Cat 5e'den Cat 7'ye geçilirse CS:GO'daki ping düşer mi?

Negative Sir

Decipat
Makaleler
1
Yer
Birleşik Krallık
Daha fazla  
Meslek
Asker (Teğmen)
CS:GO'da Cat 5e kablo ile 48 ping alıyorum ama evdeki herkes interneti kapatınca 45 pinglere kadar düşüyor. Evde fibernet var hız sonucum aşağıda mevcut (Deprem bölgesi Hatay'da olduğumuz için altyapılarda sıkıntı var. Normalde internet hızı 93, upload ise 8 ve pingim 6.). Oyundaki pingim de aşağıda mevcut.

speedtest1.png

oyunke.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ethernet kablosu türü pingi etkilemez. En yakın sunucusu Doğu Avrupa'da olan bir oyun için Hatay'dan elde edilen bu ping değeri güzel.

Daha düşük ping için PoP ağı ve yurt dışı aktarmaları daha iyi bir ISS tercih edilebilir. Kendi tecrübelerime göre CS:GO'da elde ettiğim en iyi ping değerlerine göre ISS sıralaması şöyleydi: TurkNet > Comnet > Türk Telekom > Millenicom.

Ethernet kablosu türü pingi etkilemez. En yakın sunucusu doğu Avrupa'da olan bir oyun için Hatay'dan elde edilen bu ping değeri güzel.

Daha düşük ping için pop ağı ve yurt dışı aktarmaları daha iyi bir ISS tercih edilebilir. Kendi tecrübelerime göre CS:GO'da elde ettiğim en iyi ping değerlerine göre ISS sıralaması şöyleydi: TurkNet > Comnet > Türk Telekom > Millenicom.

TurkNet kullanmayı isterdim ama TT altyapısı olduğu için sitede pek bir düşüş olacağını sanmıyorum.

Maaşallah. Bence bunun altı imkansız 60-70 ping altında CS:GO oynadığımı hatırlamıyorum.

Hangi sağlayıcıdan alıyorsunuz interneti?

CS:GO'nun bize en yakın sunucusu yanlış hatırlamıyorsam Avusturya'da. Ki bu uzaklığı da hesaba katarsak pinginiz ortalama seviyede gibi. Hız testi yaparken sunucuyu Avusturya (Viyana) yapın bence en sağlıklı sonucu elde etmek için, oyun bazında.

TurkNet kullanmayı isterdim ama TT altyapısı olduğu için sitede pek bir düşüş olacağını sanmıyorum.
VAE üzerinden hizmet veriyor olsa dahi ülke içerisinde yerleştirdikleri yönlendirici ağları ve hatta yurt dışı çıkışları kendisine ait. Sadece şehir içindeki saha dolapları, fiber ve bakır kabloların Türk Telekom'a ait olmasının ping konusunda pek bir etkisi yok. Geri kalan her şey yine Türknet'in elinde. Yukarıdaki sıralama da zaten Türk Telekom'un VAE altyapısı ile elde edilen tecrübeye dayalı. ADSL zamanında bile TT'den Türknet'e geçince CS:GO pingi ortalama 10 ms azalmıştı.

Bunun pek bir önemi de kalmadı. Kendi gigafiber altyapısı olmadıktan sonra o parayı ben asla vermem. Gıbırnet ve Comnet ile yaşadığım olumsuz tecrübeden sonra Türknet'e geri dönmeyi düşünürken son zamdan sonra vazgeçtim. Gigafiber müşterilerini ihya etmek için VAE müşterilerini sömürüyorlar. Fakirden alıp zengine veren kan emici bir şirket haline dönüştüler.

Geri
Yukarı