CAT5-E Kabloya RJ-11 Konnektörü Olur Mu?

U.Altun

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
35Mbps VDSL hattım için ankastreden direkt modeme (DSL bağlantısı için) CAT5-E kablo çektim. Bu kabloya RJ-11 konnektörü takabilir miyim? Ankastre kutusuna ve RJ-11 konnektörüne takılan renklerin bir önemi var mı?
CAT6 kablo biraz maliyetli geldi ve ankastreden daireye 12 metre mesafe olduğu için CAT5-E kablo tercih ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
O mesafede CAT5-E ile CAT6 arasında hız farkı göremezsiniz bile. 100 metre olsaydı belki. 😃
RJ-11 konnektörü de bildiğimiz telefon ve DSL hat bağlantısı için kullanılır. Yani bir çift bakır tel bağlanır. Bu bağlantı için ikili telefon kablosu yeterlidir. CAT olmaz mı diye sorarsan, elbette olur. İçindeki sekiz adet bakır telden iki tanesi kullanılır. Kablonun her iki ucu için aynı teli kullandığınızdan emin olun. Genellikle kolay ayırt edilmesi için farklı renklerden kaplama yapılır. Hatta bazılarında ikili şekilde birbirine bükülerek dört çift yapılır. Geri kalan altı tel boşta durur. Telefon kablosu olmadığı durumda CAT tercih edilebilir. Hatta Türk Telekom ekibi benim bağlantım için CAT6 kablosu kullanmış, tam olarak bahsettiğim şekilde bağlamışlardı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı