Casper Win400PS PSU tamiri (Kernel Power 41 hatası)

Bütçe
0

MissingTimeLord

Kilopat
Daha fazla  
Son zamanlarda GTA 5 veya CS:GO'da yüksek çözünürlükle oyunu başlattığımda bilgisayar reset atmaya başladı. Çok sık değil 10-12 saatte bir oluyor ama tekrarlamaya başladı. Hemen internetten birkaç araştırma yaptım Recep Baltaş'ın konusuna denk geldim. Windows olay günlüklerindeki hata kodunu referans alırsak PSU bozulmak üzere. Zaten 10-12 açılışta bir klavyeyi görmüyordu iki üç defa tak çıkar yapıyordum öyle görüyordu. O zamanlardan şüpheliydim. Neyse PSU fiyatlarına baktım da karşılayacak imkanım yok. Elimdekini tamir etmek istiyorum ama bu alet çok karmaşık duruyor. Tamiri oluyor mudur acaba?
İşletim sistemi: Windows 8
Ekran kartı: NVIDIA GeForce 440
İşlemci Pentium G2030.
RAM: 4+4
SSD+HDD +1 fare+ 1 klavye+1 hoparlör ve Wi-Fi aparatı bağlı. (hoparlörü fişe taktım gücü sömürmemesi için)
PSU: Casper Win400PS Power Supply 400W

Windows olay günlükleri sistem hata kodu.
Hata 23.9.2021 00:51:57 eventlog 6008 yok.
Önemli 23.9.2021 00:51:52 Kernel Power 41 (63)
IMG20210920022107.jpg

Son düzenleme:
Öncelikle, diyelim ki gözle tespit edilebilir bir problem; bir adet havya ve lehim teli ile bunları kullanma bilgisi gerekecektir. Sizde mevcut mu?

Öncelikle, diyelim ki gözle tespit edilebilir bir problem; bir adet havya ve lehim teli ile bunları kullanma bilgisi gerekecektir. Sizde mevcut mu?
Kendim tamir etmek istemiyorum, işin ustasına danışıcam ama söz konusu durum hakkında internette pek birşey bulamadım. Önceden bu şekilde problem yaşayıp tamire verenlerin yorumu yok. Tamirci sayısı bile çok az çıkıyor. Bir iki sene öncesine kadar 100-200 liraya çok iyi PSU bulunabilmesi de etkilemiştir elbette ama tamiriyle alakalı kullanıcı yorumu da hiç yok işte. Tamiri zor ve problemli olduğundan mı böyle oluyor onu merak ediyorum aslında.
Tamir edilir mi edilmez mi yok mu fikir sunacak kimse?

Son düzenleme:
Arızasına göre tamir edilebilir, arizaya neden olan parça ya da parçaların bulunup değiştirilmesi yeterli olacaktır. İngilizce içerik ama Youtube'da "Diode Gone Wild" isimli kanalın PSU tamiri videolarında PSU'nun çalışma şekli hakkında da bilgiler veriliyor.

Arızasına göre tamir edilebilir, arizaya neden olan parça ya da parçaların bulunup değiştirilmesi yeterli olacaktır. İngilizce içerik ama Youtube'da "Diode Gone Wild" isimli kanalın PSU tamiri videolarında PSU'nun çalışma şekli hakkında da bilgiler veriliyor.
Eskidiği için voltaj kapasitesi düşmüştür diye tahmin ediyorum. Muhtemelen pil şeklindeki kısım değişir tamir olursa. Normal kullanımda bir problem yok çünkü. Perfonmans isteyen oyunlarda o da günde bir sefer oluyor.
Aklıma gelmişken yazayım güç kablosunu değiştirdim sorunum çözüldü. Yaklaşık bir aydır tek problem yaşamadım bu konuya yolu düşenler öncelikle monitörün güç kablosuyla PSU'nunkini değiştirmeyi deneyebilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı