CBR 125 alınır mı?

Enes kardeşim sadece kask ve eldiven için en az iki bin lira bandında bütçe ayırman gerekiyor. Ki şu piyasada seni uğraştırmayacak sanayiye hiç demiyorum, pek sokmayacak bir CBR125 35.000 TL. CBR125 ile trafikte taciz edileceksin, torku yetmeyecek sollamalarda yeterince atik olamayacaksın ve seni de tatmin edecek bir hız olmayacak orası ayrı konu tabii. Eşya taşıma bakımından çok zorluk çekeceksin. Motoruna maksimum file bağlayabilirsin oda yüksek kapasiteli değil, sırt çantası takarsın maksimum laptobun sığar, velhasıl kelam bence bu kadarlık bütçe ile daha yeni model bir scooter al, zaten 125 lik makinelerde CBR125 da scooterda sana pek hız farkı hissettirmez, eşyalarını rahat taşırsın sürüşün rahat olur.
Sağolun hocam.Bu konuda pek bir bilgim yok bana birkaç model söyleyebilir misiniz?

20-25k sadece ekipmanlara zor yeter.

Elektrikli scooter veya bisiklet alabilirsin bu bütçeyle.

Motor işi zaten sakat 15-20 yıllık kendinle yaşıt motorlara da hiç bakma ne halt çıkar belli olmaz.
Ben sürekli redline gideceğim sonuna kadar açacağım gazı diyorsan tamamda kısa mesafe gideceğim 80-90 km/h civarı gideceksen bence o kadar pahalı ekipmana gerek yok diye düşünüyorum 10k yada çıkabilirsin çünkü motor zaten 25k elektrikli alıp ne yapacak 45 km olan bir yere 1 saatte gidecek. Son cümlenizi tamamen yanlış buldum benim motorum 2007 model tam 15 yaşında :) nazar değmesin halen götürüyor götürdüğü kadar da duruyor.

20-25K 'ya anca 50cc motosiklet alırsın o zaman. Ekipman ehliyet masrafları vs. herşey dahil şuan adam akıllı motor işine girmek 30.000TL-40.000TL .
Bu konuda size katılmıyorum bence ilk aracın 0 olması yanlış çünkü öğrenileceği için 2. el olması daha uygun olur.

Arkadaş benim gibi öğrenci olduğu için o parayı biriktireseye kadar motor 100k olabilir ytd.

Ben ilk ehliyet aldım sonra kaskı aldım sonra motoru sonra eldiveni diye gidiyor hocam alabildiğinizi alın yarın alamayabilirsiniz ytd.

20-25K'ya anca 50CC motosiklet alırsın o zaman. Ekipman ehliyet masrafları vs. her şey dahil şu an adamakıllı motor işine girmek 30.000TL-40.000TL.

Akrabam geçen gün 0 mati 125 aldı. Scooter falan ama güzel rahat motor. 50CC kısmı abartı olmuş.

Bu konuda size katılmıyorum bence ilk aracın 0 olması yanlış çünkü öğrenileceği için 2. el olması daha uygun olur.

Arkadaş benim gibi öğrenci olduğu için o parayı biriktireseye kadar motor 100k olabilir ytd.

Ben ilk ehliyet aldım sonra kaskı aldım sonra motoru sonra eldiveni diye gidiyor hocam alabildiğinizi alın yarın alamayabilirsiniz ytd.
Hocam senin motorun arkadaki paket ve iyi bir halinin ne kadar olduğuna bakacaktım ama sen bana sadece ismini vermişsin birsürü model çıktı modelini söyleyebilir misin ben senin gibi 80 90 max 100kmh de kullanıcam.Beni biraz gezmek için ve okuldan eve atsa yeter.Kaç bin km almam gerekir.Nelere dikkat etmeliyim.Yardımcı olursan sevinirim.

İstanbulun neredeyse en ucuz semtlerinden birinde ikamet ediyorum. En ucuz sürücü kursundan b sınıf otomobil ehliyetim olmasına rağmen (bu arada kurs tanıdık) 1750TL'ye kayıt yaptırdım. 700TL harç ücreti var şuan güncel olarak. Piyasada en ölü en ucuz kask 1200-1300TL. Adam akıllı fiyat performans eldiven 150-200TL'den başlıyor (ki 2gün önce scoyco eldiven bakıyordum 250TL iken şuan 316TL olmuş). Yeni başlayan olduğu için dizlik alması şart düşmeler kalkmalar illa ki olacak. Daha motor yokken mininum 5K gider çıkmış oldu.

Motora gelecek olursak;

Öncelikle Japon işine girerse japon motorla düşmek kalkmak maliyetli olabilir.
Yeni başlayan olduğu için çin malı kendini kanıtlamış motorla başlarsa daha mantıklı. Burada ikinci el veya sıfır olması kendi bütçesine ve kendi seçimine bağlı. Şuan güncel olarak ortalama sıfır 50cc motosikletler 16-17K fiyatlardan başlıyor markasına modeline ek özelliklerine cc yükselmesine göre çinine japonuna göre fiyatları değişiyor.

Yani velhasıl arkadaşımız parayı kazandı diyelim motosikleti alacağı dönem döviz kurunun ne olacağı bile belli olmamaksızın güncel olarak durum bundan ibaret bana göre. Artısı eksisi illa ki vardır yazdıklarımın dışında.

2. El alacaksan çok araştır ve hemen al ben motorumu 4900 e aldım şuan 25k kaskta eldivende falan maksimum 1000 tl daha fazla ödersin motorda öyle vir şansın olmayabilir ytd.

20-25k ile CBR 125'in sorun çıkarmayacak bir modelini alamazsınız. Bu bütçe de bir CBR alsanız bile çok eski olur ve büyük sorunlar çıkarır. Ayrıca 25k bütçenin içerisinden kask, mont, eldiven ve dizlik gibi temel ekipmanlara da bütçe ayırmalısın. Motosikletle eşya taşımak şu şekil de mümkün olabilir sırtına bir çanta takarsın ve bir de motorun arkasın topcase taktırırsın bu şekil de olur yani başka şekil de eşya taşınmaz. Ayrıca taşıyacağın eşyalar çok fazla olamaz. Gelelim son olarak uzun yol mevzusuna kendim de 125 CC bir motosiklet kullanıyorum ve 125 CC ile uzun yol yapılmayacağını düşünmekteyim. Nedeni ise akan trafiğe göre yavaş kalacak olmasıdır ve kamyon bile sollamak zorlaşacaktır. Maksimum 200 kilometre yol zar zor gidilebilir mecbur kalınca orası ayrı bir konu ancak daha üstü bir yolu gitmek yorucu ve zorlayıcı olacaktır.

20-25k ile CBR 125'in sorun çıkarmayacak bir modelini alamazsınız. Bu bütçe de bir CBR alsanız bile çok eski olur ve büyük sorunlar çıkarır. Ayrıca 25k bütçenin içerisinden kask, mont, eldiven ve dizlik gibi temel ekipmanlara da bütçe ayırmalısın. Motosikletle eşya taşımak şu şekil de mümkün olabilir sırtına bir çanta takarsın ve bir de motorun arkasın topcase taktırırsın bu şekil de olur yani başka şekil de eşya taşınmaz. Ayrıca taşıyacağın eşyalar çok fazla olamaz. Gelelim son olarak uzun yol mevzusuna kendim de 125 CC bir motosiklet kullanıyorum ve 125 CC ile uzun yol yapılmayacağını düşünmekteyim. Nedeni ise akan trafiğe göre yavaş kalacak olmasıdır ve kamyon bile sollamak zorlaşacaktır. Maksimum 200 kilometre yol zar zor gidilebilir mecbur kalınca orası ayrı bir konu ancak daha üstü bir yolu gitmek yorucu ve zorlayıcı olacaktır.

Şükür dilimden anlayan biri çıktı

Geri
Yukarı