Çözüldü Çekme belgeli motor alınırken ne yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Birisiokadar

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Uygun bir motosiklet buldum. Amacım çok kullanmak değil yakın zamanda da trafiğe sokmayı düşünmüyorum. Ehliyeti alana kadar ufak tefek motoru toplayıp güzelleştirip belki mahallede tur atmalık yani.

1- Motor çekme belgeli şu anda. İnternette çekme belgeli araç satılamaz tarzı şeyler gördüm aksini de çokça gördüm. Çekme belgeli olarak almak istediğimde ne işlemler yapmam lazım?

2- Aynı şekilde olur da çekme belgeli olarak satmak istersem (Veya şu an satın aldığım kişi ne yapmalı? Onu da merak ettiğim için soruyorum.) neler yapılmalı?

3- Plakası olmayan bir aracı nasıl hasar kaydı sorgulatabilirim?

4- Çekme belgeli olarak durduğu sürece üzerime bir yükümlülük yüklemiyor değil mi? (Sigorta vs.)

İlk araç alış satışım olacak o yüzden acemiyim. En böyle, "Bunu da bilmeyen yoktur." dediğiniz ayrıntıları bile yazarsanız sevinirim :)

Çözüm
Çekme belgeli aracın çekme belgesi devam edecek şekilde devri yapılabilir. Aracın sahibi değişir ama çekme belgeli olarak kalır.

Normal araç yeni sahibine çekme belgeli olarak da devir edilebilir. Aldığınız aracın muayenesi bitmiş ama sizin vaktin yok hemen üstünüze almak istiyorsunuz. Satış sırasında plakaları notere vererek çekme belgeli olarak üstünüze alabilirsiniz.(Ama, tescil sonrası arabayı çekici ile götürmemiz gerekir, trafiğe çıkamazsınız.) Sonra müsait zamanınızda Tüvtürk'e götürür muayenesini yaptırır herhangi bir noterden normal ruhsatınızı alırsınız.
Yanlış bilgi
Uygun bir motosiklet buldum. Amacım çok kullanmak değil yakın zamanda da trafiğe sokmayı düşünmüyorum. Ehliyeti alana kadar ufak tefek motoru toplayıp güzelleştirip belki mahallede tur atmalık yani.

1- motor çekme belgeli şu anda. İnternette çekme belgeli araç satılamaz tarzı şeyler gördüm aksini de çokça gördüm. Çekme belgeli olarak almak istediğimde ne işlemler yapmam lazım?

2- aynı şekilde olur da çekme belgeli olarak satmak istersem (veya şu an satın aldığım kişi ne yapmalı? Onu da merak ettiğim için soruyorum.) Neler yapılmalı?

3- plakası olmayan bir aracı nasıl hasar kaydı sorgulatabilirim?

4- çekme belgeli olarak durduğu sürece üzerime bir yükümlülük yüklemiyor değil mi? (sigorta vs.)

İlk araç alış satışım olacak o yüzden acemiyim. En böyle, "bunu da bilmeyen yoktur." dediğiniz ayrıntıları bile yazarsanız sevinirim :)

1- Çekme belgeli araç alamazsın satamazsın, yani kastım şu normal bir telefon alırken 2.el nasıl notere gitmiyorsak öyledir. Adama parayı verirsin sana anahtarı verir. Motor üstünde bir hak sahibin olmaz.

2- Dediğim gibi sadece anahtarı alıp parayı veriyorsun.

3- Bir bilgim yok.

4- evet üzerinde bir yükümlülük olmuyor ama kaza yaparsan epey bir masraf yaparsın sigortan ve evraklı olmadığından dolayı.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Motorun belgeleriyle üstünüze alabilirsiniz.
2- Sende belgeleriyle noterden satış yapabilisin
3-Şase numarası üzerinden
4-Çekme belgeli olduğu sürece sürmen yasak vergi ve sigorta zorunluluğu yok.

1- Motorun belgeleriyle üstünüze alabilirsiniz.
2- Sende belgeleriyle noterden satış yapabilisin
3-Şase numarası üzerinden
4-Çekme belgeli olduğu sürece sürmen yasak vergi ve sigorta zorunluluğu yok.
Hocam muayenesi olmayan motoru nasıl noter üzerinden satıyor?

Çekme belgeli aracın çekme belgesi devam edecek şekilde devri yapılabilir. Aracın sahibi değişir ama çekme belgeli olarak kalır.

Normal araç yeni sahibine çekme belgeli olarak da devir edilebilir. Aldığınız aracın muayenesi bitmiş ama sizin vaktin yok hemen üstünüze almak istiyorsunuz. Satış sırasında plakaları notere vererek çekme belgeli olarak üstünüze alabilirsiniz.(Ama, tescil sonrası arabayı çekici ile götürmemiz gerekir, trafiğe çıkamazsınız.) Sonra müsait zamanınızda Tüvtürk'e götürür muayenesini yaptırır herhangi bir noterden normal ruhsatınızı alırsınız.

Çözüm

Geri
Yukarı