CAT 5 kablosu elektrik kablosu ile uzatılır mı?

Hasan Baki

Decapat
Daha fazla  
Şaka gibi ama köydeyiz ve şu anlık şehre gidip kablo alma imkanım yok. Garajda 200 küsur metre kablo buldum(çok telli) onunla uzatabilir miyim? (CAT 5 yazdım lakin sadece 4 PIN'i sıkılmış sanırım CAT 4 oluyor bu)

Deneyebilirsiniz ama elektrik kabloları veri iletimi için tasarlanmamıştır. Bu nedenle kabloyu boydan boya komple açıp, kullanacağınız her bir tele yalıtım yapmanız ve uçlarına rj45 çakmanız gerekir. Bu noktada eğer kablo çakmak için kullanılan makas ve gerekli deneyiminiz yoksa, en kolay yöntem buna uygun kablo almak olacaktır.

Deneyebilirsiniz ama elektrik kabloları veri iletimi için tasarlanmamıştır. Bu nedenle kabloyu boydan boya komple açıp, kullanacağınız her bir tele yalıtım yapmanız ve uçlarına RJ45 çakmanız gerekir. Bu noktada eğer kablo çakmak için kullanılan makas ve gerekli deneyiminiz yoksa, en kolay yöntem buna uygun kablo almak olacaktır.

Modem ile birlikte gelen kabloyu ortadan ikiye kestim onu uzatacağım. İlk önce kalın kabloyu normal elektrikçi gibi bağlayarak deneyeceğim, eğer çalışmaz ise dediğiniz gibi yaparım teşekkürler. İkisi de olmaz ise kablo heba olacak ama denemeye değer :D

Kablo çok uzun olduğu için veri kaybı yaşama ihtimali yüksek, o kadar kablonun direnci normalden oldukça yüksek olacaktır.

Geri
Yukarı