CAT 7 Ethernet kablosu seçimi

Efenheimer

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, artık Wi-Fi'nin arada bir çıkarttığı sorunlardan dolayı Ethernet kablosu almaya karar verdim. Araştırdıklarıma göre aralarında normal kullanıcılar için pek fark olmasa da CAT7 kablo alasım geldi. Aklımda bazı sorular var.

1.Bu Ethernet kablolarındaki zırhlar S-FTP vb. Ne işe yarıyor?
2.Modemle PC arasındaki yoldan dolayı kablonun 90 dereceye kadar bükülmesi lazım. CAT 7 kalın diyorlar, bükülür mü?
3. Kabloların MHz değeri yüksek olunca ne işe yarıyor?
4.ve bana CAT 7 kablo önerebilir misiniz? Beyaz olması gerekiyor.
Bir de CAT 5 al geç, CAT 6 al geç gibi şeyler yerine örneğin neden CAT 6 almalıyım? Bunu anlatırsanız sevinirim.

Öncelikle merhabalar.
1- Bahsettiğiniz zırhlar genellikle kablonun kullanım amacına yönelik bilgiler verir. Yani dış cephede kullanılackasa yağmurdan dolayı çürüme ve herhangi bir paraziti engelelemk adına kablonun içine ince tabaka folyo sarıp satışa sunulmasıdır.
2- 90 derce bükülme kabloya zarar vermez. Sanılanın aksine cat6 gibi ethernet kabloları sağlam yapıdadır. Cat7'yi hiç tecrübe etmedim.
3-Türkiye şartlarında kablo iletim hız ve gecikme değerleri pek bir önem arz etmiyor. Bu tip kabloların önemi 1gbps hız ve yukarısı için önemli. En az orta kalite bir kablo alman işini fazlasıyla görecektir.
4-Benim tavsiyem sana Cat6 kablo alman olacaktır. Teorik olarak 10 GBps'yi destekler. Cat7 şu anlık standart ev kullanıcıları için lüks ve gereksiz gibi duruyor.

Merhabalar, artık Wi-Fi'nin arada bir çıkarttığı sorunlardan dolayı Ethernet kablosu almaya karar verdim. Araştırdıklarıma göre aralarında normal kullanıcılar için pek fark olmasa da CAT7 kablo alasım geldi. Aklımda bazı sorular var.

1.Bu Ethernet kablolarındaki zırhlar S-FTP vb. Ne işe yarıyor?
2.Modemle PC arasındaki yoldan dolayı kablonun 90 dereceye kadar bükülmesi lazım. CAT 7 kalın diyorlar, bükülür mü?
3. Kabloların MHz değeri yüksek olunca ne işe yarıyor?
4.ve bana CAT 7 kablo önerebilir misiniz? Beyaz olması gerekiyor.
Bir de CAT 5 al geç, CAT 6 al geç gibi şeyler yerine örneğin neden CAT 6 almalıyım? Bunu anlatırsanız sevinirim.
1.Zırhlar sinyalleri koruyor,
2.Bükülür fakat uzun vadede sorun olabilir.
3.Daha yüksek Gbps değeri.
4.Metre vermediğiniz için örnek olarak ürün:Ugreen CAT7 Slim 10Gbps Ethernet Kablosu 5 Metre : Amazon.com.tr: Bilgisayar
5.CAT 7, çok iyi bir internetiniz varsa iyi olabilir. CAT6 ev kullanıcısı için yeterlidir.

Dediğiniz zırhlar dış etkenlerden korunması için. Cat7 olarak flat olanları da var. Size bir rehber bırakıyorum. Buradan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Cat7 için 600 MHz değerleri görebilirsiniz. 10 Gigabit hıza ulaşabiliyor.
Linkteki gibi bir kablo alabilirsiniz. Normal kullanıcılar için Cat6 da yeterli olur. Cat6 kablolar da 1 Gigabit hıza ulaşabiliyor.

Dediğiniz zırhlar dış etkenlerden korunması için. Cat7 olarak flat olanları da var. Size bir rehber bırakıyorum. Buradan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Cat7 için 600 MHz değerleri görebilirsiniz. 10 Gigabit hıza ulaşabiliyor.
Linkteki gibi bir kablo alabilirsiniz. Normal kullanıcılar için Cat6 da yeterli olur. Cat6 kablolar da 1 Gigabit hıza ulaşabiliyor.
Hocam bu arada eskiden nickim "Monarchofland" idi. Tanımakta zorlanırsanız diye demek istedim. Artık gerçek ismimi kullanmak istedim.

CAT7 kablo almasına al ama Türkiye'de hangi ev kullanıcı 10 Gigabit internet alıyor? (kurumsal firmalara kaçtan kitledikleri belli) Hadi onu geçtim evde Nas sistemleri ya da 10'larca PC arasında veri transferi mi yapıyorsun hadi yapacaksın diyelim modemin Ethernet portu veya switcherların 10 Gigabit desteği var mı? Eğer server kurmuyorsan, render farm gibi işlerle uğraşmıyorsan CAT6 veya CAT6a yeterde artar zaten aralarında CAT7 ile çok da bir fark yok.

Öncelikle merhabalar.
1- Bahsettiğiniz zırhlar genellikle kablonun kullanım amacına yönelik bilgiler verir. Yani dış cephede kullanılackasa yağmurdan dolayı çürüme ve herhangi bir paraziti engelelemk adına kablonun içine ince tabaka folyo sarıp satışa sunulmasıdır.
2- 90 derce bükülme kabloya zarar vermez. Sanılanın aksine cat6 gibi ethernet kabloları sağlam yapıdadır. Cat7'yi hiç tecrübe etmedim.
3-Türkiye şartlarında kablo iletim hız ve gecikme değerleri pek bir önem arz etmiyor. Bu tip kabloların önemi 1gbps hız ve yukarısı için önemli. En az orta kalite bir kablo alman işini fazlasıyla görecektir.
4-Benim tavsiyem sana Cat6 kablo alman olacaktır. Teorik olarak 10 GBps'yi destekler. Cat7 şu anlık standart ev
Ugreen CAT7 kullanıyorum ve memnunum. Çok sağlam bir kablo. 1000 Mbps internetin 960 Mbps civarını verebiliyor.
Hocam bu arada eskiden nickim "Monarchofland" idi. Tanımakta zorlanırsanız diye demek istedim. Artık gerçek ismimi kullanmak istedim.

için lüks ve gereksiz gibi duruyor.

CAT7 kablo almasına al ama Türkiye'de hangi ev kullanıcı 10 Gigabit alıyor? (kurumsal firmalara kaçtan kitledikleri belli) Hadi onu geçtim evde Nas sistemleri ya da 10'larca PC arasında veri transferi mi yapıyorsun hadi yapacaksın diyelim modemin Ethernet portu veya switcherların 10 Gigabit desteği var mı? Eğer server kurmuyorsan, render farm gibi işlerle uğraşmıyorsan CAT6 veya CAT6a yeterde artar zaten aralarında CAT7 ile çok da bir fark yok.
Merhabalar haklısınız ama bende imkanım varsa en iyisini alma sorunu var biraz. Örneğin full hd monitörüm olmasına rağmen 4k destekli kablo almak Gibi. Hız konusuna gelince öyle garip hızlarım yok ama ileride bellki 200 mbps ye falan çıkabilirim.

Merhabalar haklısınız ama bende imkanım varsa en iyisini alma sorunu var biraz. Örneğin Full HD monitörüm olmasına rağmen 4K destekli kablo almak gibi. Hız konusuna gelince öyle garip hızlarım yok ama ileride bellki 200 Mbps'ye falan çıkabilirim.

Aralarındaki fark mesafeler ve MHz değerleri. Eğer ileride 200Mbps internete geçersen zaten CAT5e kablosu da 45 metreye kadar 10Gbps hız destekliyor 100 metreyi geçersen hız 1Gbps'ye düşer.

CAT6 kablosu 55 metreye kadar 10Gbps hızında veri taşıyor 100 metrede hız 1Gbps'ye düşüyor. MHz frekans değeri 250.

CAT6a kablosu 100 metre de 10Gbps hız taşır 300 - 500 MHz frekans aralığında.

CAT7 kablosu da 100 metreye kadar 10Gbps taşır ama CAT6a 'dan farkı 600 MHz frekansı vardır.

CAT6 ve 7'nin içinde kablolar arası parazitlenmeyi önlesin diye içinde kabloları ayıran parça var, bir de kullandıkları konektör tipleri farklı.

Bir de CAT8 var. 30 metreye kadar maksimum 40Gbps hızında veri aktarımı sağlamakta.

Kısaca Cat7 Geniş metrekareye sahip alanlarda server veya render farm gibi hizmetlerde kullanılan bir kablo tipi.

Eğer modemin ile PC'nin arasında 45 metreden fazla mesafe yoksa CAT5e kabloda yeterli olacaktır çünkü ileride 200Mbps internet alabilirim diyorsun ki yukarıda dediğim gibi bu kablo 45 metreye kadar 10Gbps destekliyor.

Ama asıl tavsiyem CAT6 alman eğer modeminin gigabit Ethernet portu varsa ileride ufak ev tipi bir nas cihazıda bağlarım diyorsan ya da evde varsa başka PC'leri bağlar veri transferi yaparım diyorsan CAT6 kablosu ev kullanımı için fazlasıyla yeterli.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı