'CCleaner Güvenli mi?' sorunsalı

Akira_MR

Decipat
Makaleler
4
Merhaba, Microsoft Defender tarafından 'PUA' olarak algılanan ve internette çeşitli forum sitelerinde 'Keylogger' yerleştirdiğine dair de iddialar yer alan CCleaner güvenilir midir?

Avast ile olan birlikteliğinden ve Avast'ın veri gizliliği ihlali haberlerinden sonra Piriform'un hiçbir ürünü güvenli gelmiyor. CCleaner kullanmayın. Yerine açık kaynaklı Bleachbit önerilse de bu tür temizlik uygulamalarına ihtiyaç olmadığı görüşündeyim.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye düşünüyorum.

Ben bilgisayarımdan kaldırdım. Alternatif olabilecek Wise Registery Cleaner'ı yükledim.

Ayrıca, Defeder'ın bu uygulamayı o şekilde algılamasına şöyle bir yorum okumuştum;
"Windows'un Telemetry özelliğinin çalışmasını engelliyor, bu yüzden kara listeye girdi."
Ne kadar doğru bilemiyorum.

Güvenli.

PUA, potansiyel istenmeyen program demek. Trojan olayı denilen de zamanında Floxif olayı. 5.33 sürümü için sadece geçerliydi ki firmanın olay hakkında bilgisi yoktu. Sunucular hacklenmişti.

Şimdi çıkıp Avast! hacklenmiş bir firma diyenler olacak elbette. Her firma hacklendi neredeyse :) Kaspersky, Avast!, Comodo, Bitdefender ve daha onlarca firma sayabilirim böyle. Bilgisayar güvenliği başka web güvenliği başka.

Ha Avast! benim de şahsen çok sevdiğim bir yazılım değil. Zira test sonuçları da ortada. İleride kendisini düzeltir ise şans tanınır elbette fakat şimdilik önerdiğim ve sevdiğim bir yazılım değil. Yine de sadece sistemin onu destekliyordur veya onu yükleyebiliyorsundur o başka.

Ama bana göre açıkçası böyle temizlik programlarına gerek yok. El ile (tabi nereleri temizleyeceğini biliyorsan) temizlik yapabilirsin.

Bu konuyu ben de açmıştım. Bu program hem çok gerekli gibi hem de insanın aklında soru işareti yapıyor.
Avast ile olan birlikteliğinden ve Avast'ın veri gizliliği ihlali haberlerinden sonra Piriform'un hiçbir ürünü güvenli gelmiyor. CCleaner kullanmayın. Yerine açık kaynaklı Bleachbit önerilse de bu tür temizlik uygulamalarına ihtiyaç olmadığı görüşündeyim.
Oluyor ya ne kadar kendim kullanmasam da eksikliği hissediliyor. Pratik program da kayıt defterine zarar veriyor diyorlar.

Geri
Yukarı