CD ROM yerine Caddy ile SSD takma

Jxrex

Centipat
Merhabalar 240 GB SSD kullanmaktayım laptopumda tek slotu mevcut artık yetmemeye başladı 480GB SSD almaya karar verdim şu an kullandığım SSD'yi HDD caddy ile CD ROM yerine taksam çok performans kaybı yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Slimline SATA ile Fullsize SATA arasında hız farkı yoktur.
Eğer SATA III ile ister Slimline olsun ister Fullsized olsun, hatta M.2 olsun hızı 6 GBit/s'dir.

Her dizüstü bilgisayarda böyle mi bilmiyorum. Ama yine de söyleyeceğim. HDD'nin takılı olduğu port SATA 3 bende. CD-ROM kısmı ise SATA 2. Ben HDD yerine SSD, CD-ROM yerine HDD taktım.

Hdd'im yok mecbur orayada ssd düşünüyorum çünkü fiyatlar irbirine çok yakın 2.5 hdd ile
CD rom bölümünde SATA'nın kısa bir bağlantı türü kullanılıyor. Hızı laptoptaki diğer sata portuna göre daha düşük olur. Bence HDD'nizi caddy'e bağlayın, SSD'nizi de ana SATA portuna takın.
Her dizüstü bilgisayarda böyle mi bilmiyorum. Ama yine de söyleyeceğim. HDD'nin takılı olduğu port SATA 3 bende. CD-ROM kısmı ise SATA 2. Ben HDD yerine SSD, CD-ROM yerine HDD taktım.
Sata 2 olduğuna nerden bakabilirim ?

Onun için özel bir kalıp satıyorlar CD ROM'a tam oturması içi. Onu alabilirsiniz.
Şunun gibi.

11TL ucuzu var Alfais Al-4716 SATA HDD Harddisk Caddy Kızak Kutu SSD Notebook , İkinci HDD Takma, 9.5 mm: Amazon.com.tr

Sata 2 olduğuna nerden bakabilirim ?
Onu maalesef bilmiyorum. Bende bir disk takılı olduğu için CrystalDiskInfo isimli programdan görebiliyorum. Ama sizde CD-ROM olduğu için sanırım programda gözükmeyecektir.

SSD'lerde yüksek hız olduğu kadar yüksek IOPS değerleri de SSD performansında etkilidir. Eğer CD-ROM kısmı SATA 2 ise tabii ki 300 MB/s hızlarında takılı kalacaksınız. Ama yüksek IOPS ile yine de iyi bir performans elde edebilirsiniz. Başka bir yöntem bulamazsanız, çok dert etmeyin derim ben.

Geri
Yukarı