Casper W76sun Linux Mint kurulumunda siyah ekranda kalıyor

jackmn23

Zeptopat
Daha fazla  
Eski laptopuma Linux Mint yüklemeye çalışıyorum fakat seçenekler ekranı geldikten sonra "start Linux Mint" veya "OEM install for manufacturers" seçeneğini seçtikten sonra siyah ekranın sol üstünde "-" bir süre yanıp söndükten sonra gidiyor ve ekran simsiyah bir şekilde kalıyor. Rufus üzerinden flaşa kurulumu yapmıştım yaparken mrb olarak kurdum cihazım BIOS olduğu için. İnternetten BIOS ayarlarıyla ilgili çözümlere baktım ama ayarların hiçbiri bende mevcut değil. Yardımcı olabilir misiniz? Cihaz Casper W76sun - 3GB RAM - Intel Core 2 Duo 2, 13GHz.

Birkaç dakika beklemelisin. USB bellekten RAMFS'ye dosya aktarımı oluyordur.

Beklerken Alt tab atarak detaylarını görebilirsin.

İyice beklemene rağmen bir şey olmuyorsa "start linux mint" seçeneğine E bas ve "linux" satırının sonuna "nomodeset" ekle. Ctrl X ile başlat. Güvenli grafik modunda açılır.

Birkaç dakika beklemelisin. USB bellekten RAMFS'ye dosya aktarımı oluyordur.

Beklerken Alt tab atarak detaylarını görebilirsin.

İyice beklemene rağmen bir şey olmuyorsa "start linux mint" seçeneğine E bas ve "linux" satırının sonuna "nomodeset" ekle. Ctrl X ile başlat. Güvenli grafik modunda açılır.
şöyle bir ekranla karşılaştım alttaki yere hem satırın sonuna "splash --" den sonra yazarak ondan sonra da "linuxmint.seed" le başlayan yere yazdım fakat yine aynı şekilde siyah ekranda kaldım belki başka bir yerde hatam vardır bilemedim

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-10-12 at 20.40.45.jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-12 at 20.40.45.jpeg
    143,8 KB · Görüntüleme: 15
hocam bu ekranda kaldım bu sefer adım adım yaklaşıyormuşum gibi. Geç dönüyorum kusura bakmayın bu arada.
Kernel donuyor Çökme yok, bilgi yok, detay yok. Laptop olduğundan anakart uyumsuz olabilir, cihazı araştırmadım.

Sildiğin splash ve quiet'in yerine bu sefer earlyprintk=vga printk.time=1 initcall_debug yaz ve o şekilde çalıştır. Splash ve quiet yine silinecek.

Kernel donuyor Çökme yok, bilgi yok, detay yok. Laptop olduğundan anakart uyumsuz olabilir, cihazı araştırmadım.

Sildiğin splash ve quiet'in yerine bu sefer earlyprintk=vga printk.time=1 initcall_debug yaz ve o şekilde çalıştır. Splash ve quiet yine silinecek.
bu sefer bu ekranı aldım üst tarafta bir hata verdi ama düzgün arayamadığımdan ve bilmediğimden muhtemelen sonuca ulaşamadım

Dosya Ekleri

• 20231013_184057.jpg
    20231013_184057.jpg
    274,3 KB · Görüntüleme: 7
hocam bu ekranda kaldım bu sefer adım adım yaklaşıyormuşum gibi. Geç dönüyorum kusura bakmayın bu arada
Bu mesajınızda nomodeset eklemiş miydiniz? Eklemediyseniz bir de splash ve quiet'i silip nomodeset ekleyerek deneyin.

Maalesef başka bir şey aklıma gelmiyor.

Bu mesajınızda nomodeset eklemiş miydiniz? Eklemediyseniz bir de splash ve quiet'i silip nomodeset ekleyerek deneyin.

Maalesef başka bir şey aklıma gelmiyor.
bu mesajdan önce onu da denedik hocam dediğiniz gibi quiet ve splash'i silip nomodeset yazarak denedik lakin yine siyah ekranda aldım acaba yanlış satıra mı yazdım, ben "linuxmin.seed" ile başlayan satırın sonuna initrdi=nomodeset diye yazdım belki oradan bir hatam vardır. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim hocam

Yeni konular

Geri
Yukarı