Başarılı Kurulum Catalina Lenovo Y530 i7 81FV

Arkadaşlar cihazım Lenovo Y530 i7 8TH gen.
Kurulum için 2-3 gündür uğraşıyordum.
Mojave vs. birçok OS denedim fakat hiçbirisinde muvaffak olamadım.
En son YouTube'da bir arkadaşın çektiği video ile adım adım ilerleyip kurulumu tamamladım.
Öncelik olarak sistemimi anlatayım.
Bilgisayarımda 2 disk var. 1. diskim SSD 240 GB diğer diskim SATA 1 TB.
Ben Windows kurulu olan sistemimin yanına değil 2. diskim olan 1 TB SATA diskime kurulum yaptım. Zira aynı disk üzerinde farklı Partition'lar oluşturup kurmanın sıkıntılı olduğunu okudum.
İlk olarak 2. indirme linki içerisindeki MACOS_CATA_10_15.DMG'yi indirin.
9GB olan bu dosyayı indirme işlemi tamamlandığında yine aynı link de bulunan Transmac uygulaması ile USB diske restore edin.

1585490878540.png

Açılan ekranda bu USB'deki bütün dataların silineceğini söylüyor. Eğer içerisinde bilgi veri varsa yedek alın.
Bir sonraki ekranda ise imaj dosyasını seçmenizi isteyecek.
İmaj dosyanını indirdiğiniz yeri göstererek seçebilirsiniz.
Yaklaşık olarak 15-35 Dk arasında bir yazdırma süresi bulunuyor.
Yazdırma işlemi bittikten sonra Boot EFI confiğini yükleyeceğiz.
1. linkte bulunan minitool Partition Wizard uygulamasını yükleyin. Yükleme tamamlandığında masaüstünüzdeki simgesine tıklayıp çalıştırın.
Sizi aşağıdaki ekran karşılayacak.

1585491110763.png

Bu ekranda yeşil alan içerisinde bulunan disk & Partition managment a tıklayın.
Karşınıza bu ekran çıkacak. Bu ekranda ise yapmamız gereken USB diskimiz de bulunan EFI Partition'u Windows işletim sisteminde görünmeyeceği için önce o bölüme bir disk harfi vermemiz gerekecek.

1585491271260.png

USB nizi karşınızdaki listede bulup (genellikle 100-200 MB olarak görünür EFI bölümü) EFI bölümünü seçin.

1585491499340.png

Sağ tuşla EFI bölümüne tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan menüden kırmızı ile işaretli change letter a tıklayın.
Boşta olan bir harf seçin.

1585491584911.png

Daha sonra ok tuşuna bastıktan sonra ayarlarımnızın aktif olması için aşağıdaki ekranda görünen uygulama ekranının sol üst köşesindeki apply tıklayın.

1585491655097.png

Şimdi USB diskimizin EFI bölümünü görünür hale getirdik.
Buraya sistemimiz ile uyumlu olan EFI dizinini yükleyeceğiz. Onun için 2. linkte bulunan HACKINTOSH_EFI_CLOVER_3.0.1(1) indirip klasöre çıkarıyoruz.
Sonra yine 2. indirme linkinde bulunan Explorer++ uygulamasını sağ tuş ile administrator olarak çalıştıra tıklıyoruz.
Soldaki menüden EFI diskimizi seçip EFI>Clover dizini içindeki her şeyi siliyoruz.

1585492212414.png

Sonra indirmiş olduğumuz HACKINTOSH_EFI_CLOVER_3.0.1(1) içindeki bütün dosyaları bunun içerisine atıyoruz.
Kopyalama işlemi bitince USB diskimiz kurulum için hazır oluyor.
Kuruluma başlamadan önce;
Burası önemli.
Bilgisayarımızı kapatmadan fn+D+o tuşlarına 3 defa basıyoruz.
(Bunu neden yapıyoruz? Açılışta F2 ile girdiğimiz BIOS ayarlarımız kısıtlı ve bizim de gelişmiş ayarları açmamız gerekiyor.)
Sonra USB mizi takıp bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.
Açılışta siyah zemin üzerine mavi yazılı Debug ekranı gelecek. Burada f2'ye bastığımızda karşımıza gelişmiş BIOS ekranı gelecek.
Advanced>Debug settings>kernel Debug serial port seçeniğini legacy uart olarak değiştirin.
ESC ile üst menüye dönüp.
Configuration bölümünden Intel Virtual Technology disable olarak değişitrin. Hemen altında bulunan Hyper threading Technology disable olarak değiştirin. ESC ile üst menüye dönüp.
Security bölümünden Intel SGX i disable olarak değiştirin.
Hemen altında Secure Boot'u disable olarak değiştirin.
Boot ekranında Boot mode'un UEFI olduğundan emin olup Exit kısmında Exit Save Changes yapıp yeniden başlamasını bekleyin.
Açılış esnasında sürekli olarak F12 tuşuna basarak Boot seçme ekranının gelmesini bekleyin.
Boot ekranı geldiğinde USB'nizi seçip enter'a basın.
Karşınıza çıkacak olan ekranda herhangi bir işlem yapmadan elma ikonuna tıklayın.
Kurulum bu aşamadan sonra başlayacaktır. Kurulum aşamalarını standart şekilde yapıyorsunuz. Ben herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Kurulum bittiğinde PC'yi yeniden başlatacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken tek adım yine açılışta yaptığınız gibi F12'ye basıp USB seçip Boot Catalina'yı seçmeniz olacak.
Kurulum tamamlanınca macOS unuz hazır olacak.
Benim Trackpad'im çalışıyor fakat tıklamalarım çalışmadığı için sistem tercihlerinden izleme dikdörtgeninden tıklamak için dokunu işaretledim.
Şimdi sıra geldi açılışta Mac + Windows seçimi yapmak için gerekli çalışmaya.
Bunu neden yapmamız gerekiyor? Bunu yapmazsak eğer açılışta sadece Windows işletim sistemimizin bootloader'ı yani EFI'si devrede olduğu için doğrudan Windows'u açacaktır. Biz bu işlemi açılışta Windows mu Mac mi seçim ekranı gelmesi için yapıyoruz. Bunu yapmak istemezseniz USB nizi takıp açılışta F12'ye basıp USB ile başlatıp bootloader ekranında hangi sistemi çalıştırmanız gerektiğini seçebilirsiniz. (Genellikle kurulu Mac sistem en sağda gösterilir. Windows'un yanında install Mac yazanla açarsanız tekrar kurulumu başlatmış olursunuz. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim.)
Wi-Fi modülü çalışmıyor o yüzden ethernet kablosu ile internet e bağlanıp Clover configurator ü indirdim.
Uygulamada görüldüğü üzere bir sürü menü var. Bizim işimiz Mount EFI ve cloner Clover kısmı ile.
Burada çok dikkatli olmanızı rica ederim çünkü yapacağınız işlem Windows'unuzun uçmasına neden olabilir.
İlk olarak bunun mantığını anlatmak istiyorum.
Yaptığımız işlem Catalina kurulumu yaptığımız diskin EFI dizinine USB mizin EFI>Clover altındaki Clover dosyalarını kopyalamak. Bu dosyaları kopyalamak için de bu EFI bölümlerini macOS sistemimizde görünür hale getirmemiz gerekiyor. (Hatırlarsanız Windows'da da aynı işlemi yaptık.) kurulumu yaptığımız diskin EFI'si ile USB mizin EFI'sini aşağıdaki kırmızı ile işaretli olan ekranda EFI Partition'da göreceksiniz. Burada aklınızda tutmanız gereken şey volume ıdentifier kısmı. Benim USB'min identifier ID'si disk3s1. Catalina kurulum yaptığım diskin ID'si ise disk1s1. bu iki EFI bölümünü sağında görünen "mount Partition" ile görünür / kullanılabilir hale getirmek.
Burada çok dikkatli olmalısınız çünkü windowsunuzunda EFI'si bu bölümde görünüyor. O yüzdeo EFI dizinin Mount etmemeniz gerekiyor. Erd3m1.
Ben bunu Catalina'yı kurarken disk e verdiğim isim sayesinde buluyorum.

1585494881448.png

Kurulum diski ve USB'nin EFI bölümlerini Mount ettim ve ID'lerini bir yere not aldım.
Sonra menünün en altında bulunan Clover cloner a tıkladım.
Açılan ekran da hangi EFI dosyalarını hangi EFI bölümüne kopyalamak istediğimi soruyor. Burada üst kısımda kırmızı ile işaretlediğim yerde seçim yaptığınızda disk ID'lerini size söylüyor. Benim USB ID disk3S1. Source kısmından onu seçiyorum.
Target kısmına ise kurulum yaptığım diskin EFI'sini seçiyorum.
Burada çok dikkatli olun yapmamız gereken işlem USB'den kurulum yaptığımız diskin EFI'sine kopyalama yapmak. O yüzden Source(kaynak) ile target(hedef) doğru olmalı.

1585496287122.png

En aşağıda bulunan Clone'a bir kere bastığınızda sizi uyaracak. İşlemi doğru yaptığınızdan emin misiniz diye. Kontrollerinizi yapın USB'den kurulum yaptığınız diske EFI yazdırdığınızdan emin olun. Doğru seçimi yapmışsanız 2. defa bastığınızda USB'nizdeki EFI'yi kurulum yaptığınız diskin EFI'sine yazacak.

İşlem bittiğinde USB'yi çıkarın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda F2 ile BIOS'a girip başlangıç diskinizi Catalina kurulumu yaptığınız diski seçiyorsunuz ve Save and exit yapıyorsunuz.

Bilgisayar açıldığında karşınıza Windows ve Apple işaretleri çıkacak.

Apple'ı seçerek macosunuzu ya da Windows'u seçerek windowsunuzu açabilirsiniz.

Hayırlı olsun artık PC'nizde hem Mac hem de Windows bulunuyor. :)

İndirmeler:

1- Minitool.

2- MacOS Catalina + transmac - Explorer++ + Clover EFI.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, hangi WiFi adaptörü kullandınız acaba? Asus N10 veya WN823N almayı düşünüyorum ancak Catalina için doğru bir adaptör listesini bulamadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı