Çözüldü C'de nerede hata yapıyorum?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sSombrero

Hectopat
Yer
Mozambik/Maputo
Çok basit bir şey yazmaya çalışıyorum. Yeni öğrenmeye başladım. Sayıları girdi alabiliyorum ama char girdisini sormadan koda devam ediyor. Nerede hata yapıyorum?

C:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{

int sayi;
 int sayi2;
 char harf;

printf("ilk sayiyi giriniz\n");
 scanf("%d",&sayi);

printf("ikinci sayiyi giriniz\n");
 scanf("%d",&sayi2);

printf("isminizin bas harfini giriniz\n");
 scanf("%c",&harf);

printf("İlk sayi ; %d\nIkinci sayi ; %d\nIsminizin ilk harfi; %c",sayi,sayi2,harf);

return 0;
}

Çözüm
Char girdisi alırken bug var. Scanf'den önceki satırdaki " /n " i değer olarak alıyor. Yanlış hatırlamıyorsam scanf'de %c'den önce bir boşluk bırakmak gerekiyor.
Char girdisi alırken bug var. Scanf'den önceki satırdaki " /n " i değer olarak alıyor. Yanlış hatırlamıyorsam scanf'de %c'den önce bir boşluk bırakmak gerekiyor.

Bu benden kaynaklanan bir şey değil o zaman değil mi? VS Code'da da aynı Code Blocks'da da aynı durum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@wFurKan @sSombrero
Teşekkürler.

Denedim yine aynı. Ben galiba python öğrenmeye devam edeceğim. :D
Emin mısın bende denedim online compiler da çalışıyor.

Kod:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{

int sayi;
 int sayi2;
 char harf;

printf("ilk sayiyi giriniz\n");
 scanf("%d",&sayi);

printf("ikinci sayiyi giriniz\n");
 scanf("%d",&sayi2);

printf("isminizin bas harfini giriniz\n");
 scanf(" %c",&harf);

printf("İlk sayi ; %d\nIkinci sayi ; %d\nIsminizin ilk harfi; %c",sayi,sayi2,harf);

return 0;
}

@wFurKan @sSombrero

Emin mısın bende denedim Online compiler da çalışıyor.
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main() { int sayi; int sayi2; char harf; printf("ilk sayiyi giriniz\n"); scanf("%d",&sayi); printf("ikinci sayiyi giriniz\n"); scanf("%d",&sayi2); printf("isminizin bas harfini giriniz\n"); scanf(" %c",&harf); printf("İlk sayi ; %d\nIkinci sayi ; %d\nIsminizin ilk harfi; %c",sayi,sayi2,harf); return 0; }

Hocam VS Code'da çalıştı bu sefer. Code blocksda çalıştıramadım bir türlü. Sorun çözüldü. Teşekkürler herkese.

Geri
Yukarı