Casus olmak için hangi eğitimler alınmalı?

Unknown873

Decapat
İyi geceler, benim sorum... Sevilen bir mesleğin tam olarak adını sormak istiyorum sizlere. Casusluk, ajanlık ile alakalı mesleklere çok ilgim var. İşte kendi ülkeme diğer ülkelerden askeri gibi olsun, yönetim gibi olsun vb. bilgiler toplamaya çalışmak, bütün bunları gizli şekilde yapmak... Bu meslekler için hangi eğitimler alınmalı, hangi bölümler okunmalı? Bu konuyla alakalı bilgisi olan varsa cevaplarsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi geceler, benim sorum... Sevilen bir mesleğin tam olarak adını sormak istiyorum sizlere. Casusluk, ajanlık ile alakalı mesleklere çok ilgim var. İşte kendi ülkeme diğer ülkelerden askeri gibi olsun, yönetim gibi olsun vb. bilgiler toplamaya çalışmak, bütün bunları gizli şekilde yapmak... Bu meslekler için hangi eğitimler alınmalı, hangi bölümler okunmalı? Bu konuyla alakalı bilgisi olan varsa cevaplarsa çok sevinirim.
Türkiye için Askeri okullar'da eğitim almayı ve mezuniyet sonrasında bitirdiğiniz MSÜ Bölümünde etkin bir şekilde görev almanızı önerebilirim. Örneğin MSÜ Kara Harp Okulu bitirip, belli bir süre Silahlı Kuvvetler'de görev aldıktan sonra, belki de Türkiye'nin hiç bilinmeyen bir teşkilatından teklif alabilirsiniz. Bunların haricinde, manuel olarak Milli İstihbarat'a da başvurabilirsiniz. Bu arada ilk başta "Askeri Okullar" deyip, Milli Savunma Üniversitesini örnek göstermiştim fakat MSÜ şart değil, Jandarma veya Polislik okulları da buna dahil edilebilir. Ve yine tabii ki sadece askeri okullarda öğrenim görmüş olmak da şart değil, kendiniz MİT'na cv bırakabilirsiniz.

Milli istihbarat teşkilatı diyorsan çeşitli branşlardan başvuru kabul ediyordu. Sitelerine CV bırakabiliyorsun.

Teşekkürler cevaplarınız için🙏

Türkiye için askeri Okullar'da eğitim almayı ve mezuniyet sonrasında bitirdiğiniz MSÜ bölümünde etkin bir şekilde görev almanızı önerebilirim. Örneğin MSÜ kara harp okulu bitirip, belli bir süre silahlı Kuvvetler'de görev aldıktan sonra, belki de Türkiye'nin hiç bilinmeyen bir teşkilatından teklif alabilirsiniz. Bunların haricinde, manuel olarak milli Istihbarat'a da başvurabilirsiniz. Bu arada ilk başta "askeri okullar" deyip, milli savunma üniversitesini örnek göstermiştim fakat MSÜ şart değil, jandarma veya polislik okulları da buna dahil edilebilir. Ve yine tabii ki sadece askeri okullarda öğrenim görmüş olmak da şart değil, kendiniz MİT'na CV bırakabilirsiniz.

Uzun cevabınız için çok teşekkür ederim🙏 peki şöyle bir sorum olacak; bu mesleğin eğitimini MSÜ'de, jandarma ve polislik okulların da illa gidip eğitimini alıp ondan sonra CV'mi bırakabilir miyim? Yani kısacası eğitimden geçmem gerekiyor mu?

Türkiye için Askeri okullar'da eğitim almayı ve mezuniyet sonrasında bitirdiğiniz MSÜ Bölümünde etkin bir şekilde görev almanızı önerebilirim. Örneğin MSÜ Kara Harp Okulu bitirip, belli bir süre Silahlı Kuvvetler'de görev aldıktan sonra, belki de Türkiye'nin hiç bilinmeyen bir teşkilatından teklif alabilirsiniz. Bunların haricinde, manuel olarak Milli İstihbarat'a da başvurabilirsiniz. Bu arada ilk başta "Askeri Okullar" deyip, Milli Savunma Üniversitesini örnek göstermiştim fakat MSÜ şart değil, Jandarma veya Polislik okulları da buna dahil edilebilir. Ve yine tabii ki sadece askeri okullarda öğrenim görmüş olmak da şart değil, kendiniz MİT'na cv bırakabilirsiniz.
CV'de neler olmalı? Kuru kuruya başvurmak da olmaz herhalde.

Teşekkürler cevaplarınız için🙏

Uzun cevabınız için çok teşekkür ederim🙏 peki şöyle bir sorum olacak; bu mesleğin eğitimini MSÜ'de, jandarma ve polislik okulların da illa gidip eğitimini alıp ondan sonra CV'mi bırakabilir miyim? Yani kısacası eğitimden geçmem gerekiyor mu?
Tabii ki askeri okullarda eğitim aldıktan sonra CV bırakbilirsiniz, hatta bu, sizin seçilme olasılığınızı bile arttırabilir. Eğitim olarak, askeri okullardan mezun olan birisi zaten az çok hakim sayılabilir bu ajanlık meselesine. Öyle ki, birçok subay ajanlık görevi alıyor ister istemez. SAT ve SAS Komandoları, zaten ajanlık eğitimi de alıyor, bunu da bir araştırın derim. Askeri okul harici başvuru yapacağınız zaman, MİT sizi isterse, kendi çapında eğitim verecektir zaten.

CV'de neler olmalı? Kuru kuruya başvurmak da olmaz herhalde.
CV'nizde ne kadar çokluk olursa o kadar iyi. Dil bilmek, birden fazla dil bilmek, yakın dövüş sanatlarına hakim olmak ve kodlama/yazılım gibi maddeler, tabii ki sizi seçmeleri için artı puan olacaktır. Sözün özü: ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Tabii ki askeri okullarda eğitim aldıktan sonra CV bırakbilirsiniz, hatta bu, sizin seçilme olasılığınızı bile arttırabilir. Eğitim olarak, askeri okullardan mezun olan birisi zaten az çok hakim sayılabilir bu ajanlık meselesine. Öyle ki, birçok subay ajanlık görevi alıyor ister istemez. SAT ve SAS Komandoları, zaten ajanlık eğitimi de alıyor, bunu da bir araştırın derim. Askeri okul harici başvuru yapacağınız zaman, MİT sizi isterse, kendi çapında eğitim verecektir zaten.

CV'nizde ne kadar çokluk olursa o kadar iyi. Dil bilmek, birden fazla dil bilmek, yakın dövüş sanatlarına hakim olmak ve kodlama/yazılım gibi maddeler, tabii ki sizi seçmeleri için artı puan olacaktır. Sözün özü: ne kadar ekmek, o kadar köfte.
Bunun minimumu vs. yok mu demek istemiştim.

MİT ajanı olmak istiyorsanız, üniversite mezunu olmak, yabancı dil bilmek ve problem çözme yeteneğinin olması gerek. Üst sınır 35 yaş olduğundan 35 yaşından sonra MİT ajanı olamazsınız.

Türkiye için askeri Okullar'da eğitim almayı ve mezuniyet sonrasında bitirdiğiniz MSÜ bölümünde etkin bir şekilde görev almanızı önerebilirim. Örneğin MSÜ kara harp okulu bitirip, belli bir süre silahlı Kuvvetler'de görev aldıktan sonra, belki de Türkiye'nin hiç bilinmeyen bir teşkilatından teklif alabilirsiniz. Bunların haricinde, manuel olarak milli Istihbarat'a da başvurabilirsiniz. Bu arada ilk başta "askeri okullar" deyip, Milli Savunma Üniversitesi'ni örnek göstermiştim fakat MSÜ şart değil, jandarma veya polislik okulları da buna dahil edilebilir. Ve yine tabii ki sadece askeri okullarda öğrenim görmüş olmak da şart değil, kendiniz MİT'na CV bırakabilirsiniz.

Hocam ben işitme cihazı kullanıyorum. MİT'te ya da herhangi bir istihbaratta çalışmak istiyorum. Türkiye'ye doğrudan hizmet etmek istiyorum. Şu anda 16 yaşımdayım ve bilişim teknolojileri okuyorum ingilizceye bu ay başlayacağım alanda bayağı başarılı olursam(web yazılımı hacklerlik Java [cok bilgim yok 10.sınıfım])çalışabilir miyim? Beni alırlar mı işe? Alanda da bayağı başarılı olsam 80 90 falan siz anladınız işte beni alırlar mı hocam?

Geri
Yukarı