Cayma bedeli ödemeden başka ISS'ye geçme

Brummbar

Hectopat
Yer
Bursa
Superonline kullanmaktayım 2021 yılından beri ilk 24 ay taahhüt yaptık 2023 7.ayda bitti sonra tekrar yaptım şimdi 4 ay sonra 7.ayda 12.ay dolacak
Resmi karara göre 24 ay taahhütte ilk 12 ay dolduğu zaman cayma bedeli ödemeksizin abonelikten çıkabiliyormuşuz galiba okuduğuma göre.
Böyle bir şey var mı gerçekten?
Çünkü artık Superonline'nin hızından rahatsız olmaya başladım TurkNet GigaFiber geldi geçen ay mahallemize ve ona geçmek istiyorum hem daha az ödeyeceğim hem daha fazla hız alacağım

Ama benim Superonline'da ayrı olarak bir de TV+ var aboneliğime dahil değil ayrı olarak aldık interneti iptal ettirsek TV+'ı iptal ederler mi? Kullanmaya devam mı ederim? Açıkca TV+'ı seviyorum ben iptal etmedikçe internetlerinden aboneliğimi çektim diye iptal etmezler değil mi?

TurkNet 500TL'ye kadar ödüyor diye biliyorum.

Superonline kullanmaktayım 2021 yılından beri ilk 24 ay taahhüt yaptık 2023 7.ayda bitti sonra tekrar yaptım şimdi 4 ay sonra 7.ayda 12.ay dolacak
Resmi karara göre 24 ay taahhütte ilk 12 ay dolduğu zaman cayma bedeli ödemeksizin abonelikten çıkabiliyormuşuz galiba okuduğuma göre.
Çünkü artık Superonline'nin hızından rahatsız olmaya başladım TurkNet GigaFiber geldi geçen ay mahallemize ve ona geçmek istiyorum hem daha az ödeyeceğim hem daha fazla hız alacağım

Ama benim Superonline'da ayrı olarak bir de TV+ var aboneliğime dahil değil ayrı olarak aldık interneti iptal ettirsek TV+'ı iptal ederler mi? Kullanmaya devam mı ederim? Açıkca TV+'ı seviyorum ben iptal etmedikçe internetlerinden aboneliğimi çektim diye iptal etmezler değil mi?
Resmi Gazete'de yazsa bile ISS'ler kabul etmiyor. Ödemeğiniz takdirde dava açıyorlar.

Hocam o işler öyle değil. Birçok arkadaşımız aynı yanılgıya düşüyor. Kimisi "24 aylık taahhütler yasal değil" diyor, kimisi "ilk 12 dolduktan sonra bedelsiz ayrılabiliriz" diyor falan filan. Ama işin aslı öyle değil.
Aşağıda linkini verdiğim konuda her şeyi en ince ayrıntısına kadar resmi belgelerle anlattım ama şimdi de kabaca özetleyeceğim.
Şimdi hocam taahhüt ne demek? Karşılıklı bir söz verme durumu. Yani siz 24 aylık taahhüt verdiğinizde aslında firmaya şöyle diyorsunuz: "Ben 24 ay boyunca senin abonen olarak kalacağım, senden ayrılmayacağım."
Firma da buna karşılık diyor ki: "O halde ben de sana sabit fiyat garantisi veriyorum, 24 ay boyunca zam yapmayacağım. Ek olarak aylık belli bir miktar indirim uygulayacağım."
Online İşlemlerden veya faturadan bakın şöyle bir şey yazar: "x TL yerine 1-24 ay y TL"
Yani bu ne demek? Kullandığınız tarifenin asıl fiyatı x TL ama siz 24 ay boyunca abone olarak kalmaya söz verdiğiniz için firma size belli bir miktar indirim uyguladı ve y TL oldu. Daha rahat anlaşılması için rakamlarla örnek vereyim. Tarifenin indirimsiz fiyatı 100 lira ama taahhüt sonucunda aylık 20 lira indirim yapılıyor ve siz 80 lira ödüyorsunuz. Bunlara ek olarak taahhüt süresi boyunca da sabit fiyat garantiniz var. Yani 24 ay boyunca zamlardan etkilenmeyeceksiniz.
Siz taahhüt süresi dolmadan ayrılmak istediğinizde de doğal olarak firma diyor ki: "Ben senin sözüne güvenerek sana aylık 20 lira indirim yapmıştım ama sen sözünde durmadın. O zaman benim 20 liralık indirimlerimi geri ver." İşte buna "indirim bedeli" deniyor. Firmaların bunu talep etme hakları var yasal olarak.
Mantıken de zaten böyle olmalı değil mi? Söz vermişsiniz ama sözünüzde durmamışsınız. E bunun yasal/hukuki zeminde bir yaptırımı olmalı. Bu yaptırım da bu şekilde gerçekleşiyor işte.
O okuduklarınız derinlemesine araştırılmadan üstünkörü yazılmış şeyler. Bu forumda da yanlış bilen ve yanlış yönlendiren çok arkadaş var görüyorum hep.
Dolayısıyla ortada taahhüt varsa bedelsiz ayrılma diye bir şey yok hocam. Ya bedeli ödeyip ayrılacaksınız ya da bedel fazla gelirse mecburen taahhüt süresinin dolmasını bekleyeceksiniz.

Dediğim gibi şu konuda her şeyi çok daha detaylı, resmi belgelerle anlattım: 1 yıldan uzun süreli taahhütlerin feshi
Bunu okursanız kafanızdaki birçok soruya cevap bulacaksınız.

Resmi Gazete'de yazsa bile ISS'ler kabul etmiyor. Ödemeğiniz takdirde dava açıyorlar.
İSS'ler kabul etmiyor değil hocam. İşin doğrusu bu zaten. Mantıken de vicdanen de hukuken de yasal olarak da olması gereken bu. Öyle 3 kuruşa 5 köfte yok işte. Hem taahhüt vereyim zamlardan etkilenmeyeyim hem de istediğim zaman ayrılabileyim diye bir dünya yok. Zamdan etkilenmek istemiyorsan taahhüt verirsin. İstediğin zaman ayrılmak istiyorsan da taahhütsüz hizmet veren bir sürü firma var, onlardan birine abone olursun istediğin zaman bedelsiz ayrılırsın. Olay bu kadar basit aslında.

Yeni konular

Geri
Yukarı