CAT 5'den CAT 6 kabloya geçilirse ping azalır mı?

xBruno

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bende CAT 6 kablo vardı. 10M ben odamı değiştirdim o yüzden 20M CAT 5 kabloya geçtim eskiden Valorant'ta CAT 6 kablo ile TR 22 ping Frankfurt 54 ping varşova 58 pingde oynuyordum yayın da açınca ping aynı oluyordu ama şimdi CAT 5 kablo ile yayın açmadan TR 25 ping Frankfurt 61 ping varşova 68 pingde yayın açınca TR 45 ping Frankfurt 69 ping varşova 78 pingde oluyor. Neden böyle oldu bu sorunu nasıl çözeceğim? Tekrardan CAT 6 kablo alsam bu durum düzelir mi? Sizce ya da internet metresii yüzünden mi? CAT 6 kablo önerisi yapar mısınız link atar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende CAT 6 kablo vardı. 10M ben odamı değiştirdim o yüzden 20M CAT 5 kabloya geçtim eskiden Valorant'ta CAT 6 kablo ile TR 22 ping Frankfurt 54 ping varşova 58 pingde oynuyordum yayın da açınca ping aynı oluyordu ama şimdi CAT 5 kablo ile yayın açmadan TR 25 ping Frankfurt 61 ping varşova 68 pingde yayın açınca TR 45 ping Frankfurt 69 ping varşova 78 pingde oluyor. Neden böyle oldu bu sorunu nasıl çözeceğim? Tekrardan CAT 6 kablo alsam bu durum düzelir mi? Sizce ya da internet metresii yüzünden mi? CAT 6 kablo önerisi yapar mısınız link atar mısınız?
Pek bişey değişeceğini sanmıyorum pingle alakalı sorun modem ve bilgisayar arasında değil ki.

Bildiğim kadarıyla CAT-5'lerin sadece kullanım alanları ve verebileceği güç farklı.
CAT-5 ev kullanımı,
CAT-6 büyük yerler,
CAT-7 sunucular.
Diye biliyorum yanlışta olabilir.
Değişmez kısacası CAT-5 ile CAT-6 arası fark mesela 5 versiyonu 10gbit veriyorsa 6 versiyonu 30 veriyor kısacası.

10, 20 metre kablonun Ping'e hissedilir bir etkisi olmaz. CAT 5 kablolar 100 metrede 100 mbps internet taşıyabilir, CAT 5e 2.5G için de kullanılabilir ama hem gereksiz hem de çok maliyetli olduğu için genelde gigabit ve 100 Mbps için kullanılır. Türkiye internet şartlarında (yerel ağda dosya transferi yapmıyorsanız) CAT 5e veya CAT 6 kabloya ihtiyacınız yok ama arada çok bir fiyat farkı olmadığından alabilirsiniz.
İlla tavsiye isterseniz Reçber ve Datacomm marka kabloları önerebilirim, yakındaki bir elektrikçiden temin edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Ethernet-Cable-Length-and-Speed.jpg

Geri
Yukarı