint Xfce veya Kubuntu öneriyorum. Kurulum, kullanım, ayarlamalar veya her türlü konuda sosyal'in GNU/Linux bölümünde yardımcı oluyoruz.

O sistem için GNU/Linux dağıtımlardan birini kullanmanızı öneririm. Hem Windows'a göre çok daha fazla performanslı çalışır. Virüs yok. Zoom da sorunsuz kurulup kullanılabiliyor zaten kendisi destekliyor program. Microsoft Office programları çalışmaz ama güzel bir alternatifi var LibreOffice adında, MS Office ile aynı fonksiyon ve özelliklerde kullanılabiliyor. Yeni başlayacak olduğunuz için Linux Mint Xfce veya Kubuntu öneriyorum. Kurulum, kullanım, ayarlamalar veya her türlü konuda sosyal'in GNU/Linux bölümünde yardımcı oluyoruz.
Açıkcası ben de Linux tarafını düşünüyordum ama kendisinin alışması zor olabilir. Mint veya Kubuntu'yu kullanım ve görünüm açısından Windows'a benzetme şansımız var mı onu merak ediyorum? Ayrıca güvenlik konusunda Linux dağıtımları nasıldır? Nasıl önlem alabilirim virüse karşı?

Mint veya Kubuntu'yu kullanım ve görünüm açısından Windows'a benzetme şansımız var mı onu merak ediyorum? Ayrıca güvenlik konusunda Linux dağıtımları nasıldır? Nasıl önlem alabilirim virüse karşı?
Önerdiğim dağıtımlar Windows'a görünüm ve kullanış olarak en çok benzeyen ve kolay kullanım olanlardan bazıları. Manjaro Xfce veya Manjaro KDE de deneyebilirsiniz. Özellikle KDE masaüstü kullanan dağıtımlar görünüm olarak çok fazla özelleştirme seçeneğine sahip, direkt olarak Windows 10'a bile benzetebiliyorsunuz.
Güvenlik açısından bir endişeniz olmasın, Windows'a kıyasla daha güvenli ve virüs, mavi ekran gibi dertleriniz olmaz. Virüs yok değil ama son kullanıcıyı hedef almıyor yani o sisteme virüs bulaştırabilmek için özel uğraşmak gerekir. Herhangi bir antivirüs türevi yazılım kullanmanıza gerek yok.

Önerdiğim dağıtımlar Windows'a görünüm ve kullanış olarak en çok benzeyen ve kolay kullanım olanlardan bazıları. Manjaro Xfce veya Manjaro KDE de deneyebilirsiniz. Özellikle KDE masaüstü kullanan dağıtımlar görünüm olarak çok fazla özelleştirme seçeneğine sahip, direkt olarak Windows 10'a bile benzetebiliyorsunuz.
Güvenlik açısından bir endişeniz olmasın, Windows'a kıyasla daha güvenli ve virüs, mavi ekran gibi dertleriniz olmaz. Virüs yok değil ama son kullanıcıyı hedef almıyor yani o sisteme virüs bulaştırabilmek için özel uğraşmak gerekir. Herhangi bir antivirüs türevi yazılım kullanmanıza gerek yok.
Manjaro'yu kısa bir süre kullanma imkanım oldu. Diğer dağıtımlara nazaran en sevdiğim bu olmuştu. Çok sağolun hocam, açık kaynak ofis ve Windows tema gibi birkaç uğraşla cihazı idare edecek kıvama getiririm umarım. Hatta sanal makinede denemeye başlıyorum birazdan, teşekkürler.
Ben olsam Windows 10 LTSC kurar geçerdim.
Türkçe dil desteği yokmuş malesef. Yine de öneriniz için teşekkürler.
Windows 8.1'e bakabilirsiniz hem Microsoft hala desteğini çekmedi.
Sağolun, sistemin Update desteği var fakat 8.1'i de kaldıracağını sanmıyorum, çok zayıf cihaz.

Diğer dağıtımlara nazaran en sevdiğim bu olmuştu. Çok sağolun hocam, açık kaynak ofis ve Windows tema gibi birkaç uğraşla cihazı idare edecek kıvama getiririm umarım. Hatta sanal makinede denemeye başlıyorum birazdan, teşekkürler.
Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu. Masaüstü bilgisayarımda ben de Manjaro KDE kullanıyorum, bir sorununu görmedim. Oldukça güçlü ve güncel bir dağıtım. Tema, uygulama tavsiyesi veya herhangi bir sorunuz olursa GNU/Linux bölümünde oldukça ilgili kişiler var, seve seve yardımcı oluruz. Kullanacak kişiye keyifli kullanmalar şimdiden.

Yeni konular

Geri
Yukarı